Yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs (NYSE: GS), dağıtılmış defter tabanlı tokenizasyon platformu HQLAx ile işbirliği içinde blok zincirinde ilk ajans menkul kıymet ödünç verme işleminin gerçekleştirildiğini duyurdu.

Goldman Sachs, "Yüz Milyonlarca" Değerindeki Blok Zincirinde İlk Menkul Kıymet Kredisi Anlaşmasını Yaptı

Yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs (NYSE: GS), dağıtılmış defter tabanlı tokenizasyon platformu HQLAx ile işbirliği içinde blok zincirinde ilk ajans menkul kıymet ödünç verme işleminin gerçekleştirildiğini duyurdu.

HQLAx tarafından 20 Temmuz'da yayınlanan bir basın açıklamasına göre, kombine bir dizi 35 günlük vadeli işlem gerektiren işlem, yüz milyonlarca dolar tutarında belirsiz bir miktar içeriyordu.

HQLAx, işlemi yürütmek için Dijital Teminat Kayıtları (DCR'ler) olarak adlandırılan ISIN düzeyinde menkul kıymet izleyicileri tasarladı. Bu özellik, likidite sağlayıcısı BNY Mellon'dan alınan ve karşılığında Goldman Sachs'a işlemlerin dijital bir kopyasını veren ödünç verilen menkul kıymetlerden geliyordu.

Ek olarak, HQLAx, menkul kıymetleri orijinal saklama görevlisi altında tokenleştirdi ve bu, varlığın değiştirilmeden alınıp satılmasına ve ödenmesine izin verdi.

İşlem Mekanizmasının Ortadan Kaldırılması

Eski TikTok yöneticisi blockchain oyun başlangıcını başlattı.Avustralyalı bilgisayar bilimcileri kuantum hesaplama atılımı yapıyor.

Küresel blok zinciri finansmanı, art arda 7. çeyrekte 9 milyar dolarlık rekor bir büyüme kaydetti. Düzenlemeye göre, ISIN düzeyindeki DCR'ler, gözetim altında tutulan belirli ISIN miktarlarıyla birlikte gelir. Kayıtlar, sahiplerin ve aracıların HQLAx dağıtılmış defterdeki herhangi bir menkul kıymetin sahipliğini devretmesine olanak tanır. Özellikle ürün, ilgili tarafların geleneksel uzlaştırma mekanizmaları olmadan işlem yapmasına izin verir.

“Bu, piyasa katılımcıları arasında verimlilik kazanımlarının kilidini açmak için geleneksel finansal faaliyetleri kolaylaştırmak için DLT'yi benimsememizde bir başka önemli adımı temsil ediyor. Goldman Sachs EMEA Dijital Varlıklar Başkanı Amar Amlani, "Önümüzdeki aylarda meslektaşlarımızla birlikte artan hacimler için sabırsızlanıyoruz" dedi.

HQLAx'in katılımı, Basel III bilanço uyumu için yüksek kaliteli likit varlıkları tutmak zorunda kalan büyük bankaların maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Genel olarak, menkul kıymet ödünç verme, finansal kurumların verimliliği artırmasını ve taraflar arasındaki işlemleri anında gerçekleştirmesini de sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ