Goldman Sachs, diğer bazı firmaları iflastan kurtararak FTX çöküşünden yararlanmayı planlıyor.

Goldman Sachs, Bitcoin ve Kripto Piyasalarında Büyüyor – Yeni Para Sektörü Kurtaracak mı?

Goldman Sachs, diğer bazı firmaları iflastan kurtararak FTX çöküşünden yararlanmayı planlıyor.Diğer yatırım bankaları da bundan faydalanmak istiyor.

Goldman Sachs, son FTX çöküşünden olumsuz etkilenen kripto firmalarına para pompalayarak kripto para piyasasında büyük bahis oynamaya hazırlanıyor. Büyük yatırım bankası, patlamayı diğer bazı firmaları iflastan kurtarırken endüstrinin bir bölümünü ele geçirmek için bir fırsat olarak görüyor.

Goldman Sachs niyetini resmi olarak doğrulamasa da, yakın tarihli bir röportajda bir yönetici Reuters'e bu plana sahip tek bankanın Goldman Sachs olmadığını öne sürdü. Yatırım bankasının dijital varlıklar başkanı Matthew McDermott, Reuters'e büyük bankaların FTX çöküşünü kripto işinde daha güvenilir ve düzenlenmiş bir cephe sunmak için bir fırsat olarak gördüklerini söyledi. Yönetici ayrıca, Goldman Sachs'ın hangilerinin uygun olduğunu belirlemek için birkaç kripto firması üzerinde durum tespiti yaptığını da belirtti.

Eskiden Binance'ten sonra en büyük ikinci kripto borsası olan FTX, iflas ettikten sonra Bölüm 11'de iflas başvurusunda bulundu ve bir milyondan fazla müşteriye borcu olabileceğini doğruladı. Enerji devi Enron'un 2001'deki çöküşü de dahil olmak üzere tasfiyeler konusunda geniş deneyime sahip olan yeni CEO John Ray, Sam Bankman-Fried'den görevi devraldıktan kısa bir süre sonra, FTX'in operasyonlarında mali bir çürüme olduğunu ortaya çıkardı. Bunu şöyle özetledi:

"Kariyerim boyunca, burada meydana geldiği kadar kurumsal kontrollerin tamamen başarısız olduğunu ve güvenilir finansal bilgilerin bu kadar tamamen yok olduğunu hiç görmedim."

Goldman Sachs, Sektördeki Sorunlara Rağmen Kripto İle Hala İlgileniyor
Goldman Sachs, FTX çöküşü ve uzayan ayı piyasası ne olursa olsun kripto pazarında ilerleme kaydetmeye devam etmekle ilgileniyor. Çöküşten bu yana, özellikle geleneksel piyasadaki oyunculardan gelen genel piyasa hissiyatı özellikle kötü oldu. Ancak Goldman Sachs gibi büyük isimler, sektöre ve teknolojisine hâlâ güvendikleri için durumu bir büyüme fırsatı olarak görüyor. McDermott'a göre:

"Duyarlılık açısından kesinlikle piyasayı geriletti, bundan kesinlikle şüphe yok. FTX, ekosistemin birçok yerinde bir poster çocuğuydu. Ancak yinelemek gerekirse, altta yatan teknoloji çalışmaya devam ediyor.”

Kurumsal Oyuncular için Veri Hizmeti

Yatırım bankasının kripto endüstrisi üzerindeki iddiası, FTX'in çöküşünün ardından sağlıksız kripto firmalarını kurtarmanın ötesine geçiyor. Goldman Sachs, dijital varlıkları uygun şekilde sınıflandırmak için bir veri hizmeti başlattı ve kurumsal yatırımcıların sektörü anlamasını ve satın almasını kolaylaştırdı.

Geçen ay yayınlanan resmi bir basın açıklamasına göre Goldman Sachs, kripto veri yayıncısı Coin Metrics ve endeks sağlayıcı MSCI ile işbirliği içinde Datonomy'yi başlattı. Adlandırma ve sınıflandırma ile ilgilenen bilim dalı olan “Taksonomi” üzerine bir oyun olan Datonomy, abonelikle sunulacak ve dijital varlıkları kullanıma göre kategorize edecek. Dataonomy'nin gruplandırması sektörleri ve alt sektörleri içerecektir.

Hizmete abone olan kullanıcılar, sağlanan verileri araştırma, analiz, portföy yönetimi ve ürün geliştirme için de kullanabilirler. Ayrıca hizmet, abonelerin kripto endüstrisinin farklı sektörlerindeki eğilimleri izlemesine olanak tanıyacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ