CFTC, Gemini'yi bir BTC vadeli işlem ürünü hakkında yanlış bilgi paylaşmakla suçluyor.

Gemini ve CFTC, Borsa Tarafından Paylaşılan Yanıltıcı Bilgiler Konusunda Yasal Bir Savaşa Girdi

CFTC, Gemini'yi bir BTC vadeli işlem ürünü hakkında yanlış bilgi paylaşmakla suçluyor. İkizler, mahkemede konuyla ilgili masumiyetini kanıtlamaktan çekinmez.

ABD'li bir düzenleyici, Gemini borsasını yanlış yapmakla suçladı. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Winklevoss ikizlerinin sahip olduğu popüler kripto borsası Gemini'ye karşı yasal işlem başlattı. CFTC, borsanın beş yıl önce BTC Vadeli İşlemleri ürünü için onay almak için yanlış bilgi verdiğini iddia etti.

CFTC İddiasının Nedeni

Düzenleyici zaten New York mahkemesine şikayette bulundu. Dosyanın bir kısmında, "Gemini, CFTC'ye maddi gerçeklere ilişkin yanlış veya ihmal edilmiş ifadeler verdi" yazıyor. Borsa, söz konusu ürünü  Gemini Bitcoin Vadeli İşlemleri  Aralık 2017'de piyasaya sürdü.

Ürünün teklifine göre, son kullanma tarihinden önceki son gün yapılacak bir açık artırma, ürünün fiyat uzlaşmasını belirleyecektir. Ancak CFTC, borsanın sunduğu Temmuz 2017 ile Aralık 2017 arasındaki BTC fiyatlandırma verilerinin yanlış olduğunu söyledi.

Düzenleyici, borsa adına bilgileri sunan Gemini personelinin bunu kasıtlı olarak yaptığını da sözlerine ekledi. CFTC, böyle bir kişinin sağladığı bilgiler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olması gerektiğini savundu. Bu nedenle, cehalet iddia edemezdi.

CFTC'nin icra direktörü vekili Gretchen Lowe şunları söyledi; Vadeli ürünleri için onay almak için CFTC'ye yanlış veya yanlış bilgiler sağlayan herhangi bir şirket, işimizi daha da zorlaştırır. Tüm işlemlerin CEA'ya uygun olmasını sağlamak için mücadele edeceğiz. Dolayısıyla düzenleyici, piyasa katılımcılarını nasıl koruyacağını ve fiyat manipülasyonunu nasıl önleyeceğini bilemez. Sektörde adil rekabet ve sorumlu inovasyon olduğunu söylemek pek güven vermiyor.

CFTC'nin Kripto Borsalarına Karşı Büyüyen İddia Listesi

Gemini'ye karşı bu yasal işlemden önce, CFTC daha önce başka bir kripto borsası olan BitMex'in kurucu ortaklarına karşı yasal işlem başlatmıştı. Regülatör, BitMex kurucularını Amerikan topraklarında faaliyet göstermek için yasal lisansa sahip olmamakla suçladı.

Gemini ve BitMex'e karşı yasal işlemler, kripto alanındaki son düzenleyici işlemlerden birkaçıdır. Bu arada Gemini, CFTC'nin suçlamasına yanıt verdi. Borsa, düzenleyici ile mahkemeye gitmenin sakıncası olmayacağını belirtti. Onlara göre, düzenleyicinin iddialarının hepsi yanlış.

Borsa sözcüsü şunları söyledi: İkizler, en başından beri kapsamlı düzenlemenin sesli bir destekçisidir. Son sekiz yıldır faaliyet gösterdiğimiz için her zaman doğru olanı yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu nedenle, davamızı mahkemede kanıtlamaktan çekinmeyeceğiz.

Bu arada Gemini, CFTC ile yasal bir savaşın dışında başka bir savaşla karşı karşıya. Şirket mevcut kadro gücünü korumakta zorlanıyor. Bu nedenle bugün çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracağını açıkladı. Duyuru, borsanın kurucu ortakları tarafından bu sabah yayınlanan bir blog gönderisinin parçasıydı.

Blog gönderisine göre borsa, kripto piyasasındaki mevcut düşüş koşulları nedeniyle personelini işten çıkarıyor. Ayrıca, bu koşulların büyük olasılıkla gelecek yıla kadar devam edeceğini tahmin ediyor. Kanıt olarak 2018 ve 2020 yılları arasında benzer bir piyasa koşulu örneğini gösterdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ