Goldman CEO

Goldman Sachs şirketi, söz konusu Bitcoin olduğunda bir dizi duygu yaşadı. Goldman Sachs CEO'su Lloyd Blankfein Yeni Dünya'nın bir para birimini Bitcoin olarak görebiliyor. Blankfein, Wall Street'in dijital para birimi üzerindeki tartışmalarından dolayı henüz bir yatırım yapmadığınıda söyledi. Sanırım kendisinin biraz teşvik edilmesi gerekiyor.

Blankfein ortak görüş tarafından desteklenen bir para birimi fikrinden hoşlanıyor. Kendisi, para birimleri geçmişine bakarken, neler olduğunu, döviz durumunun şu an ne olduğu ve Bitcoin'in gelecekte niçin çalışabileceğini ilginç bir şekilde gözlemledi. Yani kendisi Bitcoin'i herkes tarafından desteklendiği için (kişisel bazda) ve ortak bir görüş olabileceği için geleceğin parası şeklinde yorumluyor.

Yeni Dünyada..

Blankfein, Bloomberg ile yaptığı röportajda;

 "Bir sürü tarihi okudum ve bir zamanlar 5 doların değerini 5 dolar yapan şey onun karşılığı olan altındı.

Ve sözlerine devam etti;

 "Şimdi sadece hükümetlerin desteklediği kağıt para var ... Belki de yeni dünyada bazı şeyler ortak görüşün destekledi şekilde değişir.

Kağıt paranın mevcut durumunun fazla anlam ifade etmediğini söylüyor. Sadece hükümetler ve diğer merkezileştirilmiş otoriteler tarafından desteklenen kağıt paraya sahip olmak ideal bir durum değil. Mesela Amerikan Dolarını ele alırsak. Dolar basmak için ihtiyacınız olan orjinal bir kalıp, biraz uygun tonda mürekkep ve kağıt. (Tabiki şimdi daha çok ibare var dijital hologramlar falan fakat gene mürekkep ve kağıt kullanılıyor sonuç olarak). Herkez diyorki karşılıksız para basılmaz.. Peki size sormak istiyorum borsalarda global piyasalarda dolaşan bütün USD'lerin karşılığı olduğuna eminmisiniz?

Bence uzun bir süredir USD karşılıksız olarak basılıyor çünkü rakamsal olarak karşılık olarakta altını düşünürsek, Amerika Birleşik Devletleri'nin elinde okadar altın yok. Piyasada dolanımda olan dolar sayısı çok fazla fakat güçlü bir ülke olunca, bunun bir önemi kalmıyor.

Fakat diğer yanda Bitcoin'i ele aldığımızda DeepWeb sürecinden beri P2P şeklinde alınıp satılabilen ve kişisel günümüzde lisanslı borsalarla desteklenen bir para birimine sahip olmak mantıklıdır. Bitcoin, altta yatan teknolojisiyle eşsiz bir konumdadır ve pazardaki konumu, onu uzlaşmaya dayalı kusursuz bir para birimi haline getirmektedir. Toplumun birçok sektöründe gerçekleşmekte olan Yeni Dünya devrimi vardır ve parasal ekosistemde Bitcoin yıkıcı bir güçtür.

Blockchain teknolojisi nüfuzunu yaymakta, ancak Bitcoin kurulu düzeni bozmaktadır. 'İnsanlar kağıt paraya kuşkuyla bakıyorlardı' Kağıt paranın Blankfein ve Goldman'ın ekmek ve tereyağı olmasına rağmen, CEO'nun bununla ilgili çok fazla çekincesi var gibi görünüyor. 

Daha önce bir tweet'te kağıt paraya bir kez şüpheyle bakıldığını söyledi. Açık fikirli CEO, Bitcoin'e temkinli yaklaşıyor olabilir, ancak yeni ve devrimci bir şey arıyor olduğu aşikar. Çoğu benzer bir durumda. CEO;

"Yıllar geçtikçe, sevmediğim pek çok şeyin oldukça başarılı olduğunu öğrendim" dedi.

Sanırım Jamie Dimon da Bitcoinden özür dileyerek satın almaya başlayanlardan olacak gibi duruyor. Bunu zamanla hepimiz göreceğiz zaten. Global değer olarak Bitcoin, Goldman Sachs ve JP Morgan'dan daha değerli durumda. Buda tabiki bazı kitleleri kızdırmış durumda. Düşünün yıllarca uğraş emek vs. sonra biri gelsin ben dijital para yaptım adıda Bitcoin desin. Bu kişilerin bakış açıları değişirse işte Dünya ozaman değişmeye başlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ