Girişim sermayesi veya VC, bir tür özel sermaye ve yatırımcıların girişim kapitalistlerinin gelecekte büyüyeceğine inandıkları yeni başlayanlara ve daha küçük işletmelere fon sağladığı bir tür yatırımdır.

Girişim Sermayesi (VC) Nedir?

Girişim sermayesi veya VC, bir tür özel sermaye ve yatırımcıların  girişim kapitalistlerinin  gelecekte büyüyeceğine inandıkları yeni başlayanlara ve daha küçük işletmelere fon sağladığı bir tür yatırımdır. Genel olarak risk sermayesi para şeklinde sağlanır, ancak yönetimsel veya teknik uzmanlık şeklinde de olabilir.

Genel olarak konuşursak, risk sermayesi yalnızca söz veren veya olağanüstü sonuçlar gösteren şirketlere tahsis edilir. Bununla birlikte, risk sermayesinin avantajlarından yararlanmak çoğumuz için uzak bir hayaldir. Girişim sermayesi alanında yer alan karmaşık girişimciler, yatırımcılar, paydaşlar ve daha fazlasına yaklaşmak bile genellikle binlerce dolar alır.

Ancak, Hectagon gibi şirketlerin ön planda olduğu son Web3 gelişmeleri, risk sermayesini kitlelere ulaştırmaya çalışıyor. Bu yazıda risk sermayesi şirketlerinin nasıl para kazandığını ve bu şirketlerin VC'nin Robinhood'u olmayı nasıl hedeflediklerini inceleyeceğiz.

Girişim Sermayesi Firmaları Nasıl Para Kazanır?

Risk sermayedarlarının nasıl para kazandığının temel ilkesi oldukça basittir - değer düşüklüğüne inandıkları bir şirkete veya yeni girişime yatırım yaparlar ya da gelişimin erken bir aşamasında önemli bir büyümeye hazırdırlar. Karşılığında, şirkette bir hisse senedi alırlar ve daha sonra önemli getiriler elde ettiklerini hissettiklerinde satarlar.

Bu şirketlere yatırım yapmak söz konusu olduğunda, risk sermayedarlarının geri kalanımıza göre avantajlı olmasının iki ana nedeni vardır:

Gelişimin Erken Bir Aşamasında Geliyorlar

Girişim kapitalistleri, şirketlere çok erken yatırım yapar, hatta bazen daha ilk ürünlerini bitirmeden önce. Bu, yeni başlayanlar genellikle bu aşamada paraya can attığından, öz sermaye söz konusu olduğunda fiyatlandırma konusunda çok şey elde etmelerini sağlar.

Örneğin, bir startup 100.000 dolara mal olan bir proje geliştirmek istiyorsa, büyük olasılıkla risk sermayedarlarından gelen bu paranın büyük bir kısmına güveneceklerdir. Bunu kolaylaştırmak için fon verildiğinde, karşılığında onlara eşitlik sağlayacaklardır.

Şirket başarılı olursa, şirketteki paylarının değeri artacaktır. Çoğu risk sermayedarı, yatırımlarının karşılığını aldıklarını hissetmeden önce en az %25-30'luk bir büyüme bekler.

Bu noktada, ya hisselerini doğrudan para karşılığı takas edecekler ya da girişimin halka arzını (ilk halka arzını) bekleyecek ve hisselerini halka satacaklar.

Halkın Önünde Yatırım

Halka arz, genellikle çoğumuzun belirli bir şirkete ilk kez yatırım yapabileceği zamandır. Ancak bu, risk sermayedarlarının pastadan paylarını almasından çok sonra oldu. Halk ancak onlardan sonra yatırım yapabileceğinden, halka açılmadan önce şirkette hisse satın alabilen tek kişilerden biri olmanın benzersiz avantajını elde ederler.

Artık halkın bir üyesinin bir VC'ye yatırım yapması mümkün. Bu genellikle bir risk sermayesi fonu aracılığıyla yapılır. Bu fonlar, esasen hangi şirkete yatırım yapılacağına karar veren genel ortaklar tarafından yönetilirken, sınırlı ortaklar (fon parasını sağlayan yatırımcılar) bazı avantajlardan yararlanır.

Bununla birlikte, bunu yapmak istiyorsanız, fonların çoğu büyük bir başlangıç yatırımı gerektirecektir, ayrıca genel olarak fon karının yalnızca yaklaşık %80'ini alırsınız, diğer %20'si ise genel ortaklar tarafından cebe alınır. Ancak bu durum değişmek üzere olabilir.

DAO ve Web3 Biz Normal İnsanların Yatırım Yapmasını Kolaylaştırabilir Mi?

Web3 ve DeFi'nin son birkaç yılda finansal ortamda büyük değişiklikler yaptığı bir sır değil. Birçoğumuzun bankaları DEX'lerle değiştirmesinden DAO'ların en popüler iş yapılarından biri olmasına kadar her şeyi değiştirdiler.

Bir DAO veya merkezi olmayan özerk kuruluş, şeffaf bir akıllı sözleşme tarafından yönetilen ve herhangi bir merkezi otorite yerine yalnızca üyeleri tarafından yönetilen bir kuruluştur.

DAO'lar, halkın bir Web3 firmasında hisse sahibi olmasını çok daha kolaylaştırır. Sonuçta, bir DAO'nun kararları üzerinde hakimiyet sahibi olmak için yapmanız gereken tek şey, önemli sayıda tokene sahip olmaktır. Bu noktadan sonra şirket içindeki kararları oylayabilir veya tokenlerinizi tamamen satmaya karar verebilirsiniz.

O zaman, risk sermayesine kolayca katılmanıza izin veren, minimum satın alma tutarları olmayan, kullanımı kolay sistemler sağlayan platformlar olan Hectagon gibi firmalar var. Ayrıca, bu platformların çoğu DAO'ların kendileri olduğundan, dahili olarak hangi kararların verildiğini kontrol etmek için token'larına yatırım yapabilirsiniz.

Kapanış Sözleri

Risk sermayesi, oradaki en kazançlı yatırım fırsatlarından biridir. Bununla birlikte, risk sermayesi fonlarına yatırım yapmanın yüksek satın alma maliyeti nedeniyle, halkın çoğu bunu asla geleneksel yollardan karşılayamaz.

Neyse ki Hectagon gibi DAO'lar bunu değiştirmeyi hedefliyor. VC dünyasında devrim yaratmayı hedefleyen bunun gibi Web3 firmaları ile herkese erişim. Hectagon'un TGE'si 8 Ağustos'ta geliyor, projeyi başarılı kılabileceklerini görmek için sabırsızlanıyoruz. Başarılı olurlarsa, yeni bir risk sermayesi çağına bakacağımızdan şüphemiz yok.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ