Gerçekte mesele şişen Bitcoin fiyatı değil; serbest düşüşte olan geleneksel para birimleri!

Çok saygın bir Kanada’lı podcast yayıncısı olan Stefan Molyneux'a göre, Fiat para birimlerinin (yani geleneksel paralar) serbest düşüşünün tespitini yapmak, Bitcoin'in hızlı büyüme oranını değerlendirmekten etmekten daha önemli. 

Yani Molyneux şöyle diyor:

"Bitcoin'in o kadar da çatının üstünden, tepenizden geçmiyor! Bu fark geleneksel para birimlerinin düşme eğiliminden kaynaklı, bu durum sadece ve yalnızca Bitcoin’de fark ediliyor, tek fark bu."

Yani Molyneux Türkçeye tam bir çeviri yapacak olursak yükselen Bitcoin değil düşen bildiğimiz geleneksel paralar diyor. 

Fiat para birimlerinin gerilemesi

Uzun yıllardır, hükümetler fiat para sistemi aracılığıyla küresel finans sektörü ve para politikası üzerinde mutlak kontrol sahibi oldular. Bu sayede ABD Federal Rezervi gibi merkez bankaları, zorunlu para birimlerini artırabilecek ve dünyanın en çok kullanılan para birimlerini maniple edebilecek kapasitelere kavuştu.

Fox Business’teki bir röportajda, büyük elektronik perakendecisi Overstock CEO'su Patrick Byrne, fiat para birimlerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde düşmeye devam edeceğini belirtti; yatırımcılar ve pazar ayrı para ve devlete geçti.

“Fiat para birimleri değer yitirdiğinde, Bitcoin ve pazardaki diğer dağıtık kripto para birimleri, sonunda rezerv para birimlerini aşacaktır.” Byrne "Kripto paraların bir balon olduğunu mu düşünüyorsun? Peki çantanızda taşıdığınız geleneksel parasının ne olduğunu düşünüyorsunuz? Dolar sadece fiat para birimi bazında ... ABD Hazinesinin artan vergi otoritesi ile yol alıyor… değerinin gerçekçiliği olmadığını iddia ediyorum... Dünyada insanlar şu anda gözünü gerçek paraya çevirdi. Bu da Altın ya da Bitcoin’dir" dedi Şu anda, hükümetlerin kontrolü ve manipülasyonuna tabi tutulmayan iki para veya varlık türü var, Bitcoin ve altın. Ancak, Hint hükümeti tarafından 2016 yılının sonlarında gösterildiği gibi, fiziksel özelliklerinden dolayı, altına el konulabilir ve yetkili makamlar kendi iradelerini bu yönde kullanabilir.

Eğer kullanıcılar, Bitcoin'i kendi özel anahtarlarıyla ve cüzdanlarında fonları üzerinde tam kontrole sahip oldukları bir şekilde, gözetim altında olmayan bir platformda saklı tutarlarsa, Bitcoin ile kullanıcı fonlarına ve varlıklarına el koymak mümkün değildir.

Bitcoin'in altına karşı sahip olduğu önemli bir avantaj, taşınabilirliği. Altın, yatırımcıların küçük bir varlıkta büyük miktarda para depolayabilmesi nedeniyle uygulanabilir bir değer deposudur. Fakat altını, özellikle sınırlar üzerinden aktarmak zordur.

Bitcoin, fiat para birimleri değer kaybettiği için gelişmeye devam edecek

Bitcoin'in fiat para birimlerine karşı uygulanabilir tek alternatif olarak kaldığını göz önüne alırsak, devlet tarafından verilen paranın değer kaybetmesi daha fazla yatırımcı ve genel tüketiciyi Bitcoin pazarına yönlendirmeye devam edecektir.

Byrne, Bitcoin'in rezerv para birimlerinin yerini almaya ve altın piyasasına meydan okumaya başlaması durumunda, Bitcoin fiyatının uzun vadede 1 milyon dolara bile ulaşabileceğini kaydetti.

"Dolar belli bir ölçüde değerini korumuş olabilir ama diğer bütün paralarla birlikte Bitcoin karşısında %95 değer kaybetti... Bitcoin ile ilgili bazı şeyleri kontrol edemezsiniz... belki bu şekilde devam edip milyonu bile görecek. Kim bilir."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ