DeFi protokolleri, dikkat etmeye istekli olanlar için sermaye piyasası altyapısının geleceği hakkında içgörüler sunar.

Geleneksel Finansın DeFi

DeFi protokolleri, dikkat etmeye istekli olanlar için sermaye piyasası altyapısının geleceği hakkında içgörüler sunar.

Geleneksel sermaye piyasalarındaki yerleşiklerin yanı sıra piyasa payını yakalamak isteyen yeni girişler, toplu olarak merkezi olmayan finans veya DeFi olarak bilinen kripto ekosistemindeki yeniliklere dikkat etmelidir. Bu yenilikler, dağıtık defter teknolojisi veya DLT'nin yeteneklerini yakaladığından, geleneksel sermaye piyasalarının önümüzdeki yıllarda alması muhtemel olan yön için bir model sunmaktadır.

Otomatik piyasa yapıcıları veya AMM'ler olarak da bilinen merkezi olmayan borsa protokolleri, kripto alanında yaygın olarak benimsenen bu yeniliklerden biridir.

Gerçek zamanlı anlaşma, oyunun kurallarını değiştirir

Hemen, AMM'lerle alım satımların neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini görebiliriz. Bunu bugünün gelişmiş sermaye piyasalarında likit menkul kıymetlerin çoğunu kapatmak için geçen iki gün (T + 2) ile karşılaştırın. AMM'lerin neredeyse gerçek zamanlı olarak kapatılması iki önemli fayda sağlar: azaltılmış karşı taraf riski ve gelişmiş bilanço yönetimi.

Sermaye piyasalarında yer alan finansal kuruluşlar, ticari muadilleri tarafından teslim edilmeme riskine maruz kalmalarını karşılamak için bilançolarında nakit ayırmalıdır. Karşılık gereksinimleri, ticaretteki taraflarca tanımlanır ve bir işlem tamamlanana kadar, riski telafi etmek için bilançolarına nakit bağlamaları gerekir. DLT altyapısı tarafından etkinleştirilen neredeyse gerçek zamanlı takas ve uzlaştırma ile (DeFi protokolleri ile gösterilmiştir), rezerv gereksinimleri, iki günlük takas ve uzlaştırma ile rezervde tutulması gereken miktarın bir kısmıdır. Geleneksel sermaye piyasalarında AMM benzeri protokoller benimsenebilirse, bugün bilançoya bağlı sermayenin büyük çoğunluğu sermaye piyasalarında ekonomik kullanıma sokulabilir ve bir fırsat maliyetini ekonomik kazanca dönüştürebilir.

Daha düşük rant arayışı ve hızlandırılmış önyükleme

Neredeyse gerçek zamanlı uzlaşmanın ötesinde, merkezi olmayan borsa protokolleri (AMM'ler) operasyonel maliyetleri düşürür ve aracılıktan çıkarma yoluyla rant arayışını azaltır. Borsayı oluşturan altyapı koda indirgenir ve katılımcıların ihtiyaç duyduğu likiditeyi kendileri sağlayarak katılımcılara dağıtılır. İkinci özellik, sermaye oluşumunu önyükleme ve sermayeye erişimi demokratikleştirme gücüne sahiptir - ki bu tam olarak şu anda gelişen kripto-yerli AMM alanında gördüğümüz şeydir.

 AMM protokolleri, kendi kendine saklama ve anonimliğin varsayılan olduğu kripto para piyasalarının "Vahşi Batı" sında popülerlik kazanmıştır. Nisan ayına kadar, AMM protokolleri aracılığıyla işlem gören spot hacim, tek bir ayda 164 milyar doları aşarak, daha geniş kripto para birimi piyasalarındaki toplam spot ticaret hacminin% 10'undan fazlasını temsil ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ