Sizlere bulut madenciliği hakkında daha önce bir yazı yayınlamıştım ve iki adet şirket önermiştim. Onlardan birisi olan Genesis-Mining hakkında bugün enine boyuna konuşacağız.

Her geçen gün kripto paralara olan talep artmakta ve artmasıyla beraber yatırımcılarının yüzünü güldürmeye başlayan kripto paralar gün geçtikçe dahada çok değerlenmekte. Peki biz bu paraları borsadan satın alabiliyoruz fakat çok pahalı değilmi? Şimdi bunları biz üretmeye kalksak nasıl olur diye soruyorsunuzdur kendinize. Aslında bazı kripto paraları üretmek ve uzun bir pozisyon almak (solo mining-kişisel madencilik) mantıklı iken bazılarını solo-mining yapmak yani evinize kazım cihazını alıp çalıştırmak gerçekten luzümsüz oluyor. Bulut madenciliği hakkındaki yazımda zaten neden bulut madenciliği tercih edilmeli diye birçok örnek vermiştim. Fakat bulut madencilğini önerirmisiniz diye sorarsanız kısmen bende ikilemdeyim. Geçen aylarda yaptığım hesaplamalara göre Antminer s9 ile aylık (14th/s) 422.9$ değerinde kazılabilirken (elektirik masrafı dahil edilmedi) şuan difficulty armasına rağmen 545$ değerinde kazım yapılmaktadır. Aslında verdiğim örnek çok doğru değil zaten o konuya değinmek için bu şekilde örnekledim. Arkadaşlar hesap yaparken hep bu kısımda yanılıyoruz. Difficulty arttıkça fiyat zaten mantıken artmalıdır. Fiyatı borsa değilde minerlar belirleseydi her çıkan coinden sonra zaten 21.000.000 adet azalacağından Bitcoin değerlenmeliydi BTC/USD paritesinde. Ama biz difficulty 922,724,699,726 nekadar kazıyorduk? 1,123,863,285,133 iken nekadar kazıyoruz? Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Mantıken zaten daha az kazıyoruz. Örneğin (gerçek örnek);

Aylık olarak;(elektrik ücreti dahil değildir.)

922,724,699,726 zorluğunda 14th/s ile kazılan miktar 0.112BTC iken BTC/USD: 4500$    Kazanç: 505$

1,123,863,285,133 zorluğunda 14th/s ile kazılan miktar 0.0921BTC iken BTC/USD: 5755$    Kazanç: 530$

https://bitcoinwisdom.com/bitcoin/difficulty adresindende takip edebilirsiniz gelişmeleri nekadar artmış ne olmuş gibi analizler yapabilirsiniz. Benim hesaplarıma göre 12.8 günde ortalama %6,56 olarak 2017 yılı boyunca bir artış göstermiş zorluk buna göre sizde gelecek tahminleri yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim Genesis-Mining'e, yukarıda verdiğim bilgiler aslında bizim için bir kılavuz zaten bu yüzden ayrıntıya girdim arkadaşlar. Bakın dikkat ederseniz genesis te sadece BTC mining yok diğer coinlerde var, ama en mantıklısı bu ROIsi en mantıklı duranda BTC olduğu için rehber üzerinden hazırlandı. Şimdi geçelim fiyat listesine;

Buradaki fiyatların aslında hepsi aynı fiyat yani kazım gücü bölü usd yaparsanız aynı miktarı aynı ücrete satın alabiliyorsunuz. Şuan biz 15,000GH/s üzerinden gideceğiz bunun sebebide Antminer s9 14th/s~15th/s civarında kazım yapmasıdır. Şimdi ücre 1950$ olarak gözüküyor hemen bir hesaplayalım bakalım ROI (Return Of Investment) yatırımın bize geri dönüşü yani; Birde genesis GH/s başına günlük : 0.00028 USD ücret alıyor.Bu anlaşmada ömürlük bir anlaşma zaten açıklamalarındada yazıyor ama nekadar ömürlük zaten ona bakacağız şimdi. Özel bir şartta var direk alıntı yapıyorum;

"Kontrat süresi: Açık uçlu kontratların süresi değişkendir ve şu üç faktöre göre belirlenir: Madencilik zorluğu, Bitcoin-USD kuru ve bakım ücreti (bu ücret, tüm elektrik, soğutma, geliştirme ve servis maliyetlerini kapsar). Öngörülemez olan ilk iki faktörü kontrol edemeyiz ancak sürekli olarak en son madencilik teknolojisini kullanır ve maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için elimizden geleni yaparız." Şimdi hesaba geçiyoruz genesis bizi nezaman üzmeye başlıyor.

Evet gördüğünüz gibi şuanki zorlukta 15,000 GH/s yani 15TH/s ile kazım anlaşması yaptığımızda ve zorlukta 200 birin arttığında örneğin (1123->1323->1523) gibi kazdığımız coin mikarı doğal olarak düşüyor fakat 24 ay sonunda tabiki kazım zorluğu 200 birim arttıkça 0.95 BTC miz oluyor.

Gün itibarıyla 2 yıl sonra BTC fiyatı nekadar olur bilinmez zaten arkadaşlar bu iş "YATIRIM" bilemezsiniz. Bugun siz adınız 1900$ dan 2 sene sonra hadi 0.95BTC değilde 0.70BTC geldi ve BTC/USD almış başını gitmiş olmuş 25.000$ o zaman zaten yüzünüz güler. Umarım anlatabilmişimdir ve anlaşılabilmişimdir. Yeni bir yazıyla veya rehberle görüşmek dileği ile hoşçakalın.

 

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ