Kasım 2021'den bu yana Bitcoin fiyat düzeltmesinin ortasında, zayıf ellerden güçlü ellere doğru büyük bir dijital para dağılımı oldu.

 Kasım 2021'den bu yana Bitcoin fiyat düzeltmesinin ortasında, zayıf ellerden güçlü ellere doğru büyük bir dijital para dağılımı oldu. Bitcoin HODLers, mevcut piyasa oynaklığına ve jeopolitik senaryoya rağmen güçlü kalmaya devam ediyor.

Geçen Kasım 2021'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $'a ulaştıktan sonra, Bitcoin o zamandan beri değerinin yüzde 40'ından fazlasını kaybederek yan düzeltme gösterdi. Son raporlara göre, yaklaşık 69 bin dolardan BTC satın alan yatırımcıların çoğu kripto paralarını boşalttı.

Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode, 60 bin doların üzerinde satın alınan kripto paraların yarısından fazlasının 35.000-38.000 dolar aralığında yeniden satıldığını bildirdi. Öte yandan, son jeopolitik çalkantı karşısında bile alımlarına sahip çıkan bazı güçlü eller var.

Glassnode raporu, Bitcoin'in UTXO Gerçekleşen Fiyat Dağılımı URPD adlı bir metriğe odaklanıyor. URPD metriği temel olarak mevcut Bitcoin'in zincirde son hareket ettiği fiyatları izler. Bu veriler, kaç alıcının kârda olduğunu ve kaçının su altında olduğunu izlemeye yardımcı olur.

 Wall Street Mogul: Kripto hakkında yanılmışım, Bitcoin finanstaki en büyük başarılardan biri oldu,dedi.

Bitcoin URPD Metriğini Anlama

Glassnode'un açıkladığı gibi, geçen Mayıs 2021'de Bitcoin URPD büyük ölçüde 54.000-60.000 $ aralığında yoğunlaşmıştı. Ancak daha sonra büyük bir fiyat düşüşü izledi. Glassnode, bunu “zayıf elden güçlü ele dağıtım olayı” olarak ifade eder. Bu, yeni alıcıların deneyimli sahiplere daha fazla satış yaptığı anlamına geliyor.

O yılın ilerleyen saatlerinde Bitcoin, Kasım ayında benzer yüksek seviyelere ulaştı. Bununla birlikte, URPD 35.000 $, 47.000 $ ve 62.000 $ civarındaki fiyatlarla daha eşit bir şekilde dağıtıldı. Glassnode raporu, BTC'yi Mayıs-Temmuz sonbaharında alanların Ağustos-Kasım patlaması sırasında daha sonra sattığını belirtiyor.

İlginç bir şekilde, dağıtım modeli, son birkaç aydaki Bitcoin (BTC) fiyat düşüşü boyunca bozulmadan kalıyor. Çoğunlukla, alıcıların 60.000 dolardan sahiplerine yaklaşık 35.000 dolardan sahip olmaları yoluyla gelir. Rapor şunları ekliyor:

Bu harcama davranışı, zararda olsa bile dijital paralarını tasfiye etmeye isteksiz görünen, fiyata duyarsız HODLer'ların hakim olduğu bir piyasayı tanımlar. Bu arada, en iyi alıcılar önemli ölçüde dışarı atıldı ve Mayıs-Temmuz 2021'e kıyasla yatırımcı kohortunun çok daha küçük bir bölümünü temsil ediyor. Glassnode verileri, HODLers olarak popüler olan uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin sıkı sıkıya tutulduğunu gösteriyor.

Mevcut Bitcoin Senaryosu

Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiğini açıklamasının ardından geçen hafta ağır bir düzeltme yaşadı. Bitcoin fiyatı geçen hafta 35 bin doların altına düştü, ancak son iki günde şaşırtıcı bir toparlanma gösteriyor.

Kendisini riskli hisse senedi piyasasından ayıran Bitcoin, 44.000 $ seviyelerini geçerek yüzde 15'ten fazla yükseldi. Bu fiyat artışı, yatırımcıların servetine 200 milyar dolardan fazla ekleyen kripto piyasasının daha geniş bir şekilde toparlanmasıyla birlikte geliyor.

Bu Bitcoin fiyat toparlanması, Batı'nın Rusya'yı küresel SWIFT finansal ekosisteminden keserek ağır yaptırımlar uyguladığı sırada geldi. Sonuç olarak, Rus Rublesi o zamandan beri yüzde 40 düştü ve Bitcoin için ruble ticaret hacimleri geçen hafta 3 kat arttı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ