Geçtiğimiz Haftalarda Kripto Para Borsaları

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir müsait olamamıştım bugün bir fırsat buldum ve sizlerle yaptığım gözlemleri paylaşmak istedim. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin vadeli işlemleri başladı. Bununla birlikte Bitcoin fiyatları bir nebzede olsa etkilendi gibi görülse de piyasadaki yaşlı kurtlar farklı ve bilindik bir taktik izledi diyebiliriz.

ALTCOIN PUMP

Bildiğiniz gibi değerli altcoinlerimiz var bu coinler genel olarak tanımlanırsa ilk 10 da bulunan coinler diyebiliriz. Litecoin, Ripple ve Ethereum bunlardan başlıcaları. Vadeli işlemlerin başlamasıyla birlikte Bitcoin fiyatlanması durdu çünkü vadeli işlemlerin mantığı Bitcoin'i biraz merkezileştirmeye başlamıştı. Yani bir tahmin yapıyorsunuz ve o tahminin üzerine oynadığınız fiyatın üstüne/altına göre Bitcoin'in yapmış olduğu fiyat üzerinden ya pahalı yada piyasaya göre daha ucuz alma hakkına sahip oluyorsunuz. Bir nevi benim şuan param yok ama 2 ay sonra Bitcoin 22.000$ üzerinde olur diye bir tahmin yaptığınızda siz 25.000$ olan Bitcoin'i 22.000$'a alma hakkına sahip oluyorsunuz tabiki düşersede 18.000$ lık Bitcoin'i daha yüksek fiyata almak zorunda kalıyorsunuz sistem bu şekilde işlemekte. Tam berrak bir şekilde olmamakla birlikte bu durum biraz merkeziyetçi bir davranış olduğundan dolayı Bitcoin'in fiyatı belkide bilinerek 17.000$-12.000$ arasında dalgalanma yaptırılarak yatırımcıların kafasını karıştırmaya sebebiyet verilmesi istendi.

İşte tam bu sırada Bitcoin'in kardeşi olarak gördüğümüz ve en iyi ikinci alt coin olma özelliğini Ethereum'a kaptıra Litecoin %200 den fazla değer kazandı. 2 ay önce 55-60$ bandında olan Litecoin 320$ seviyelerine kadar çıkarak herkesi şaşırttı. Tabiki balinaların toplu hareketlerini burada görmezden gelmemek lazım. Ben her seferinde piyasaları izlerken, buradan sonra döner dediğim her kısımda yanıldığımı farkettim çünkü bir altcoinde olsa market cap 15$ milyon olan bir coin daha öne bu şekilde pumplanmamıştı. Daha sonrasında Ripple'a geldi sıra ilginçtirki ondada ayladır yaptığım takiplerin aksine hareketler oldu. 0.30$ barajını Ağustos ayından beri geçemeyen Ripple neredeyse 1$ olma yolunla pumplandı. En son 0.95$ gördüğüm Binance borsasında heralde 1$ olacak demiştim. Okuduğum yorumlarda da 0.44$ iken heedefler 0.50$, 0.70$ ve 0.90$ şeklindeydi. Gerçekten komik bir durum insan ne güvenebiliyor nede inanabiliyor fakat buda gerçekleşti hatta 0.95$ seviyelerini gözlemledik. Ethereumda bile hedef olarak söylentiler vardı önce 600$ sonra 700$ şeklinde ve bu insanlar bunları nereden biliyor gerçekten ilginç sebebi ise kitlesel olarak yapılan bir pump ve terste kalan insanların o coinden çıkamayışından dolayı yükselmiş gibi görünen hacim.

Hacim Artışı

Dünyada kripto paralara inanılmaz bir talep var. Market Cap geçtiğimiz aylarda 200-260$ milyon şeklindeydi fakat bugün baktığımda artık 500$ milyon seviyesine gelmiş. Haberleri genel olarak okuduğumda artık insanlar bu çılgınlığa evlerini ipotek ettirip kredi çekerek dahil oluyor hatta yakın çevremde Bitcoin 30.000TL iken 60.000TL kredi çekip 2 adet alan ve 1 ay sonrasında kredisini kapatıp üstüne sigorta masraflarının da geri iadesini alıp onunla da yemeğe giden insanlar var. Gerçekten ilginç bir emtia bu Bitcoin, alsanız bir saçmalık almasanız bir saçmalık üstünde emek yok hiç bir şey yok bir değeri de yok ama değeri o kadar büyük ki  şuan dünyayı kendisine çekti. Belkide BIST teki düşüşlerin sebebi de Bitcoin olabilir kim bilebilir ki?

Çılgınlar Gibi Büyüyen Madencilik

Bildiğiniz gibi ülkemizde açılan 1 adet bulut madenciliği sitesi var. Zamanla nekadar güvenilir olduklarını yada ne yapacaklarını göreceğiz. Genesis-Mining ve Hashflare.io sitelerinden madencilik yapan bir sürü insan var. Ve her geçen gün bu insanlar artıyor. Bitcoin fiyatı arttıkça bu insanların gelirleri de artıyor. Şöyle düşünün işiniz yok ama paranız var Türkiye de yapabileceğiniz en basit ve en imkanlısı en ucuzu GPU mining. 220 mh/s bir rig kurduğunuzda aylık geliriniz 700$ lık 1 ETH civarında dolar neredeyse 4TL yani 2800TL bir geliriniz var aylık zaten Türk borsalarında fiyatlar dahada şişik oluyor daha çok kâr ediyorsunuz 500TL sini elektriğe verseniz. Geriye kalan size hayli hayli bakıyor asgari ücrettin 2 katı. Tabi ki bunun için 15.000TL civarında bir sermayeniz olması lazım diyelim ki bu para sizde var işte bu bağlamda artık bir iş bulup çalışmanıza da gerek yok gibi bir duruma dönüyor olay. Biz zaten üretmeyen bir toplumuz her şeyi hazır satın alıyoruz ya üreten toplumlarda bunu yaparsa?

Uzun lafın kısası

Gerçek bir iş kurup daha gerçekçi bir şeyler yapabilmek tabi ki en güzeli ama bu tip fırsatları da değerlendirmemek bile bile lades olur. Fırsatınız varsa Bitcoin ve diğer değerli altcoinlerden şaşmayın kendisini kanıtlamış coinler haricinde yapacağınız her yatırım sizi üzecektir. Mesela spekülatif haberlerin birçoğu IOTA ya pump yaptırdı sonuç olarak ben bile oraya kaydım tabiki temkinli bir kayıştı bu gerçekten zararı çıkarana kadar epey terledim ve durum eşitlendiğinde bir nefes alabildim. Kazanmayı hırs haline getirmeyin getirirseniz daha çok kaybedebilirsiniz. Ve bir coin eğer kendini kanıtlamamış sa yatırım yaparken üzülmeyeceğiniz meblalar da yatırım yapmanızı öneririm. 10 tane Litecoin alın ama 100tane IOTA alırken düşünün miktar nekadar büyürse zarar/kâr o kadar çok olacaktır.

Sonuç

Benim kendi portföyüm %50 Bitcoin, %30 Ethereum %15 Litecoin ve %15 Bitcoin Cash şeklinde air drop zamanları hepsini Bitcoin yapıp coinleri alıp uygun zamanda gene bu şekle dönüyorum. Tabiki bazen hepsi Bitcoinde olsa daha çok kazanacaktım diyorum ama diğer yandan diğer coinler pump yapıldığında bazen daha fazla kazanabiliyorum. Sizde kendinize bir portföy belirleyin ve ona göre yatırımlarınızı yapın oradan oraya atlamak fırsatları kaçırmanıza yol açabilir. Al/Sat yaparak genelde kaybedersiniz çok iyi bilmiyorsanız bulaşmayın. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ