Goldman Sachs, hisse senetlerine kıyasla kriptoların toplam ABD hane halkının küçük bir bölümünü oluşturduğunu söyledi.

Goldmans Sachs: Kripto Ekonomi İçin Önemli Bir Risk Teşkil Etmiyor

Goldman Sachs, hisse senetlerine kıyasla kriptoların toplam ABD hane halkının küçük bir bölümünü oluşturduğunu söyledi.

Daha geniş kripto para piyasası, geçtiğimiz yıl düzenleyicilerin güçlü ilgisini çekerek 1 trilyon dolardan fazla yatırımcının parasını aşındırdı.

Wall Street bankacılık devi Goldman Sachs, kripto piyasasındaki çöküşün ABD ekonomisi üzerinde büyük bir etkisi olup olmayacağı konusundaki en büyük endişe konusunda biraz netlik kazandı. Amerika Birleşik Devletleri, tüm kripto pazarının üçte birini oluşturan yerli haneler ile en büyük kripto pazarlarından biridir.

Goldman Sachs, kripto piyasasındaki düşüşün ülke ekonomisi üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağını açıklamak için bazı ilginç detayları paylaşıyor. Geçen yıl 2021'in sonunda, ABD'nin toplam hane halkı net değeri 150 trilyon dolardı. Kripto piyasası geçen yıl 1 trilyon doları silmiş olsa da, ABD hane halkı net değeri için “çok küçük”. 19 Mayıs Perşembe günü yatırımcılara yönelik bir notta, Jan Hatzius liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri şunları yazdı:

Bu nedenle, kripto para birimi fiyatlarındaki son düşüşlerden kaynaklanan toplam harcama üzerindeki herhangi bir düşüşün de çok küçük olmasını bekliyoruz.

Hisse Senetleri ve Kripto Arasında Bir Karşılaştırma Yapmak

Mevcut makroekonomik düzene bakıldığında, Amerika Birleşik Devletleri enflasyona bakıyor. Bir yandan ABD, kırk yıllık yüksek enflasyonla karşı karşıya. Bunu kontrol altına almak için Fed, faiz artırımlarıyla para politikasını sıkılaştırmaya başladı. Böylece piyasadan fazla likidite çekiyor.

Bu, 2022'de ABD hisse senedi piyasasında ciddi bir düzeltmeye yol açtı. Wall Street'teki ilk üç endeksin tümü bugüne kadar yüzde 20'den fazla düştü. Hisse senedi ve kripto piyasasındaki bu büyük satışın ortasında, ekonomistler bunun ABD ekonomisini nasıl etkileyebileceğini yakından izliyorlar.

Bloomberg, hisse senetlerinde kaybedilen her dolar için harcamaları 3 sent azalttığını belirten bir araştırmadan alıntı yapıyor. Bu yılki beş aylık satış, harcama potansiyelini 300 milyar dolar azalttı. Goldman Sachs, 2021 sonunda hisse senetlerinin toplam ABD hane halkının yüzde 33'ünü oluşturduğunu bildirdi. Öte yandan, kripto varlıkları ABD hanelerinin net değerinin yalnızca yüzde 0,3'ünü oluşturuyor. Goldman Sachs'taki ekonomistler şunları yazdı:

Bu modeller, hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaların hane halkı net değerindeki değişikliklerin ana itici gücü olduğunu, kripto para birimlerinin ise yalnızca marjinal bir katkı olduğunu ima ediyor.

ABD Düzenleyicileri, Terra Çöküşünden Sonra Uyarı Modunda

Kriptonun küçük etkisine rağmen, ABD düzenleyicileri, Terra ekosisteminin son çöküşünden sonra bir uyarı modundaydı. Çarşamba günü, ABD SEC Başkanı Gary Gensler son olaylarla ilgili endişelerini dile getirdi. Bir kongre alt komitesinden önce konuşan Gensler şunları söyledi:

Bu tokenlerin çoğunun başarısız olacağını düşünüyorum. Korkarım ki kriptoda  pek çok insan zarar görecek ve bu, piyasalara olan güvenin bir kısmını ve piyasalara olan güveni büyük ölçüde zayıflatacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ