Golem Nedir? Golem

Golem, bilgi işlem gücünün yerinden yönetimine yönelik yenilikçi bir teknolojidir. Golem, gereken ilgiyi çıktığı zamanlardan itibaren görmüş olsaydı şu anda küresel bir süper bilgisayar olurdu. Şu anda, P2P yazılımları ve blok zincir mühendisliği konularında geniş bilgiye sahip, özel bir programcı ve mühendis ekibi tarafından geliştirme aşamasında çalışmaları sürdürülmektedir. 

Golem'in birincil amacı, hesaplama gücünü paylaşım ekonomisine, varlıkların veya hizmetlerin ücretli olarak özel kişiler tarafından paylaşılmasını sağlayan ekonomik bir sisteme ulaşmasını sağlamaktır. Bu sistemde yalnızca neyi kullanıyorsanız kullandığınız kadarının  parasını  ödersiniz; Eğer duvarda bir delik açmanız gerekiyorsa, dışarı çıkıp yeni bir elektrikli matkap alabilir veya komşunuzdan bir tane ödünç isteyebilirsiniz. Elbette, borçlanmanın ekonomik açıdan daha uygulanabilir olacağı ve dolayısıyla tercih edilen eylem şekli olacaktır.

Benzer bir ilke, hesaplama gücü için de geçerlidir. Günümüzde karşılaşılan sorun, ağır öğrenme gücünün, makine öğrenimi ve tıp gibi birçok farklı alanda çok önemli olmasına rağmen pahalı ve az olmasıdır. Ağır bilgisayar gücü gerektiren işleri yapan kuruluşlar veya kişiler, genellikle özel kullanım için pahalı donanım alırlar ve bu, birçok bağlamda uygun olmakla birlikte, güçlü donanım için ilk yatırım yüksektir ve donanımın sürekli olarak kullanılması muhtemel değildir.

Alternatif olarak, internet üzerinden güçlü bir bilgisayarda zaman kiralamak mümkündür, ancak kiralama işlemi de pahalı bir seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Buna ek olarak, bu bilgi işlem gücü merkezileştirilmiş ve hizmetlerin merkezileştirilmesi, kendine özgü komplikasyonları ve istismar olasılığını da taşımaktadır.

Golem Nasıl Kazanılır?

Golem, bilgi işlem gücünü yeniden dağıtmayı amaçlıyor. Mali ödül tarafından teşvik edilen katılımcılar, ağ kullanıcısı tarafından atanan görevleri yerine getirerek Golem'e "yedek CPU döngülerini" bağışlarlar. Golem ağının hesaplamalarını yapmak için bilgisayarınızın boş zamanlarını kullanarak mali açıdan fayda sağlayabilirsiniz.

Golem kendini başarılı kılacağını kanıtlarsa, devrimci olabilir. Golem şu anda alpha, kod adı 'Brass Golem' ve sadece Blender CGI sunumunu gerçekleştirebiliyor; Ancak bu, dağıtılmış bilgi işlem gücü için gerçek ve açıklayıcı bir kullanım örneği. Küçük zamanlı bilgisayarları olanlar için, Brass Golem, zahmetli bulut tabanlı işleme hizmetleri ile kendi makinesinin bağımsız olarak işlenmesini bekleyenlere alternatif bir seçenek sunar.

Sistem nasıl işler?

Golem'in arkasındaki kavram açıktır; eldeki görev parçalara bölünür ve şebekedeki katılımcılara gönderilir. Her bilgisayar görevi tamamlar ve sonucu verir. Hesaplamaya bölme ve fetih yaklaşımı çok verimli ve birçok görevin paralel olarak gerçekleştirilmesi ve yüksek hız sağlanması anlamına geliyor.

Daha somut bir örnek vermek gerekirse, Brass Golem şu anda Blender ile render yapmaya izin veriyor. İşlenecek şey çerçevelere veya belki de bir görüntünün bölümlerine ayrılır ve işleme için Golem ağına gönderilir.

Bilgi işlem gücü sunan katılımcılar, Ethereum blok zinciri tarafından kolaylaştırılan işlemler yoluyla ödenir. Ethereum, küçük işlem ücretlerine sahip olduğu için seçilmiştir. İşlem için kendiniz harcamaktan daha fazlasını ödemenizi ve madeni paralarla parçalanmamasını sağlamaktadır. Belki de karşıt olarak, katılımcıların hesaplamalarını tamamladıkları hıza veya üstlendiği hesaplama miktarına dayanarak ücret ödenmez. Daha ziyade, katılımcıların tamamı piyangodan geçirilir ve burada şanslı birinciye ödülün tamamı verilir. Temel bir fikir, ödemenin, bilet için beklenen bir ödülü hesaplamamıza izin veren, bir değer ve kazanma şansı olan bir piyango bileti yayınlaması sözde "olasılıklı ödeme planı" dır. Örneğin kazanan olma ihtimali 1/100 olan 100 dolar piyango bileti için beklenen değeri doğal olarak 1 dolardır. Piyango yaklaşımı, Golem ekibi tarafından, işlem ücretlerinin net maliyetinin en aza indirgenmesini sağladı; her katkıyı ödeyen temettü, net işlem ücretinin katılımcı sayısıyla orantılı olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, ağ büyüdükçe, işlem ücretleri nedeniyle kullanımı giderek daha pahalı hale gelir. Piyango yaklaşımı, bu sorunun üstesinden gelir ve bu ücretleri katkıda bulunanların sayısından bağımsız olarak sabit tutmayı başarır

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ