Ethereum 2.0 geliştirici çağrısı, Schlesi test ağının 0.12 spesifikasyonlara dayanarak Haziran ayında daha resmi bir çok müşterili test ağı için umut edebilecek kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Gerçekçi Ethereum 2.0 Çok İstemcili Test Ağı Haziran Ayını Hedefliyor

Ethereum 2.0 geliştirici çağrısı, Schlesi test ağının 0.12 spesifikasyonlara dayanarak Haziran ayında daha resmi bir çok müşterili test ağı için umut edebilecek kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Ethereum 2.0 üzerinde çalışmak artık neredeyse tamamen hataları düzeltmeye yönelik. Bu durumda ekip mevcut tüm müşterileri blok zincirinin tek bir sürümüyle senkronize etmeye çalışıyor.

14 Mayıs'ta yapılan Ethereum 2.0 uygulayıcılarının çağrısında yer alan eylem sonrası bir rapor, çalışmanın çoğunun kod hatalarını düzeltmeye ve bunları tespit etme yollarını iyileştirmeye adadığını gösteriyor.

Tespit yapmak için, Sigma Prime'dan Mehdi Zerouali, nerede bozulduğunu bulmak üzere programa sahte verileri besleyen “bulanık” tekniklerin tasarlanmasında büyük ilerleme kaydetti.

Sigma Prime analizi zaten Ethereum 2.0 istemci yazılımında ve güvendikleri kütüphanelerde düşük seviyeli hataların bulunmasına yardımcı oldu. Özellikle, analistler Teku istemcisinde sonsuz bir döngü hatası ve Nimbus'ta bir bellek segmentasyon hatası buldular.

Hatalara odaklanan müşteriler

Müşteriler blok zincirini tutmak ve doğrulamaktan sorumlu olduklarından, birbirleriyle tamamen senkronize olmaları önemlidir. Ethereum 2.0 için yedi ayrı müşteri geliştirilme aşamasındadır.

Çoğu, ana ağ ortamını simüle eden ilk çok istemcili Ethereum 2.0 test ağı olan Schlesi test ağı için optimizasyonlar üzerinde çalışıyor.

İlk Schlesi ağı, sırasıyla Prysmatic Labs ve Sigma Prime tarafından geliştirilen Prysm ve Lighthouse müşterileri ile kuruldu. Birincisi, Cointelegraph'ın yakın zamanda bildirdiği gibi, zaten bilinen bir tek istemcili test ağı çalıştırıyordu .

Schlesi'nin piyasaya sürülmesinin ardından PegaSys'in Teku müşterisi de test ağına katılırken, Nimbus ve Lodestar şu ana kadar sadece sınırlı bir başarı elde ettiler.

Haziran ayında yenilenen lansman varsayıldı

Schlesi test ağı girişimindeki lider Afri Schoedon, ağın zor bir başlangıç yaptığını söyledi. Hatalar ilk lansmanı engelledi ve bir kez düzeltildiğinde, müşterilerin sık sık çökmesi nedeniyle işlem kesinliği “korkunçtu”.

Ancak Schoedon, istemci geliştiricilere, ağın istikrar kazanmasına izin veren bu sorunları çözmedeki yanıtlarından ötürü övgüde bulundu. “Sanırım hepimiz ne kadar kararlı olduğuna şaşırdık” diye ekledi.

Bu başarılar göz önüne alındığında, Schoedon, mevcut 0.11.2'nin aksine henüz eklenmemiş 0.12 spesifikasyonu hedefleyen, ana ağ spesifikasyonuna daha yakın yeni bir çok istemcili test ağı başlatmayı önerdi.

“Haziran 2020'yi lansman tarihi olarak dikkatle hedefleyeceğim,” diyen Schoedon, bunun 0.12 istemcinin piyasaya sürülmesine büyük ölçüde bağlı olduğunu belirtti.

 Yeni test ağının genesis'te üç müşteriyle başlamasını ve aynı zamanda Ethereum 1.0 ve 2.0'ı köprüleyen mevduat sözleşmesinin “kuru çalışmasını” mümkün kıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ