Amerikan bankacılık devi Goldman Sachs, kripto para borsasının derecesini “nötr”den “sat”a ve fiyat hedefini 45 dolara düşürdü.

Goldman, Coinbase İçin Daha Fazla Sıkıntı Öngörüyor

Mevcut kripto fiyatlarına ve işlem hacmine dayanarak Goldman, borsa gelirinin 2022'de yıldan yıla %61 düşüş göreceğine inanıyor. Goldman, Coinbase'in en son yaşananlara rağmen işgücünü daha da azaltmak zorunda kalacağına inanıyor. Önde gelen ABD kripto para borsası bu ayın başlarında yaklaşık 1.100 çalışanını aniden işten çıkardı ve personelini %18 oranında küçülttü.

CEO Brian Armstrong, borsadaki devasa işe alım çılgınlığının sürdürülebilir olmadığını itiraf etti. Kripto milyarderi, artan durgunluk korkuları nedeniyle bu tür değişikliklerin gerekli olduğunu söyledi. Coinbase hissesi, yılın başından bu yana %75'ten fazla düştü ve Bitcoin'den önemli ölçüde düşük performans gösterdi.

Geçen hafta şirket, ilk Bitcoin türev ürününün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Ancak, şirketin türev ürünlerle gelir elde edebilmesi için önemli miktarda zaman alacağı göz önüne alındığında, bu hareket muhtemelen hisse senedi için beklenmedik bir düşüşle sonuçlanmayacaktır. Ayrıca ürün şimdilik sadece üçüncü taraf platformlarda işlem görecek.

Mizuho analisti Dan Dolev, artan rekabet nedeniyle Coinbase'in marjlarının düşmeye devam edebileceği konusunda uyardı. Bu ayın başlarında, önde gelen Amerikan borsasının en önemli rakiplerinden biri olan Binance.US, dolar bazlı çiftler için sıfır ücretli ticaret başlattı. Bu, Coinbase'in hakimiyetini daha da yiyip bitirecek.

Bu yılın başlarında, Enron'un çöküşünü doğru bir şekilde öngören ünlü trader Jim Chanos,  kripto para stoğunun büyük olasılıkla yoğun baskı altında kalacağını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ