Son veriler, Bitcoin madenciliğinin her yıl dünya tarafından tüketilen toplam elektriğin yalnızca yüzde 0.16'sını tükettiğini gösteriyor.

Geliştirici: BTC 20 Milyon Dolara Ulaşırsa Bitcoin 100 Kat Enerji Tüketecek

Son veriler, Bitcoin madenciliğinin her yıl dünya tarafından tüketilen toplam elektriğin yalnızca yüzde 0.16'sını tükettiğini gösteriyor.

Bir Bitcoin geliştiricisi, bundan on yıl sonra madencilik üzerindeki Bitcoin sübvansiyonunun dünya enerjisinin yüzde 1'ini bile tüketmeye yetmeyeceğini açıklıyor.

Bitcoin enerji tüketimi, birkaç yıldır tartışma konusu oldu. Son zamanlarda Avrupa Merkez Bankası (ECB), Bitcoin'in enerji tüketimi hakkında detaylı bir şekilde konuştu. Ayrıca İş Kanıtı (PoW) protokolünü fosil yakıtlı arabalarla karşılaştırdı.

Bitcoin, enerji tüketimi için ısı elde etmeye devam ederken, bir geliştirici konuya yeni bir ışık tutuyor. Bitcoin geliştiricisi ve “Bitcoin: A Work in Progress” kitabının yazarı Sjors Provoost, BTC’nin gelecekteki enerji kullanımı hakkında konuştu. Bitcoin'in mevcut enerjinin 100 katını tüketmesi için BTC fiyatının 20 milyon dolara ulaşması gerektiğini kaydetti.

Bitcoin'in enerji tüketimi tüm dünyada tartışma konusu oldu. Bitcoin'in yüksek enerji tüketimi, Çin'in geçen yıl 2021'de Bitcoin madenciliğini yasaklamasının nedeniydi. Ancak Bitcoin savunucuları, BTC'nin ağ ilkelerinin ve önyargısının anlaşılmamasının, eleştirmenlerin Bitcoin'in enerji kullanımı hakkında yanlış sonuçlar çıkarmasına yol açtığını savunuyorlar.

Bitcoin geliştiricisi Matt Odell, geçtiğimiz günlerde Bitcoin'in dünyanın boşa harcanan elektriğinin yüzde 0,49'unu tükettiğini gösteren bir grafik yayınladı. Bu aynı zamanda dünya genelinde tüketilen toplam elektriğin sadece yüzde 0.16'sı. Sjors Provoost, BTC'nin enerji kullanımının, Bitcoin ağının önceden programlanmış değişiklikleriyle orantılı olarak artacağına dair bazı görüşler sağladı. Bitcoin geliştiricisi ayrıca hesaplanan sonuçlarına şaşırdığını ifade etti. Provoost yazdı:

10 yıl içinde blok sübvansiyonu ~ 10 kat daha düşük olacak (3 yarılanma). Bugünkü enerji kullanımının 100 katını elde etmek için Bitcoin o zamana kadar 20 milyon dolardan işlem yapmak zorunda kalacaktı (artı enerji maliyeti enflasyon ayarlaması). Ancak 420T dolarlık bir piyasa değeri TÜM gayrimenkullerden daha saçma.

Bitcoin'in Enerji Kullanımını Kontrol Altında Tutmak

Bitcoin blok zinciri ağı her dört yılda bir yarıya iner. Bu, blok sübvansiyonunu yarıya indirir, yani mayınlı blok başına arza eklenen yeni Bitcoin sayısı. Bu, önceden yapılandırılmış Bitcoin İş Kanıtı (PoW) madencilik algoritmasında olur.

Bu nedenle, madencilerin ağ güvenliğini sağlamak için daha fazla donanım kurması gerekiyor. Daha fazla madencilik donanımı, daha fazla güç tüketimi ile sonuçlanır ve böylece küçük ödüller elde edilir. Ancak BTC geliştiricisi Sjors Provoost, verimli madencilik donanımının ve madenciler için işlem ücretlerinden kazanılan gelirin enerji kullanımını kontrol altında tutacağına inanıyor. Sjors şunları kaydetti:

12 yıl sonra ve Bitcoin dünyadaki tüm gayrimenkullerden daha değerli olsa bile, madencilik sübvansiyonu Bitcoin'in küresel enerjinin %1'inden fazlasını kullanması için yeterli olmayacaktı. Yani 2030'dan önce garip bir şey olmazsa, muhtemelen atık enerji kırıntıları üzerinde çalışmaya devam edebilir.

Ancak Sjors, hesaplamalarının doğrulanmadığına dair bir sorumluluk reddi beyan etti. Geçen yıl boyunca, Bitcoin madencilik faaliyetlerinin büyük bir kısmı yenilenebilir enerji kullanımına kaymıştır. Bitcoin Madencilik Konseyi, bazı üst düzey şirketlerin el ele vermesini ve BTC madenciliğini yeşil enerjiye kaydırmak için çalışmasını içeriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ