Merhaba arkadaşlar, bende biraz alışkanlık olmuş :) günü birlik güvenli olduğunu düşündüğüm bulut madenciliği servislerinin web sayfalarını ziyaret ederim. Bugün de genesis-mining bulut madenciliği servisini ziyaret ettiğim ki dün herhangi bir açık paket yoktu, Ethereum Madenciliği Kontratlarının yenilendiğini gördüm. Paketlerin fiyatları aşağıdaki tablodaki gibidir. İçeriğe ulaşmak için tıklayınız.

Peki, şimdi biraz analiz yapalım. Öncelikle paketler pre-order (ön-sipariş) genesis-mining full kapasite çalışıyor anladığım kadarıyla yeni bir fabrika kurulumunda olduklarının videosunu da paylaşmışlardı. Burada bir ayrıntı daha vermem gerekirse genesis-mining Kasım 2017 de Bitcoin Madenciliği Kontratlarını açmış ve bu life-time kontratlar neredeyse 1 hafta içinde tükenmişti ve bu kontratlar ön-siparişliydi başlangıç tarihi ise 15 Şubat 2018 diye hatırlıyorum. Bu kadar talep karşısında tekrar pre-order bir Bitcoin Madenciliği Kontratı satımına başlamışlardı fakat onlarda 3 gün içerisinde sona erdi. Bu kontratlarında başlangıcı sanırım 2018 Mart sonu diye biliyorum.

Ön-Siparişli bulut madenciliği alınır mı?

Arkadaşlar bu sorunun cevabı kısa ve net: "HAYIR", peki neden?

- Bulut madenciliği aslında kârlı gibi görünsede kazanan sadece firmadır. Siz ise yatırımınızı kurtardıktan sonra o hesap ettiğiniz kârları elde edemezsiniz. Elektirik masrafı adı altında alınan bakım ücretini genesis-mining 0.00028$ olarak 24 saatlik zaman diliminde 10Gh/s başına tahsis ediyor. Yani 1Th/s kazım gücü için siz genesis-mining servisine 0.0028$/gün ödüyorsunuz. Bu tutar sizin mevcut gücünüzle yaptığınız kazım miktarından kesiliyor. Yani siz nekadar BTC kazarsanız kazdığınız coinler üzerinden kesilen bu ücret BTC/USD fiyatı arttıkça düşüyor ve azaldıkça artıyor. Aşağıdaki tablo hashflare.io ya göre düzenlenmiş gerçek olan bir madencilik tablosu; kazım gücü 215Th/s ve bakım ücreti 0.0035$/gün (1Th/s) (Ethereum Paketlerinde Bakım Ücreti Alınmıyor fakat bilgi önemli!)

- Diğer bir faktör ise kazım zorluğunun artışıdır. Mesela Ethereum Madenciliğine şu günlerde çok fazla talep var tabiki Bitcoin Madenciliğine de aynı oranda talep bulunmakta. Talep arttıkça yani "Ağdaki Kazım Gücü" arttıkça algoritma yapısı olarak madencilik zorlaşıyor. Örnek vermek gerekirse; yukarıda tablodan zaten yararlanabilirsiniz. Fakat oradaki ayrıntı şu zorluk arttığında kazım miktarım artmış bir tezatlık var farkındayım. Ben aldığımda 15.000Ph/s olan ağ kazım gücü o sürede 19.500Ph/s seviyesine yükseldi. Bu şu demek oluyor zorluk yükseldikten sonra kazım gücü sabit kaldığından gelirim kendi bazım da azaldı ama havuzda madencilik yaptığımdan artan kazım gücü ile birlikte (havuzun kazım gücünün artması) daha çok blok çözülmüş oldu ve bende her 12.5 BTC den kendi kazım gücüme düşen oran kadar BTC kazandım. Fakat Ethereum da blok ödülü 4 ETH olduğu için ve kazım gücü "Dagger Hashimoto" algoritmasından dolayı sürekli değiştiğinden dolayı BTC de oluşan olayda orada mevcut değil. 

- Şuan aldığınız bu pahalı paketler 30 Nisan 2018 tarihinde kazım yapmaya başlayacak ve eminim çok verimsiz hale gelecek. Genesis-mining bunları nasıl satacak gerçekten önemli bir soru :) 

Şuan 40Mh/s gücünde ki paketi alsanız 1 ayda sabit kazım zorluğu ile bile 0.128 ETH kazıyorsunuz ve şuan ki kur üzerinden bu 124.07$ ediyor. Fakat zorluk artacağı için, ve siz 4 ay sonra başlayacağınız için şuan bile paket kendini ödeyemezken 4 ay sonra ne olur ve bu arkadaşlar hangi kafa ile bu fiyatları çekmişler gerçekten ilginç.

Umarım biraz fikir verebilmişimdir arkadaşlar. Esenlikle.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ