Arama devi Google, bankacılık devi Citigroup ve kredi kuruluşu Stanford Federal Credit Union ile ortaklık kurarak çek hesapları sunmayı planlıyor.

Google Bu İki Dev Şirketle Blockhain İşbirliğine Gidiyor

Arama devi Google, bankacılık devi Citigroup ve kredi kuruluşu Stanford Federal Credit Union ile ortaklık kurarak çek hesapları sunmayı planlıyor.

The Wall Street Journal’da Çarşamba günü çıkan habere göre, üç firma gelecek yıl başlaması beklenen Cache adlı bir proje üzerinde çalışıyor.

Amaç Tüketicilere Değer Katmak

Google’ın genel müdürü ve ödemelerden sorumlu başkan yardımcısı Caesar Sengupta, WSJ’ye yaptığı açıklamada, arama devinin teklifle birlikte tüketicilere, bankalara ve tüccarlara değer katmak istediğini söyledi. Sengupta “Mesela sadakat programlarına yer verilebilir” açıklamasında bulunuyor.

Sengupta, Google’ın ilgili hesabı kullanan kullanıcılarının finansal verilerini satmayacağını vurguladı. Federal düzenleyiciler, Google ve Facebook da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcı bilgileri üzerinde çok fazla kontrol sahibi olup olmadıklarını araştırıyorlar. Sengupta konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Yaklaşımımız bankalarla ve finansal sistemle derinden ortak olmak olacak. Biraz daha uzun bir yol olabilir bizim bu yolculuğumuz ancak daha sürdürülebilir bir ortam oluşturmayı amaçlıyoruz”

Müşterilerin Olduğu Yerde Olmak

Citigroup’ta ABD’nin tüketici bankacılığı müdürü Anand Selva, Google ile olan ortaklıkların bankanın fiziksel şubelerin ötesinde büyümesine izin vereceğini söylüyor ve şöyle diyor:

“Müşterilerimizin olduğu yerde olmalıyız.”

Büyük teknoloji şirketleri giderek daha fazla finans alanına girmeye başladı. Facebook, 20 şirket ile birlikte Libra stablecoin projesi üzerinde çalışıyor. Ağustos ayında Apple, Goldman Sachs ile ortaklaşa bir kredi kartı çıkardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ