Genel kripto piyasası gerilemesi ve Coinbase'in hisse fiyatındaki düşüş, Goldman'ın yeni duruşunun nedeni olabilir.

Goldman Sachs, Coinbase

 Genel kripto piyasası gerilemesi ve Coinbase'in hisse fiyatındaki düşüş, Goldman'ın yeni duruşunun nedeni olabilir. Bankanın raporuna göre Coinbase, sınırlı değerleme desteğine sahip.

Pazartesi günü yayınlanan bir Goldman Sachs raporu, Coinbase'in notunu nötrden satmak için değiştirdi. Rapor ayrıca borsanın hisse fiyatı hedefini 70 dolardan 45 dolara indirdi. Düşen değerleme, kripto fiyatlarındaki sürekli düşüşten ve genel kripto piyasası gerilemesinden kaynaklandı.

Goldman, Coinbase'in Derecelendirmesinin Nedenlerini Açıklıyor

Goldman'a göre, Coinbase hisseleri yüzde 5,7 değer kaybetti ve piyasa öncesi işlem seansı sırasında 59,40 dolardan işlem gördü. Ancak yatırım bankası aynı raporda Robinhood piyasalarına daha yüksek bir not verdi. Goldman Sachs notunu nötrden sata çevirdi. Ayrıca fiyat hedefini 9,50 dolar olarak değiştirdi.

Piyasa öncesi ticaret verileri, Robinhood hisselerinin yüzde 2,6 artışla 8,21 dolardan işlem gördüğünü gösterdi. Coinbase'in gelir tabanı, mevcut kripto ticaret hacimlerinde daha fazla patlamanın ardından bir darbe aldı. Bu nedenle Goldman, Coinbase'in gelirinin 2022'de yıllık bazda yüzde 61 düşeceğini tahmin ediyor.

Ayrıca 2022'nin arka yarısında yüzde 73'lük bir düşüş öngörüyor. Goldman Sachs, Coinbase'in daha fazla çalışanı işten çıkarana kadar kârlılığa geri dönmeyeceğini iddia ediyor. En iyi ABD kripto borsasının yakın zamanda bir yeniden yapılandırma planı açıkladığını belirtmekte fayda var.

Yeniden yapılanma planının bir parçası, personel gücünü yüzde 18 oranında azaltmaktı. Rapor, perakende ticaret faaliyetindeki yavaşlamanın, Coinbase'in hala maliyet tabanını önemli ölçüde düşürmesi gerektiği anlamına geldiğini söyledi. Böylece nakit yanması olasılığını azaltabilir.

Bankanın görüşüne göre Coinbase, hisselerini sulandırmaya veya çalışan tazminatını önemli ölçüde düşürmeye karar vermeli. Bununla birlikte, ikincisi yeteneğin elde tutulmasını olumsuz etkileyebilir. Coinbase ve Coinbase pro platformları arasında yakın zamanda yapılan bir birleşme duyurusu, kullanıcıları için bir “ücret oranı sıkıştırması” anlamına geliyor.

Ancak bu, Goldman'ın Coinbase'in zorlu bir rekabet ortamına gireceğini tahmin etmesinin bir başka nedeni. Coinbase rakipleri de fiyata göre rekabet edecekti. Bu nedenle, borsanın karlılığının daha da düşmesi muhtemeldir.

Coinbase Piyasa Görünümü

Q1 2022 itibariyle, Coinbase'in piyasa değeri, yaklaşık 3,8 milyar dolarlık net nakit pozisyonuna kıyasla yaklaşık 11,5 milyar dolar. Bu nedenle, banka sınırlı değerleme desteği öngörüyor. Artan kripto fiyatları ve oynaklık, kısa vadede gelirlerde artışa neden olacaktır.

Ancak banka, şirketin FAVÖK ayarlamasının önümüzdeki birkaç yıl içinde baştan negatife döneceğini tahmin ediyor. Yakın tarihli bir Bloomberg verisi, Coinbase hissesinin şu anda 20 satın alma derecelendirmesine, beş satış önerisine ve altı nötre sahip olduğunu gösteriyor. Goldman Sachs'ın raporunun yayınlanması, Coinbase hisselerinde yüzde 11'lik ek bir düşüşe neden oldu. Bu yıl zaten yüzde 75 düştü.

Hisse senedi yatırımcılarının Coinbase hakkındaki olumsuz düşüncelerinin yanı sıra, şirketin tahvilleri de baskı altında. 27 Haziran itibariyle, firmanın teminatsız tahvili, Amerika'nın yüksek getirili pazarındaki en büyük düşüşler arasında yer alıyor. Bu tahvillerin 2031 yılına kadar olgunlaşmayacağını belirtmekte fayda var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ