Gelişmekte olan teknolojilerle desteklenen hizmetlerin kolaylığı ve rahatlığı, Afrika'daki finans ortamını önemli ölçüde iyileştirebilir.

Gelişen Teknolojiler Afrika

Afrika 1,2 milyar insana ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en büyük ticaret bölgesi olarak tanımlanan Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi. Afrika, kalkınmayı sürdürmek için yeni bir yol çiziyor ve finansal hizmetlere erişim, ekonomik büyümesinde önemli bir rol oynayacak. 416 milyon Afrikalı'nın aşırı yoksulluk içinde yaşadığı ve finansal hizmetlere erişimin çözümün tam kalbinde olduğu düşünüldüğünde, yoksulluğun azaltılması için iyileştirilmiş sistemler sağlama ihtiyacı daha da artıyor.

Finansal içermenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin bir incelemede Dünya Bankası, "bu tür hizmetlerin tüketiciye sorumlu ve güvenli ve sağlayıcıya sürdürülebilir bir şekilde sunulması gerektiğini" savunuyor.

"Buradan 7 BTC hoşgeldin bonusu ile kripto bahislerine göz atın"

Uygun bir şekilde yorumlandığında, finansal yatırım, dezavantajlı grupların, aksi takdirde elde edilemeyecek fırsatlardan yararlanmalarına yardımcı olarak yoksulluğu ve eşitsizliği azaltma potansiyeline sahiptir.

Finansal hizmetlerdeki zaman içinde yenilik, küresel olarak finansal kapsayıcılığa erişimi genişletmiş ve geliştirmiştir. Geleneksel olarak bunlar, bankaların ve diğer finansal kurumların çoğalması, bankacılık hizmetlerinin kısıtlanması ve diğer bu tür hizmetlerin yanı sıra mikrofinans, mikrokredi, mikro tasarruflar, mikro sigortanın geliştirilmesi şeklinde olmuştur.

Bu genişlemeye rağmen, Afrika gibi bölgeler, finansal aracılık, değer yaratımı ve nihayetinde ekonomik büyüme için etkileri ile finansal katılımda geride kalıyor.

2017 küresel finansal erişim veri tabanından elde edilen veriler, Afrika'da banka hesabı olan yetişkinlerin sayısının% 50'lik medyan sınırın çok altında olduğunu gösteriyor.

 Bankacılık ve finansal hizmet sunumunun yenilenebilir modeli, öngörülebilir gelecekte Afrika'nın dinamiklerini değiştirmeyecek; ancak, gelişen teknolojiler olacaktır. Fintech, benimsenmelerinin ve kullanılmalarının altında yatan faktörleri belirlemek için mevcut sosyo-ekonomik yapılar içinde bağlamsallaştırılmalıdır; bu da kıtanın büyüme ve kalkınma gündemini destekleyebilecek en etkili fintech çözümlerini ön plana çıkaracaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ