GME Grup: Bitcoin Vadeli Mevduatları İncelemesi

CME Grup dünyanın en büyük vadeli işlemler ve opsiyon Borsası işletmecisi,geçen günlerde yaptıkları bir açıklamayla beraber Bitcoin fiyatında %5'e yakın büyüme kaydedildi. CME Grup Bitcoin'i olan yatırımcılara "Vadeli Mevduat Hesabı" imkanı vereceğini söyledi. Yani diğer bir değişle Bitcoinlerinizi vadeli mevduat hesabına yatırdıktan sonra yıllık, aylık veya günlük olarak ayrı ayrı yapılırmı henüz bir açıklık yok ama x% sinde bir oranda Bitcoinleriniz hem BTC/USD karşısında değer kazanırken miktarıda x% kadar artmaya devam edecek.

Şimdi bu haberden yola çıkarsak bana mantıksız gelen birkaç kısım var. Öncelikle faiz oranı x% dediğimiz oran kaç olacak? Eğerki bu oran 2% bile olsa Satoshi Nakamoto 1 milyon adet Bitcoini'ni bu vadeli mevduata yatırdığında 20.000 BTC kâr etmiş olacak bu yıllık faiz oranı bile olsa çok fazla. Sınırlı sayıda üretilecek olan "21.000.000" BTC varken CME Grup nasıl böyle bir karar almış ve hangi BTC varlığı ile bunu karşılamayı planlıyor belirsiz.

Bana bu karar daha çok ponzi gibi geliyor ama karşınızdaki mercii CME Grup oluncada böyle bir etiket yapıştırmakta mantısız geliyor. Ayrıca bu vadeli mevduat işi borsalardaki voltaliteyi etkileyecektir. Zaten yatırımcılar ellerindeki BTC miktarını arttırabilmek için al/sat yapıyorlar fakat siz yatırımcılara risk almadan Bitcoinlerini arttırma imkanı sunarsanız borsalardaki Voltaliteyi etkiler ve BTC'nin değer kaybetmesine yol açarsınız gibime geliyor.

İlerleyen günlerde neler olacak göreceğiz Bitcoin artık bir endüstri oldu. Üretimi, borsaları, miner cihazları ve global etkisi ile artık 2013-2017 arasında yaşadığı karanlık döneme pek dönecek gibi durmuyor. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ