Küresel yatırım bankaları Goldman Sachs ve JPMorgan, euro bölgesinde yakın bir durgunluk öngördüler.

Goldman Sachs ve JPMorgan, Avrupa Bölgesinde Durgunluk Öngörüyor

Goldman Sachs ekonomistleri, "Gaz akışında daha da ciddi bir kesinti, yenilenen bir egemen stres dönemi veya bir ABD resesyonu durumunda, tahminimize yönelik riskler daha keskin bir resesyona doğru kayıyor" dedi.

Goldman Sachs'ın Tahminleri

İki büyük küresel yatırım bankası, Goldman Sachs ve JPMorgan, Çarşamba günü bağımsız olarak euro bölgesinde yaklaşan bir durgunluk tahmininde bulunan raporları yayınladılar.

Goldman Sachs'ın Avrupalı baş ekonomist Jari Stehn liderliğindeki analistleri, bu yılın ikinci yarısında euro bölgesinde yıl sonuna kadar sürecek bir resesyon bekliyorlar. Ayrıca üçüncü çeyrekte %0,1 ve dördüncü çeyrekte %0,2 daralma öngörüyorlar ve 2023'te büyümenin geri dönmesini bekliyorlar.

Goldman Sachs ekonomistleri detaylandırarak, "Ülkelere bakıldığında, ikinci yarıda Almanya ve İtalya açık bir resesyondayken, İspanya ve Fransa büyümeye devam ediyor" dedi:

Gaz akışlarında daha da ciddi bir kesinti, yeni bir egemenlik stresi dönemi veya bir ABD durgunluğu durumunda, tahminimize yönelik riskler daha keskin bir resesyona doğru kayabilir.

Ekonomistler, yaklaşmakta olan bir gaz krizi ve İtalya'nın Avrupa Birliği yardımının ödenmesini geciktirebilecek siyasi sorunları da dahil olmak üzere gerilemenin bazı nedenlerini vurguladılar.

JPMorgan'ın Tahminleri

Çarşamba günü yayınlanan bir notta JPMorgan, euro bölgesinin gelecek yılın başlarında hafif bir durgunluk içinde olacağı konusunda uyardı. Bankanın ekonomistleri ekonomik tahminlerini düşürdüler. Şimdi Euro bölgesinde bu çeyrekte %0,5'lik bir GSYİH büyümesi ve ardından hem bu yılın dördüncü çeyreğinde hem de gelecek yılın ilk çeyreğinde %0,5'lik bir daralma öngörüyorlar.

JPMorgan analistleri şunları ekledi:

Avrupa Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar 50 baz puanlık bir artış daha yapmasını bekliyoruz.

Bankanın analistleri, önceki 75 baz puanlık tahminlerini üç taksitte indirdiler. Şimdi hem Eylül hem de Ekim için 25 baz puan bekliyorlar.

İki küresel yatırım bankasının resesyon tahminleri, Salı günü Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Rusya'nın Avrupa'nın gaz arzını tamamen kesmesi ve petrol ihracatını daha da azaltması halinde hem Avrupa hem de ABD'nin gelecek yıl neredeyse hiç büyüme göremeyeceği yönündeki uyarısını takip ediyor.

Bu arada, ABD ekonomisi Nisan'dan Haziran'a üst üste ikinci çeyrekte daraldı. Ekonomik Analiz Bürosu Perşembe günü, ülkenin GSYİH'sının dönem için yıllıklandırılmış bir hızda %0,9 düştüğünü bildirdi. Ancak Başkan Joe Biden, resesyon korkularını defalarca reddetti. Ayrıca Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin durgunluk değil geçiş halinde olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ