Bir araştırma, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş olanlardan daha fazla metaverse ile ilgili coşku ve bilgiye sahip olduğunu göstermiştir.

Gelişmekte Olan Ülkeler Metaverse Konusunda İstekli Ama Zengin Ulusun Yaklaşımı Hala Ölçülüyor: WEF Anketi

Bir araştırma, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş olanlardan daha fazla metaverse ile ilgili coşku ve bilgiye sahip olduğunu göstermiştir. Benzer bir anket, kripto para birimi ve blok zinciri söz konusu olduğunda da aynı yüksek ilgiyi gösterdi.

Bir anket, metaverse'in gelişmekte olan ülkelerde oldukça ilginç bir teknolojik gelişme noktası olduğunu gösterdi. Bu ülkelerdeki insanlar, yüksek gelirli ülkelerdekilere kıyasla bundan daha fazla heyecan duyuyorlar. Araştırma, metaverse ile ilgili bilgi söz konusu olduğunda da aynı sonuca varmıştır; Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerden daha çok şey biliyor.

Gelişmekte Olan İçin Birinci Dünya Ülkelerinden Daha Parlak Metaverse

25 Mayıs'ta yayınlanan anket, pazar araştırma şirketi Ipsos tarafından dünya çapında 29 ülkede gerçekleştirildi. Ankete katılan 21.000'den fazla yetişkinin yüzde 52'si metaverse ile aşinalık gösterdi. Ek olarak, yüzde 50'si teknolojiyi günlük yaşamlarında kullanma konusunda olumluydu.

Çin yüzde 78, Hindistan yüzde 75, Peru, Suudi Arabistan ve Kolombiya, metaverse ile ilgili iyimserlik açısından öncülük etti. Bu ülkelerde, yanıt verenlerin üçte ikisi veya daha fazlası metaverse hakkında olumlu olduklarını söyledi.

Ankete göre 'daha zengin' ülkeler, metaverse konusunda iyimser olan katılımcıların üçte birinden daha azına sahipti. Almanya sadece yüzde 31, olumlu yanıt verenlere sahipken, Japonya en az yüzdeye (yüzde 22) sahipti. Diğerleri, yüzde 31 ile 26 arasında puan alan Fransa, Kanada, Belçika ve Birleşik Krallık'tı.

Ayrıca, genellikle daha teknoloji meraklısı olarak görülen yüksek gelirli ülkeler, metaverse hakkında daha az şey biliyorlardı. Bununla ilgili olarak, Fransa, Belçika ve Almanya yüzde 30'dan az puan aldı.

Yüzde 86 ile metaverse aşinalık söz konusu olduğunda Türkiye liderliğinde. Hindistan ve Çin yüzde 80 ve yüzde 73 ile onu takip ederken, yüksek gelirli Güney Kore ulusu yüzde 71 puan aldı. Polonya teknolojinin en az farkındaydı .(yüzde 27).

Bunların yanı sıra, anket, insanların metaverse'in en etkili olacağını düşündüğü yaşam alanlarını da kapsıyordu. Güney Afrika, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler için bu alanlar sanal öğrenme, eğlence, dijital sosyalleşme ve uzaktan ameliyattı. Yine, gelişmiş Japonya, Belçika ve Fransa, kayda değer bir etki için en az umutlara sahipti ve metaverse'i kazandı.

Yüksek Enflasyon, Yüksek Kripto Benimseme

Nisan ayında kripto borsası Gemini, metaverse alımına benzer sonuçlar yayınladı. Kripto ve blok zinciri konusundaki coşkuyu incelerken, gelişmekte olan ülkeler hala öncülük ediyor. Ek olarak, Brezilya, Hindistan ve Asya Pasifik'ten yanıt verenlerin yüzde 50'si 2021'de ilk kripto para birimini satın aldı. Yıl, çoğu kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldiğini gördü.

Gemini raporu, enflasyonun ve para birimi devalüasyonunun bu ülkelerde kripto benimsenmesinin temel motivasyonları olduğunu vurguladı. Para birimi yüzde 50 veya daha fazla değer kaybeden ülkelerin vatandaşları, daha düşük enflasyona sahip olanlardan beş kat daha fazla kripto satın aldı.

Unutulmamalıdır ki, yukarıda bahsedilen iki faktör, El Salvador'un Bitcoin'i yasal ihale olarak almasının arkasındaki temel itici güçlerden bazılarıydı. Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) dışında, ülke, muhtemelen yıl içinde başkalarını da onun ayak izlerini takip etmeleri için etkileyebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ