Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs'taki analistler, dünyanın en büyük ikinci kripto varlığı Ethereum'daki yükseliş duruşlarını yeniden doğruladılar.

Goldman Sachs: Ethereum, Değer Deposu Olarak Bitcoin

Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs'taki analistler, dünyanın en büyük ikinci kripto varlığı Ethereum'daki yükseliş duruşlarını yeniden doğruladılar.

Goldman Sachs, Salı günü yatırımcılara verdiği bir notta, Ethereum'un sonunda Bitcoin'den daha iyi bir değer deposu haline geleceği iddiasının ardındaki mantığı özetledi.

Nota göre, yatırım bankası Ethereum'un şu anda en yüksek gerçek kullanım potansiyeline sahip kripto para birimine benzediğine inanıyor. Raporlara göre akıllı sözleşme uygulamaları için en popüler geliştirme platformu olduğunu da sözlerine ekledi.

Bitcoin, ilk hamle avantajı göz önüne alındığında daha güçlü bir markaya sahip olabilir, ancak BTC, Ethereum'un sıklıkla belirtilen gerçek kullanım durumlarından bazılarından yoksundur. Bu kısmen, saniyede sadece 7 işlemlik yavaş işlem hızlarından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, mevcut yerel durumundaki Ethereum, saniyede yaklaşık 15-20 işlemle çok daha hızlı değildir.

Goldman Altında Büyük… ve Ethereum

Banka, yüksek oynaklığının onları karşılaştırılabilir hale getirmediğini savunarak, hiçbir kripto varlığının bir değer deposu olarak altınla karşılaştırılamayacağını belirtti.

“Altın, hisse senetleri ve döngüsel emtialar gibi diğer riskli varlıklarla rekabet ettiği ölçüde kripto ile rekabet ediyor. Altını savunma amaçlı bir enflasyon koruması ve kriptoyu riskli bir enflasyon koruması olarak görüyoruz.”

Ancak karşılaştırmadığı şey, ikisi arasındaki kazanımlardı. Bu yıl şu ana kadar altın %5,4 düşerken, Ethereum mevcut seviyelere %215'in üzerine çıktı.

Goldman, farklı kripto varlıkları arasındaki rekabetin de bu aşamada güvenli liman varlıkları olmalarını engellediğini de sözlerine ekledi.

Bankacılık devi, Haziran ayında mevcut bulgularıyla çelişen bir raporla, son zamanlarda kripto varlıkları ve hatta altına girdi.

“Bitcoin ve kripto para birimlerinin altının dijital bir versiyonu olduğu argümanı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine herhangi bir değer kazandırmaz, çünkü altının kendisi tutarlı veya güvenilir bir değer deposu değildir.”

Banka içinde kripto para birimine yaklaşımı konusunda bariz bölünmeler var. Mayıs ayında Goldman Sachs, blockchain analitik firması Coin Metrics için 15 milyon dolarlık bir yatırım turuna öncülük etti.

Nisan ayında banka, Bitcoin'i yılbaşından bugüne getiri raporuna ekledi ve Mart ayında Goldman, kripto saklama şirketi New York Digital Investment Group'a (NYDIG) göre SEC ile bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ