Bir arama motoru gezgini ve kripto para birimine olan ilginin göstergesi olan Google Trends’de Ethereum’a olan ilgi, son iki yılda 20 kat azaldı. Görkem günleri geride mi kaldı?

Google’ın analitik bir arama aracı olan Google Trends, "Ethereum" (ETH) için yapılan arama oranının Ocak 2018’deki en yoğun arama günlerinden önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Büyük Düşüş

Görkemli günlerinden bu yana, Google’ın "Ethereum" arama göstergesi şu anda aramaların Ocak 2018’de olduğundan 20 kat daha düşük oluşturduğunu belirtiyor. Son beş hafta için bu rakam % 4’e yakın durdu. Google Trends’e göre, bu, ABD kullanıcıları tarafından "Ethereum" için yapılan aramaların, önceki tüm zamanların en az 20 kat düşük olduğu anlamına geliyor.

Google Ethereum Geçmiş Verilerini Araştırdı

Bu, göstergenin iki hafta boyunca sadece % 3 olduğu 2017 yılının başından bu yana ilk kez meydana geldiği görülüyor. Ocak 2017'de 1 Ethereum, mevcut değerinden 15 kat daha az olan 8-10 USD değerinde idi. Son İstanbul Hard Fork'unun arama popülerliğini hiçbir şekilde etkilemediğini de not etmek ilginç.

Ethereum'un arama popülerliği zirvesi, Aralık 2017 ile Ocak 2018 arasındaydı. Bu süreden önce, gösterge iki aylık bir süre içinde % 300 oranında fırladı.

Peki ya Bitcoin?

Bitcoin'in (BTC) popülaritesi ile ilgili olarak, bu gösterge BTC'nin fiyatını bazı tüccarlar tarafından tahmin etmek için bile kullanılmakta. BTC pozisyonunu kaybetmiş olsa da, ETH'den daha iyi bir performans sergiliyor. BTC şu anda Ocak 2017'deki konumundan 6.5 kat daha az, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 15 kat daha az aranıyor.

Bu arada, BTC’nin 2020'de gerçekleştireceği üçüncü halving etkinliği ciddi bir katalizöre sahip. Bu gelişme Google arama göstergesinde, önümüzdeki yıl nisan ve mayıs ayları arasında önemli bir artışa sebebiyet verebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ