WSJ raporu, büyüme gösteren diğer analitik platformlardan alınan NFT satış rakamlarıyla tamamen çelişiyor.

Gerçek NFT Satış Verileri, Wall Street Journal

WSJ raporu, büyüme gösteren diğer analitik platformlardan alınan NFT satış rakamlarıyla tamamen çelişiyor. NFT pazarının bazı alanları daha da güçlenirken, diğer alanlar doygun hale geliyor.

3 Mayıs Salı günü Wall Street Journal, “NFT piyasası çöküyor” diyen bir rapor yayınladı. Raporda, WSJ, karşılıksız tokenlerin NFT'ler  azalan satışına atıfta bulunuyor. Geçen hafta için NFT satışlarının sadece 19.000'de kaldığını bildiriyor. Bu, Eylül 2021'deki 225.000'lik zirveden yüzde 92'lik güçlü bir düşüştü.

WSJ raporu ayrıca, Ethereum (ETH) NFT pazarındaki aktif cüzdanların da Kasım 2021'deki yüksek seviyeden bu yana yüzde 88 düştüğünü belirtiyor. Rakamlar düşmüş olsa da, en iyi NFT'lerden bazıları USD cinsinden büyük satışlar yapıyor. Geçen hafta, ilk beş NFT koleksiyonu tek başına birincil ve ikincil satışlarda 1 milyar doları oluşturdu.

WSJ, NFT satışlarının Flatlining olduğunu iddia eden son raporu için Non-Fungible'dan gelen verileri alıntıladı. Öte yandan, Dune Analytics'ten elde edilen zincir üstü veriler, NFT pazarının hala güçlü olduğunu gösteriyor. Dune Analytics'ten alınan veriler, NFT kullanıcılarının ve işlemlerinin Nonfungible tarafından bildirilenden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Dune Analytics, Ethereum üzerindeki USD işlem hacminin Şubat ayından bu yana en yüksek olduğunu gösteriyor. En büyük ve en popüler pazar yeri OpenSea, 1 Mayıs'ta tek bir günde 550 milyon dolarlık hacim kaydetti.

Piyasa Uzmanları WSJ'ye Tepki Gösterdi

Kripto piyasası uzmanları, NFT'ler hakkında yanlış raporlamaları ve piyasada korku yaratmaları nedeniyle WSJ'ye ateş püskürdü. Risk sermayesi şirketi Dragonfly Capital'in ortağı Tom Schmidt şöyle yazıyor: @WSJ, NFT işlemlerinin düzleştiğini iddia eden bir makale yayınladı; bu, tamamen http://Nonfungible.com'dan alınan yanlış verilere dayanıyor gibi görünüyor ,zincir üzerindeki @DuneAnalytics verileriyle karşılaştırın. Birincil kaynakları kontrol etmeye kimse zahmet etmedi mi? Ayrıca neden $ hacmi değil?

@WSJ @paulvigna'dan hala düzeltme veya geri çekme yok. Journos, onu yayınlayana kadar sahte haberler hakkında sızlanmayı sever!

Ancak, NFT pazarının daha da konsolide olduğu görülüyor. Pazarın bazı alanları daha da güçlenirken, diğer alanlar doygun hale geliyor. Nansen'in analitik platformu, NFT koleksiyonlarını türe göre indeksler. Bored Ape, Mutant Ape, Yacht Club, vb. gibi çok köklü markaların "Blue Chip" NFT'lerinin diğer oyun veya sanat NFT'lerinden daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Nansen Blue Chip-10 Index takipçisi, En İyi 10 NFT projelerinin bugüne kadar yüzde 81 arttığını gösteriyor. Öte yandan, en iyi oyun ve sanat NFT koleksiyonlarını izleyen endeksler sırasıyla yüzde 49 ve yüzde 39 düştü. Geçen hafta, NFTstatics.eth, tüm kazanımları sağlayan ilk 5 projeyi gösteren verileri paylaştı.

Twitter'daki NFT topluluğu, “NFT'lerin ÖLÜMÜ…” trendini başlattı. Bu, WSJ'de topluluk üyelerinin milyonlarca dolarlık NFT satışlarını paylaştığı alaycı bir alaydır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ