Goldman Sachs da müşteriler için Bitcoin vadeli sözleşmeleri açacağını duyurdu

JP Morgan'ın arkasındaki, küresel finans piyasasının ikinci en büyük yatırım bankası olan Goldman Sachs, önümüzdeki haftalarda başlıca borsalarda Bitcoin vadeli işlemlerini listeleneceğini ve müşterileri için Bitcoin vadeli işlem sözleşmesilerini başlatacağını duyurdu.

Bloomberg'e göre, şirkete yakın bir kaynaklardan alınan bilgiye göre, şirketin Bitcoin vadeli işlem planına yaklaşımı kısa vadede ve deneme düzeyinde. Müşterileri adına Goldman Sachs tarafından işletilecek bu sözleşmeler ortaya çıkan sonuçlara göre tekrardan değerlendirilecek. 

Goldman Sachs sözcüsü Tiffany Galvin tarafından yapılan açıklamada, şunlar söylendi:

"Beklenildiği gibi bunun yeni bir ürün olduğu göz önüne alındığında, standart inceleme sürecinin bir parçası olarak Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin özelliklerini ve risk özelliklerini değerlendiriyoruz."

2006 yılından bu yana Goldman Sachs Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Lloyd Blankfein, "eğer Bitcoin işe yararsa, işimize devam edeceğiz" dedi. Geçtiğimiz ay, CNBC'den Kayla Tausche ile yaptığı röportajda geçen ay Blankfein, Bitcoin’e karşı açık fikirli olduğunu kaydetti. Blankfein şunları söyledi:

"Bunlarla ilgili açık fikir sahibiyim, çünkü bugünlerde aptalca ve yanlış olduğunu düşündüğüm gerçekten çok iyi işleyen çok şey var. Bununla ilgili çok daha açık fikirli olmaya çalışıyorum, finans tarihini iyi biliyorum ve insanların sadece altın paralar aldığı bir dönem olduğunu biliyorum."

Daha da önemlisi, Blankfein, tarihte altın standardından fiat para sistemi ani değişimin ilk etapta reddedildiğini ve başlangıçta kabul edilemediğini vurguladı. Bitcoin geleneksel paradan dijital para yönünde doğal bir ilerleme sağlıyor olabilir, Blankfein, Bitcoin’in dünyanın bir sonraki altın ve yedek para birimi olma potansiyeline sahip olduğunu açıkladı.

Beş dolarlık bir altın paranın beş dolardı, çünkü içinde beş dolarlık bir altın vardı. Ardından, hazinedeki altın tarafından desteklenen kağıt paralar çıkarıldı. Sonra bir gün altın desteği olmayan kağıt paralar da basılmaya başladı. Bu fiat para. Bu kağıt parçasının karşılığının beş dolara değer altın olduğunu ve bu nedenle beş dolar olduğunu söylediler ve pek çok insanın bunu anlaması uzun sürmedi. Biraz daha ilerlerseniz, fiat güvenilir bir para birimi değil. Öte yandan, Blankfein para ile dijital para arasında doğal bir ilerleme olduğunu düşünüyor.

CBOE'nin Bitcoin Vadeli İşlemleri 10 Aralık'ta Başladı

Chicago Board Options Exchange (CBOE) bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri iki gün sonra 10 Aralık'ta piyasaya sürülecek. Goldman Sachs ve Man Group gibi büyük ölçekli yatırım bankaları ve hedge fonları, bu iki pazarın Bitcoin’in likiditesini önemli ölçüde artıracağı düşünülürse, CBOE ve CMO'nun Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesiyle kriptokrasi alanında yatırım yapmayı planlıyor.

Goldman Sachs ve müşterileri muhtemelen Aralık ayı ortasına kadar Bitcoine yatırım yapmak için CBOE ve CME Bitcoin vadeli işlem platformlarından yararlanacaklar.

Goldman Sachs ve JP Morgan, Bitcoin’in yeni altın ve sağlam değer deposu olarak gelişmesi konusunda iyimser, diğer büyük bankalar ve finansal kurumlar da bu durumu kaçınılmaz olarak takip edecekler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ