Kullanım Şartları ve Üyelik Sözleşmesi

Kriptom.com adresinde yayınlanan bütün makaleler, resimler ve videolar kriptom.com kullanıcıları tarafından özgün olarak veya yabancı kaynaklardan Türkçe'ye çevrilerek yayınlanmaktadır. Sitemizde bulunan hemen hemen herşeyi, "alıntı kaynağı" göstererek farklı mecralarda paylaşabilirsiniz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin yapılan alıntılar/kopyalamalar telif haklarına aykırı bir unsurdur.

Kriptom.com'da her kullanıcı siteye ücretsiz olarak makale, forum başlığı, forum mesajı ve yorum ekleyebilir. Kullanıcılar tarafından yapılan her bir paylaşım, tamamen kullanıcının sorumluluğundadır ve Kriptom kullanıcıların yazdığı yalan/yanlış/yanıltıcı hiçbir mesaj için sorumluluk kabul etmez. Kullanıcıların yazdığı makalelelerde alıntı belirtilmeksiniz paylaşılan makale ve bundan dolayı doğabilecek her türlü etmen, kullanıcı sorumluluğundadır.

Kriptom.com'da kullanıcıların paylaştığı harici linkler, yine paylaşan kullanıcının sorumluluğundadır. Bu bağlantılara tıklandığında oluşan problemler, linki paylaşan kullanıcı ve linke tıklayan kullanıcı arasındadır. Kriptom.com bu konuda sorumluluk kabul etmez.

Her kullanıcı, Kriptom.com'da yer alan forum alanları ve makalelerle ilgili kararını tamamen bağımsız ve kendine özgü olarak verdiğini; ilgili makaleye/habere/mesaja ilişkin kriptom.com'dan maddi ve/veya manevi sorumluluğu olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Kriptom.com'da kullanıcılar hiçbir şekilde kriptom.com'da paylaşılan makale ve/veya yorumlarla zarar uğradığı iddasında bulunamaz.

Kriptom.com'da yer alan bilgiler doğrultusunda yapılan maddi ve manevi yatırımlar, tamamen kullanıcı sorumluluğundadır ve Kriptom bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Kriptom.com için yazılan hiçbir makale, kullanıcı tarafından tekrar kaldırılamaz. Kullanıcı yazdığı bir makalenin sistemden tamamen kaldırılmasını talep edemez. Kriptom.com dilerse kullanıcı makalelerini, kullanıcıların haberi olmaksızın siteden kaldırabilir.

Kriptom.com üzerinden elde edilen kazançlar, "wallet adreslerim" kısmından eklenilen BTC cüzdan adreslerine yapılır. Kullanıcının yanlış adres girmesi, eksik bilgi girmesi kullanıcı sorumluluğundadır ve kriptom.com'dan yeni bir ödeme talep edemez.

Kriptom.com'u ziyaret eden ve kayıt olan tüm kullanıcılar bu anlaşmayı ve aşağıdaki diğer anlaşmaları kabul ve beyan eder.

Gizlilik Anlaşması

Kriptom.com'a kayıt olmak tamamen ücretsizdir ve her birey kriptom.com'a kolayca kayıt olabilir. Kullanıcı siteye kayıt olduğunda, kullanıcı bilgileri gizlilik sebebiyle sadece kriptom.com tarafından erişilebilirdir. Kriptom.com, kullanıcı bilgilerini üçüncü kişilere veremez/satamaz/devremedez. Kullanıcı bilgilerinin güvenliği kriptom.com sorumluluğundadır. Ancak kriptom.com'a düzenlenebilecek büyük bir hacker saldırısı (kriptom.com yetkilililerinin aşamayacağı şekilde) sonucu bilgilerin çalınması, kriptom.com'u sorumlu tutmaz. Yine de kriptom.com bilgilerin güvenliği için bir dizi önlemler almak zorundadır.

Kullanıcı dilerse, kriptom.com'dan tüm üyelik bilgilerini kaldırabilir. Bunun için kriptom.com ile email yoluyla iletişime geçmesi gerekir. Bildirimden sonra kriptom.com 7 (yedi) gün içerisinde ilgili kullanıcının tüm bilgilerini sistemden sileceğini kabul eder.

Kriptom.com içerik destekçilerine kazandığı miktarda ödeme yapmakla yükümlüdür. Kriptom.com sahip olduğu mal varlığıyla, havuzlardan ödeme gerçekleştirir ve mal varlığının yettiği kadarıyla kullanıcılarına ödemelerini eksiksiz olarak öder.

Kriptom Alışveriş Kullanıcı Sözleşmesi

Madde 1 - Giriş
İşbu kullanıcı sözleşmesi ("sözleşme") ve www.kriptom.com sitesinde (¨site¨) yer alan diğer kurallar, Kriptom tarafından sunulan hizmetlerin şart ve koşullarını düzenlemektedir. Sitede yer alan tüm politika ve kurallar işbu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olarak, işbu sözleşmenin ekini oluşturmaktadır. İşbu sözleşme, sizinle, Kriptom arasında yapılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanmakla, işbu sözleşmenin hüküm ve şartlarını kabul etmektesiniz.

Madde 2 - Kapsam
Kriptom, sizlere internet üzerinden ürün ve/veya hizmet satma ve/veya satın alma imkanı sunan sanal bir pazaryeri sağlamaktadır. Kriptom, bu sitede listelenen ürün ve/veya hizmetlerin sahibi veya satıcısı değildir.
Kriptom, kullanıcılar tarafından sağlanan içeriklerin ve satışa sunulan ürün ve hizmetlerin doğruluğu, kalitesi, güvenliği veya bu ürün ve/veya hizmetlerin yasal olup olmadığı hususunda herhangi bir beyan, garanti veya taahhütte bulunmamaktadır.

Madde 3 - Hizmetler
Kriptom tarafından verilen hizmetler kısaca;
1.Sanal Pazaryeri
a. Satıcılara, içeriklerini kendileri oluşturmak suretiyle ürün ve/veya hizmetlerini satışa sunabilecekleri, alıcılara ise farklı kategorilerdeki çok sayıda ürün ve/veya hizmeti görüntüleyebilecekleri ve sipariş verebilecekleri bir platform sağlanmasıdır.
b. Satıcı ve alıcılar, ürün ve/veya hizmetin satış fiyatı, teslim şartları ve ödeme koşulları konusunda, site altyapısından yararlanarak haberleşebilir ve sipariş koşullarında mutabakata varabilirler.

2. Aracılık Sistemi
a. Satış sözleşmesinin tarafı olmayan Kriptom, alım satım sürecinin ödeme aşamasında alıcı ve satıcıya Aracılık Sistemi sağlar. Satıcıya malın teslimi karşılığında bedeli tahsil edememe; alıcıya ise bedelin ödenmesine karşılık, malın hiç veya istenilen nitelik ve şartlarda teslim edilmemesi riskine karşı korumayı amaçlar.
b. Aracılık Sistemi kapsamında Kriptom tarafından kontrol altında tutulan ve yönetilen güvenli hesap, işbu sözleşme ve ekinde yer alan Araclık Sistemi kurallarına uygun işletilmektedir.
c. Aracılık Sistemi'nin işleyişi aşağıdaki gibidir:
i. Alıcı, ürün ve/veya hizmet siparişi verdikten sonra, ürün ve/veya hizmet bedelini Kriptom tarafından yönetilen Bitcoin Wallet güvenli hesaba transfer eder ve ürün ve/veya hizmet bedelinin güvenli hesaba yatırıldığı Satıcı'ya bildirilir. Kriptom, satıcı'ya ürün ve/veya hizmetin alıcıya teslim edilmesi amacıyla ilgili alıcının ad,soyad,adres, telefon gibi bilgilerini iletecektir.
ii. Satıcı, ürün ve/veya hizmeti, alıcı Güvenli Bitcoin Wallet Hesaba ödeme yaptıktan sonra ürün listeleme esnasında seçtiği kargo teslim süresine uygun olarak alıcının bildirdiği adresine gönderir ve gönderi bilgilerinin siteye girişini sağlar. Gönderilen ürün ve/veya hizmeti teslim alan alıcı, ürün/hizmet kararlaştırılan niteliklere ve şartlara uygun ise, ürün ve/veya hizmet bedelinin satıcının Bitcoin cüzdan adresine transferi için site üzerinden onay verir.
iii. Satıcı ürün ve/veya hizmetin alıcıya teslimini/ifasını sağlamaz ise ya da alıcı tarafından gönderilen ürün ve/veya hizmetin belirtilen nitelikleri taşımadığı tespit edilir ise veya alıcı ürün ve/veya hizmeti ) satın almaktan vazgeçer ise, ürün/hizmet bedeli güvenli hesaptan alıcıya iade edilir. İade yapıldığında, alıcının göndermiş olduğu Bitcoin tutarı içerisinden transfer ücreti düşürülerek gönderilir.
iv. Alıcı, satıcının ürünün kargo bilgilerini veya hizmetin ifa edildiğine ilişkin bilgileri siteye girmesini müteakiben 3 (üç) iş günü + 24 saat içinde onay veya iade bildiriminde bulunmazsa, ürün ve/veya hizmet bedeli satıcının Bitcoin hesabına transfer edilir. Bu amaçla, 3 (üç) işgününün tamamlanmasını takiben, alıcının e-posta hesabına, Kriptom tarafından bir hatırlatma mesajı atılabilir. Alıcının bu e-posta mesajına istinaden, takip eden 24 saat içerisinde ürün ve/veya hizmete ilişkin şikâyetini site üzerinden iletmemesi halinde, ürün ve/veya hizmet bedeli satıcıya transfer edilecektir.
Alıcının 4 (dört) iş günü + 24 saat içinde ürüne ilişkin onay veya iade bildiriminde bulunmaması sonucunda ürün ve/veya hizmet bedeli satıcının Bitcoin hesabına transfer edilmesi, cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Alıcı, Tüketici Mevzuatı gereğince on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkını kullanabilir. Eğer Alıcı, cayma hakkını kullanırsa, ödeme yapılan tarihteki Bitcoin fiyatı ve cayma hakkına gitme kararı aldığı tarihteki Bitoin fiyatı arasında kur farkı %8'den fazlaysa, cayma hakkı etik olarak geçerliliğini yitirmektedir.
v. Kriptom, alıcı ve satıcı arasında yaşanabilecek anlaşmazlık durumunda, taraflar bir uzlaşmaya varana kadar veya bir mahkeme/hakem heyeti kararı alınana kadar, ürün ve/veya hizmetbedelini güvenli hesapta saklama hakkına sahiptir.
d. Kullanıcılar, Aracılık Sisteminden ve Kriptom hizmetlerinden faydalanılarak alınıp satılan ürün ve/veya hizmetlerin satışından veya satışa bağlı işlemlerinden kaynaklanacak her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerinden veya ürünün ithal edilmesi halinde ithali ile ilgili her türlü vergi, fon, ceza, sair yükümlülükten sorumludurlar.
e. Emlak, Otomobil, Motosiklet ve Kriptom tarafından belirlenebilecek diğer kategorilerde gerçekleşen satışlarda Aracılık Sistemi geçerli değildir.

3. Aracı Hizmet Sağlayıcı
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6563 sayılı Elektronik Ticaret Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık eden ve Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatına haiz olan Kriptom'un Satıcı ve/veya Alıcı tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmekle, bu içerik veya içeriğe konu mal ve hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü ve sorumlu değildir. İşbu kullanıcı sözleşmesinde tanımlanan Aracılık Sisteminin işleyişini sağlamak amacıyla Satıcı, satışa sunduğu ürün ve/veya hizmetlere ilişkin bedellerin kendi nam ve hesabına Alıcı'dan tahsil edilmesi konusuna münhasır olarak, Kriptom'u temsilci olarak atamaktadır. Alıcı, ürün ve/veya hizmetlere ilişkin ödemeyi Satıcı'nın temsilcisi sıfatıyla Kriptom'a yapmakla alım-satım akdi kapsamında ödeme yükümlülüğünü ifa edecektir. Yukarıda belirtilen temsil yetkisinin Satıcı tarafından iptal edilmesi halinde Kriptom, kullanıcı sözleşmesini feshetme ve Satıcı'nın üyeliğini iptal etme hakkına sahiptir.

Madde 4 - Kullanım Şartları
Siteye girdiğinizde veya Kriptom hizmetlerini kullanırken aşağıda belirtilen işlemlerin yapılması sözleşmeye açıkça aykırılık olarak kabul edilecektir:
1. Ürün, hizmet ve içeriklerin yanlış kategoride listelenmesi,
2. Mevzuata aykırılık, üçüncü kişilerin haklarının ve/veya işbu sözleşme veya eklerinin ihlali,
3. Sahte ürünlerin satışı veya üçüncü kişilere ait telif, marka gibi fikri ve/veya sınai mülkiyet haklarının ihlali,
4. Hukuki işlem yapma ehliyetine sahip olunmaması (18 yaşından küçük olmanız gibi) veya üyelikten men edildiğiniz halde Kriptom hizmetlerinin kullanılması,
5. Ürün ve/veya hizmetlerin teslim/ifa edilmemesi veya satın alınan ürün ve/veya hizmet bedelinin ödenmemesi,
6. Fiyatların manipüle edilmesi veya diğer kullanıcıların listelemesine müdahale edilmesi,
7. Aldatıcı, yanıltıcı, eksik, yanlış içerik yerleştirilmesi,
8. Kriptom'un yazılı onayı olmaksızın, kullanıcı hesabının veya isminin devredilmesi,
9. Spam, talep edilmemiş veya toplu elektronik iletişim yapılması veya zincirleme e-posta gönderilmesi,
10. Kriptom'a veya kullanıcılarına zarar verebilecek virüs veya teknolojilerin dağıtımı, yayılması,
11. Kullanıcı profili değerlendirme sistemini bozmaya yönelik davranışlar dahil, Kriptom altyapısına, sistemine zarar verilmesi,
12. Herhangi bir amaçla siteye robot veya otomatik giriş yöntemleri ile girilmesi,
13. Kullanıcıların yazılı ön onayı olmaksızın, kullanıcıların e-posta veya diğer kişisel bilgilerinin toplanması, saklanması,
14. Sitenin (tasarım, metin, imge, html kodu ve diğer kodlar da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) herhangi bir fikri ve/veya sınai mülkiyet konusu parçasının yeniden satışı, paylaşımı, dağıtımı, çoğaltılması, bunlardan türemiş, işleme çalışmalar yapılması.
15. Kriptom markası ve unvanı ile benzer ibarelerin kullanıcı ismi/dükkan ismi olarak belirlenmesi ve üçüncü kişilerin marka dahil haklarını ihlal edecek şekilde kullanıcı /dükkan isimlerinin belirlenmesi.
Eğer siteye bir tüzel kişi olarak üye oluyorsanız, ilgili tüzel kişiyi temsil ve ilzama yetkili olduğunuzu beyan ve garanti edersiniz. Aksi halde, doğan borç ve yükümlülüklerden şahsen sorumlu olmayı kabul edersiniz.
İşbu sözleşmeye taraf olmakla, Kriptom'un site aracılığıyla kullanıcılar arasında gerçekleşen her türlü iletişimi ve bunların içeriğini izleyebileceğini, işleyebileceğini ve bu içeriğe ilişkin kayıtları yasal mevzuat gereği en az 3 yıl süreyle tutabileceğini, saklayabileceğini ve mevzuat kapsamında gerektiğinde ilgililere verebileceğini kabul etmektesiniz.
16. Site üzerinde, kendi üyeliklerinizle ve diğer üyeler ve/veya tanıdıklarınıza ait üyelikler arasında ürün ve/veya hizmet satışı niteliğinde olmayan, sadece para transferini sağlayacak her türlü nitelikte işlem yapılması ve site'nin işleyişini manipüle edecek davranışlarda bulunulması.
17. Bitcoin ile yapılan ödemenin tarafımıza 24 saat içerisinde ulaşmaması halinde, sipariş iptali gerçekleştirilir ve gelen ödeme tarafınıza iade edilir. Bu süreci yaşamamak için lütfen transfer ücretlerini minimum değerlerde tutmayın.

Madde 5 - Satış Koşulları
Ürün ve/veya hizmet listelediğinizde, satıcı sıfatıyla aşağıda belirtilen koşullar ve "Satıcılar İçin Kurallar" ekine uygun davranacağınızı kabul etmektesiniz:
1. Ürün ve/veya hizmeti zamanında, sitede belirttiğiniz niteliklere uygun ve ayıpsız olarak teslim/ifa edeceğinizi kabul etmektesiniz.
2. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, Mesafeli Satışlar ile ilgili Yönetmelik dahil tüketicinin korunmasına ilişkin tüm düzenlemelere uygun davranacağınızı ve alıcıların tüketici hukukundan kaynaklanan tüm hak ve yükümlülüklerin muhatabının bizzat kendiniz olacağını ve alıcının taleplerini ve uğrayacağı zarar ve ziyanı karşılayacağınızı, tüketici hukuku uyarınca sitede yapılacak geliştirmelere ve kurallara uygun davranacağınızı kabul etmektesiniz.
3. Satıcı olarak;
a. ürün ve/veya hizmetleri sitede listelemeye ve satışa arz etmeye yetkili olduğunuzu, listelediğiniz ürünlerin mülkiyetinin ya da satışa arz hakkının size ait olduğunu, b. ürün ve/veya hizmetleri mevzuata uygun olarak piyasaya sunduğunuzu ve/veya sattığınızı ve/veya ithal ettiğinizi, bu ürün ve hizmetlerin internet üzerinde yayınlanması, satışa arz edilmesi ve satılması için herhangi bir engel bulunmadığını, orijinal olduğunu, değiştirilmediğini veya kötüleştirilmediğini,
c. ürün ve/veya hizmetlere ilişkin marka, logo ve diğer içerikleri kullanmaya ve bu sözleşmede yer alan lisansı vermeye yetkili olduğunuzu,
d. ürün ve/veya hizmetlere ilişkin marka, logo, görseller, teknik özellikler, fiyat bilgileri dahil tanıtım için gerekli olan içeriklere ilişkin olarak Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer ilgili kanunlarda öngörülmüş bulunan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, TV kanalları, internet tanıtım mecraları dahil olmak üzere, radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla veya dijital iletim de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla yayınlamak ve yeniden yayınlamak suretiyle umuma iletme; internet dahil dijital ortamlar aracılığıyla umuma iletme ve üçüncü kişilerin erişimine sunma; akıllı cihaz uygulamaları aracılığıyla ve/veya çeşitli şekillerde mobil araçlarda/ortamlarda ve işbu sözleşme tarihinde bilinen ve/veya sözleşme tarihinden sonra geliştirilecek teknolojiler aracılığıyla umuma iletme ve üçüncü kişilerin erişimine sunma haklarına ilişkin olarak yurtiçi ve yurtdışında herhangi bir yer, içerik ve sayı sınırlamasına tâbi olmaksızın Kriptom'a sözleşme süresince geçerli olan gayri inhisari ücretsiz bir lisans vermekte olduğunuzu,
e. ürün ve/veya hizmetlerin fatura, garanti belgelerinin olduğunu ve ürünlere ilişkin gümrük vergileri dahil her türlü vergisel yükümlülüklerinin yerine getirildiğini,
f. yürürlükte olan ya da gelecekte yürürlüğe girecek yasal düzenlemelere özellikle vergi, gümrük, ihracat, ithalat, tüketicinin korunması, elektronik ticaret, rekabet, reklam, fikri ve sınai haklara ilişkin tüm mevzuata uygun davranacağınızı, kabul etmektesiniz.
4. Satıcı olarak, ürün/veya hizmet sattığınız alıcının ürün ve/veya hizmetinin teslimi ve/veya fatura düzenlemesi gibi sadece site üzerinden satın alma işleminin gerçekleştirilmesi amacıyla sınırlı olmak üzere ad,soyad,adres, telefon ve elektronik posta gibi kişisel verilerini kullanabileceğinizi ve bu durum haricinde farklı bir şekilde alıcının kişisel verilerini işlemeyeceğinizi kabul etmektesiniz.
5. İşbu sözleşme ve/veya yasal düzenlemeleri ihlal ettiğiniz durumlarda, ihlal konusu işlem veya eyleme ilişkin olarak Kriptom tarafından talep edilecek işlemleri yerine getirmek ve aksiyonları almakla mükellef olacağınızı kabul etmektesiniz.
6. Satıcı olarak, sitede kullanıcı hesabı aracılığıyla yapılan işlemlerden herhangi birini üçüncü kişi bir tedarikçiye yaptırmanız durumda, Kriptom'akarşı tedarikçinizin site üzerinden yaptığı işlemlerden dolayı tedarikçi ile birlikte sorumlu olduğunuzu kabul etmektesiniz.

Madde 6 - Listeleme
ürün ve/veya hizmet satışa sunarken ekte yer alan Listeleme Kurallarına uygun hareket etmeyi kabul etmektesiniz.
1. Listelenen ürün ve/veya hizmetlerin güncel ve yasal olmasından ve içeriğinden veya yasal sınırlamalara tabi olan ürün ve/veya hizmetlerin satışa arzında bu yasal sınırlamalara uygun listelenmesinden sorumlu olduğunuzu kabul etmektesiniz.
2. Yasaklı ürün ve/veya hizmetler listesinde yer alan veya yasal düzenlemeler uyarınca satışı yasak olan veya ileride yasaklı hale gelecek ürün ve/veya hizmetler satışa sunulamaz.

Madde 7 - Satıcı İçin Kurallar
Satıcılar, Kullanıcı Sözleşmesi'nde de belirtildiği üzere, listeledikleri ürünün niteliğinden sorumludurlar.
Satıcılar, belirledikleri satış süresi boyunca, herhangi bir nedenle satıştan kaçınmayacağını veya Sitede listeledikleri ürünleri almak isteyen alıcılar ile iletişim kurarak veya anlaşarak alıcılara, Site dışında ve/veya Aracılık Sistemini kullanmasını engelleyecek şekilde satış yapmamayı kabul etmiş sayılırlar.
Satıcılar, ödemesi yapılmış bir ürünü satmakla sorumludurlar.
Satıcılar, ürün listelerken Kriptom'un Listeleme Kuralları'na uyacaklarını önceden kabul etmiş sayılırlar.
Satıcılar, alıcıların memnuniyetini sağlamakla yükümlüdür. Ürünleri sürekli iade edilen ve ürünleri hakkında şikayet gelen bir satıcının üyeliği, yapılan değerlendirme sonucunda kısıtlanabilir veya iptal edilebilir.
Satıcılar, Kriptom'un belirlediği Yasaklı Ürünler bölümü kapsamına giren ürün veya ürünleri dikkatli bir şekilde incelemeli ve bu kapsamdaki ürünleri listelememelidirler.
Yukarıda belirtilen hususlardan bir veya birkaç tanesinin gerçekleşmesi sonucunda, Kriptom ürün veya ürünleri erken bitirebilir ve/veya satıcının üyeliğini iptal edebilir.
Kriptom, kural ihlalleri nedeniyle bir listeleme sonlandırdığında, satıcılara bilgilendirme e-postası göndermektedir. Bir ürünü satışa sunmadan önce Kriptom kural ve prosedürlerini öğrenmeniz, farkında olmadan kural ihlali yapmanızı önleyecektir. Bir Kriptom kullanıcısı olarak, site kurallarını sürekli takip etmeniz gerektiğini unutmayın.
Kriptom kuralları, kullanıcıların karşılaşabilecekleri sorunları en aza indirmek, fırsat eşitliğini sağlamak, alışverişinizi eğlenceli kılmak için vardır. Bu kuralların ihlali listeleme ve satın alma haklarınızın kısıtlanmasına ve üyeliğinizin askıya alınmasına neden olabilir.

Madde 8 - Ücretler
Listelemeye ilişkin ücretler "Satıcı için Kurallar" bölümünde ilan edilmektedir. Kriptom, ücretlendirme politikasını ve ücretleri zaman zaman 7 gün önceden yapacağı duyurular veya göndereceği mesajlar ile değiştirebilecektir. Bu değişikliği kabul etmeyen kullanıcılar 7 gün içerisinde tazminatsız ve cezasız olarak üyelikten ayrılabilecektir.
Ürün ve/veya hizmetin zamanında veya sitede belirttilen niteliklere uygun veya ayıpsız olarak teslim/ifa edilmemesi nedeniyle, ürün ve/veya hizmetlerin iade edilmesi veya satış işleminin iptal edilmesi hallerinde, Kriptom tarafından satıcıdan alınan ücretler iade edilmeyecektir.
Kriptom, aşağıda belirtilenler ile sınırlı olmamak üzere gerekli gördüğü durumlarda, Satıcı'dan kaynaklanan nedenlerle veya sistemin kötüye kullanılması sonucu maruz kaldığı veya ileride kalabileceği zarar ve ziyanını veya 3.kişilere veya kamu kurumuna yapmak zorunda kaldığı veya kalabileceği ödemeleri veya cezaları, Satıcı'nın diğer ürün veya hizmet satışlarından elde ettiği alacaklarından tutma veya hapis veya mahsup etme hakkı saklıdır. Satıcı, Kriptom'un bu maddede belirtilen tutma, hapis ve mahsup hakkını peşinen kabul etmektedir.
a. Tüketici Mahkemelerin verdiği kararlar neticesinde Kriptom'un Satıcı nedeniyle ödemek zorunda kaldığı veya muhtemelen ödemek zorunda kalacağı mahkeme masrafları dahil tüm ödeme kalemleri,
b. Sistemin kötüye kullanılması neticesinde, Kriptom'un maruz kaldığı tüm zarar ve ziyan kalemleri,
c. Satıcı nedeniyle, Kriptom'un Kamu Kurumları ve Kuruluşlarına ödemek zorunda kaldığı veya kalabileceği idari para cezaları ve diğer ödemeler.

Madde 9 - Alım Şartları
Kriptom kuralları, tüm Kriptom kullanıcılarının güvenli ve eğlenceli bir ortamda alışveriş yapabilmeleri için vardır. Bir alıcı olarak kuralları bilmeniz ve işlemlerinizi bu kurallara uygun olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Bir ürün satın almadan önce Kriptom kural ve süreçlerini öğrenmeniz, farkında olmadan kural ihlali yapmanızı önleyecektir. Bir Kriptom kullanıcısı olarak, site kurallarını sürekli takip etmek durumunda olduğunuzu unutmayın.
Kriptom kuralları; kullanıcıların karşılaşabilecekleri sorunları en aza indirmek, fırsat eşitliğini sağlamak, alışverişinizi eğlenceli kılmak için vardır. Bu kuralların ihlali listeleme ve satın alma haklarınızın kısıtlanmasına ve üyeliğinizin askıya alınmasına neden olabilir.
Satıcının ürün sayfasında belirttiği kriterlere uymuyorsanız o ürünü satın almayın. Örneğin İstanbul'daki bir satıcı, ürününü "Sadece şehir içi gönderilir" olarak listelediyse ve siz İstanbul'da ikamet etmiyorsanız, bu ürünü satın alamazsınız. Satıcının satışı sabote etmek amacıyla satın almak istemediğiniz bir ürüne ödeme yapmanız, "kötü niyetli satın alma" olarak adlandırılır. Benzer işlemler gerçekleştirdiğiniz tespit edildiğinde üyeliğinizin kısıtlanacaktır.
Kriptom dışında işlem gerçekleştirmek için bir satıcıyla irtibat kurmanız ve kendisine site harici işlem gerçekleştirmeyi teklif etmeniz kural ihlalidir ve üyelik iptalini gerektirir.

Madde 10 - Fikri Mülkiyet
Sitenin tasarımı, imge, html kodu dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla sitede Kriptom tarafından oluşturulan tüm içerik ile Kriptom markası ve logosu Kriptom'a aittir. Kullanıcılar, Kriptom'un fikri mülkiyet haklarına tabi eserlerini kullanamaz, paylaşamaz, dağıtamaz, sergileyemez, çoğaltamaz, bunlardan türemiş çalışmalar yapamaz.

Madde 11 - Kriptom Hakları
1. Kullanıcı olarak, satışa arz edilen ürün ve/veya hizmetlerle veya site üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerle ilgili olarak, Kriptom'a yöneltilecek her hangi bir yasal takibat, soruşturma veya davada Kriptom'un sorumlu olmadığını ve Kriptom'un kendisini savunması için gerekli olan tüm bilgi ve belgeleri en kısa sürede sağlamayı kabul etmektesiniz.
2. Kriptom, Site'de sunulan hizmetleri, ürün ve içerikleri her zaman, üçüncü kişilerin erişimine kapatabilme, kaldırma ve silme hakkına sahiptir. Kriptom, bu hakkını hiçbir bildirimde bulunmadan ve önel vermeden kullanabilir. Kriptom'un söz konusu ürün ve/veya hizmetleri siteden kaldırması nedeniyle satıcıya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü doğmayacaktır.
3. Sözleşmede belirtilen yasaklı ürünleri ve ilgili mevzuat tarafından satışı yasaklanan ürünleri satışa arz ettiği ve/veya sözleşme hükümlerine ve sitede belirtilen kurallara uymadığı tespit edilen satıcının üyeliği, Kriptom tarafından askıya alınabilir veya iptal edilebilir. Kriptom, marka ve fikri haklar dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü fikri ve sınai mülkiyet hakkının ihlal edildiğini iddia eden kişilerce Hak Sahipliği Koruma Programı aracılığı ile yapılacak başvuruları inceleyecektir. Kriptom Hak Sahipliği Programı ile yapılan başvurular sonucunda, kullanıcılara ilişkin ürün ve/veya hizmetlerin listelemelerini kaldırma ve gerektiğinde kullanıcıların üyeliklerini askıya alma veya iptal etme hakkını saklı tutar.

4. Kullanıcı olarak, alıcının onay ve/veya iade bildiriminde bulunmadığı veya satıcının onay hatırlatma mesajının gönderilmesi ile ilgili talepte bulunmadığı hallerde, Kriptom'un, ürün ve/veya hizmet için kargo/teslimat bilgisinin satıcı tarafından siteye girilmesini takip eden 15 günü içerisinde ürün ve/veya hizmet bedelinin satıcının Bitcoin hesabına transfer edeceğini kabul etmektesiniz.

Madde 12 - Fesih
Taraflardan herhangi biri, tek taraflı olarak işbu sözleşme ve eklerini her zaman feshedilebilir. Böyle bir fesih halinde taraflar fesih tarihine kadar doğmuş olan hak ve borçları karşılıklı olarak ifa edeceklerdir. Kriptom'un işbu sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etmesi halinde, her hangi bir tazminat ödeme yükümlülüğü olmayacaktır. Kriptom, işbu sözleşme ve eklerini ihlal etmeniz durumunda sözleşmeyi ve üyeliğinizi derhal tek taraflı olarak feshedebilecektir. Bu durumda, Kriptom'un uğradığı/uğrayabileceği tüm zarar ve ziyandan sorumlu olduğunuzu kabul etmektesiniz.

Madde 13 - Sorumluluklar
Siz,
i) işbu sözleşmeye aykırı eylem veya işlemler
ii) kullanacağız marka, logo ve içerik
iii) listelediğiniz ürün ve/veya hizmetler
iv) yaptığınız reklam, promosyon, kampanya veya tanıtım ve v) yasal düzenlemelere aykırı eylem ve işlemler nedeniyle Kriptom, Kriptom çalışanları ve yöneticileri ile Kriptom kullanıcılarının maruz kalabileceği maddi/manevi, doğrudan/dolaylı zararları ve yapmış olduğu tüm masrafları (yargılama giderleri ve avukatlık masrafları vb.), harcamaları ve başta tazminat ve idari para cezası olmak üzere yapmış olduğu tüm ödemeleri, hiçbir yasal merciin hükmüne hacet kalmaksızın, Kriptom'un ilk yazılı talebini müteakip 7 (yedi) gün içerisinde tüm fer'ileriyle birlikte nakden ve defaten ödemeyi gayri kabili rücu olarak kabul etmektesiniz.
Kriptom dilerse, bu bedelleri Kriptom güvenli hesapta bulunan bakiyeden mahsup etme veya bu bedelleri bloke etme hakkını haizdir.
Kriptom'un işbu sözleşmeden kaynaklanan sorumluluğu, kasıt ve ağır ihmal halleri hariç olmak üzere, işbu sözleşme tahtında, zarara yol açan olay tarihi itibariyle Kriptom'un kullanıcıdan varsa tahsil etmiş olduğu ücret ve komisyonların toplamı ile sınırlıdır.

Madde 14 - Genel
1. Taraflardan herhangi biri, işbu sözleşme kapsamında üstlendiği herhangi bir yükümlülüğün, mücbir sebepler nedeniyle yerine getirilmemesi veya gecikmesinden dolayı diğer tarafa karşı sorumlu olmayacaktır. Mücbir sebep, tarafların makul kontrolleri dışında kalan öngörülmeyen ve önlenemeyen herhangi bir olaydır. Aşağıda belirtilenler ile sınırlı kalmamak kaydıyla, halk ayaklanması, savaş, hükümet tahditleri ve idari kararlar, ambargo, hükümetin veya bir kurumunun uygulaması, internet hızı ve kesintileri, doğal afet, fırtına, yangınlar, kaza, sabotaj, patlama, terörist saldırı, malzeme veya sarf malzemesi darlığı, grev ve lokavt mücbir sebep sayılır.
2. Kriptom'un kendi grup şirketlerine yapacağı devirler hariç olmak üzere, taraflar, işbu sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerini herhangi bir üçüncü kişiye devredemeyeceklerdir.
3. Tarafınızla yapılacak bütün bildirimler, elektronik ortamda ilanlar ile ya da yazılı olarak sistemde belirttiğiniz e-posta adresinize veya fiziksel adresinize yapılacaktır. Herhangi bir e-posta veya adres değişikliğini yazılı olarak bildirmediğiniz veya sitede güncellemediğiniz takdirde, mevcut e-posta adresinize veya fiziksel adresinize yapılacak tebligat geçerli kabul edilecektir.
4. Kullanıcılar, siteye üye olurken Kriptom tarafından telefon, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, e-posta, SMS vb. vasıtalarla yapılacak duyuru ve kampanyalar ile Kriptom hakkında yapılacak anketler ile ilgili iletişim çalışmalarından haberdar olup olmamaya ilişkin tercihlerini belirlerler. Kullanıcılar, sözkonusu iletişim tercihlerinin Kriptom'un mobil aplikasyonları için ve mobil sitesi içinde gereçerli olacağını kabul, beyan ve taahhüt ederler. Kullanıcılar üye kayıtları tamamlandıktan sonra Profilim sayfasındaki Bildirimler bölümü aracılığıyla her zaman ve ücretsiz olarak kendilerine gönderilecek elektronik ticari iletileri durdurabilir veya ticari ileti kanallarını değiştirebilirler.
5. Kullanıcılar, işbu sözleşmeyi kabul etmekle, Kriptom'un, kullanıcılara ilişkin bilgileri, kişisel veriler de dahil olmak üzere ve fakat bununla sınırlı kalmaksızın, Gizlilik Politikası'ndaki düzenlemelere uygun olarak kullanabileceğini ve 3.kişilere aktarabileceğini kabul ederler.
6. Kriptom işbu sözleşmeyi, e-mail veya Kriptom sayfasındaki Mesajlar bölümü aracılığıyla ya da güncellenmiş maddeleri www.kriptom.com adresinde yayınlamak suretiyle her zaman değiştirebilir.
7. Sitemizde yer alan politikalar ve kurallar dönem dönem değiştirilebilirler. Değişiklikler Kriptom sitesinde yayınlandıkları tarihte geçerli olurlar.
8. İşbu sözleşmenin uygulanmasından ve yorumlanmasından doğan hukuki itilafların hallinde Türk Hukuku uygulanacaktır. Taraflar arasında, işbu sözleşme hükümlerinin yorumu ya da uygulanmasından dolayı çıkabilecek tüm ihtilafların hallinde, İstanbul Çağlayan Mahkemeleri ile İcra Müdürlükleri yetkili olacaktır.
9. Taraflar, bu sözleşmeden doğabilecek ihtilaflarda taraflara ait defter ve kayıtlarının, bilgisayar kayıtlarının, teyitli faks mesajlarının, e-maillerinin muteber, bağlayıcı, delil teşkil edeceğini kabul ederler.
10. Bir mahkeme veya başka yetkili bir makam tarafından işbu sözleşmenin herhangi bir hükmünün tamamen veya kısmen geçersiz veya yürütülemez olduğuna karar verilirse, bu sözleşmenin diğer hükümlerinin ve söz konusu hükmün geri kalanının geçerliliği etkilenmeyecektir.
11. Kriptom'un haklarından herhangi birisini kullanmaması veya geç kullanması, bu haktan feragat ettiği anlamına gelmeyecektir.
12. Bu sözleşmedeki hiçbir unsur taraflar arasında herhangi bir temsilcilik, acente, ortaklık veya başka türlü bir ortak girişim (joint venture vs.) ilişkisi olarak yorumlanmayacaktır.
13. Alıcı ve Satıcı, Kriptom'un Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık eden ve ve Elektronik Ticaret Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatına haiz olduğunu ve bu nedenle Satıcı ve/veya Alıcı tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmekle, bu içerik veya içeriğe konu mal ve hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü ve sorumlu olmadığını kabul, beyan ve taahhüt ederler. 14. Kriptom reklamlarının, tekliflerinin ve ticari iletilerinin ilgi alanlarınız ve/veya siteyi kullanımınız ile ilişkili olmasını sağlamak amacıyla ticari ve teknik olarak mümkün olan en iyi gayreti gösterecektir.

Çerezler (Cookies)

Kriptom.com kullanıcı ve ziyaretçilerine daha iyi bir hizmet sunmak amacıyla çerezleri kullanır. Çerezler, özel kullanıcı bilgilerini kesinlikle saklamaz. Site ile ilgili, fiyat birimleri, tanıtım ekranları gibi alanlarda kullanıcı tanımak için kullanılır.