YouTube başta olmak üzere birçok dijital hizmeti sunan Google Türk ekonomisine 2023 yılında 333 milyar liralık devasa bir katkı sağlamayı planlıyor.

YouTube başta olmak üzere birçok dijital hizmeti sunan Google Türk ekonomisine 2023 yılında 333 milyar liralık devasa bir katkı sağlamayı planlıyor. Google’ın şimdiki katkısı bile devasa boyutlarda.

Google ve Google’a ait alt şirketler tarafından desteklenen dijital ekonominin Türkiye milli geliri içerisindeki payı yüzde 4’ü aşarak 150 milyar liraya ulaşmış durumda. Büyüme ve gelişme ,uluslararası rekabet, dijital dönüşüm, girişimcilik ve uluslar arası 5 ana başlıkta Google’ın Türkiye’deki yerini açıklıyor.

Google ekosisteminin oluşturduğu istihdam katkısı ise önemli boyutlara ulaşmış durumda. Rakam  1.4 milyonu aşmış vaziyette. Google ayrıca attığı adımlarla Türkiye genelinde 5 milyon öğrenci ve öğretmene her akademik yılda dijital güvenlik ve temel kodlama eğitimi veriyor.

Topluluk kurallarını ihlal edenlere karşı titiz davranıldığını vurgulayan Google 6.2 milyondan fazla içeriğin YouTube’dan kaldırıldığını ifade ediyor. Bu bağlamda Google adli makamlardan gelen talepleri de dikkate alıyor.

Bütün bunların yanında Google bağış faaliyetlerine de gayret ediyor. Google’ın toplumsal fayda oluşturan kurumu olan Google.org’un Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na 1 milyon dolarlık bağışı bunlardan biri. Böylece Google 1 milyondan fazla çocuğun internette güvenlik ipuçları, algoritmik düşünce, problem çözme ve kodlama alanındaki becerilerinin gelişimine katkı sağlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ