Google arama trendlerinde; Bitcoin, altın gibi değerli bir metali ilk defa geride bıraktı. 2017 yılı başından beri süre gelen gelişmeleri takip ederseniz zaten bu durum gayet normal bir durum.

Salı günü Bloomberg tarafından yayınlanan "Bitcoin Satın Al" arama terimi artık "Altın Satın Al" teriminden daha sık kullanıldığını açıkladı. Altın'ın 2017 yılına iyi başlamadığını ve daha sonrasında da Bitcoin tarafından geçilerek geride kaldığını yatırımcılarında yeni gözdesi olan dijital altın olan Bitcoin'e yöneldiklerini açıkladı.

İngiltere merkezli Bullion Vault araştırma müdürü Adrian Ash, yaptığı açıklamada;

"ABD borsası günden güne enflasyonun en üst seviyesine çıktığından, altın fiyatlarının sürpriz olması şaşırtıcı değil. Bazı yatırımcılar, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri çevresindeki gürültüden de rahatsız ediliyor."

2017 yılı için altın kârları ile Bitcoin kârları karşılaştırıldığında, zaten açık ara altının neden tercih edilmediği açıkça anlaşılabiliyor. Bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 905,68% olarak büyüme kaydeden Bitcoin en kârlı yatırım amacı haline geldi. Merak edenler içinde altın 2017 yılı içerisinde - 0,7% küçülme kaydetti yani yatırımcısını zarar ettirmekle kalmadı %905,68 oranında da kazanç kapısını açamadı.

Adrian Ash, Bullion Vault'un aylık altın ticaretinde yıllık ortalama ile kıyaslandığında yüzde 30'luk bir düşüş gördüğünü ekledi. Trend, Eylül ayının başında bir yılın en yüksek seviyesine gerileyen %61 seviyesine geldi.

Bu arada, değerli metal endüstrisi Blockchain teknolojisinden yararlanmayı düşünüyor. Cointelegraph, hafta sonu İngiltere de Royal Mint'in halka açılmadan önce onaylanmış 50.000 blokla Blockchain'i kullanarak altın izleme sistemini nasıl başarılı bir şekilde denediğini bildirdi.

Yüzyılların en değerli metali olan altının tahtını ele geçiren dijital para birimi Bitcoin'in başarısı gerçekten kaçınılmaz. Bitcoin/Altın paritesini incelersek;

BTC/XAU değeri neredeyse 5,5 katı değerinde yani bir Bitcoin 2017 Kasım ayı itibarıyla eşittir 5,5 spot altın demek. İnsanlık tarihinin en başından beri değerli olan altının dijital bir para birimi karşısında bukadar erimiş olması inanın beni düşündürüyor. Yanlış anlaşılmasın; Altın hala en değerli metal fakat kendisinden daha iyi bir yatırım aracı olması ve bu yatırım aracının fiziksel bir şey olmaması ilginç geliyor.

Altının bu seviyelerde kalmasının nedeni nedir tam olarak bir bilgim yok fakat 2011 yılları civarında altın 1800$ seviyelerine yaklaşmıştı tabiki ozamanlar Bitcoin'in değeri 5$ civarındaydı.

Bitcoin grafiğini incelersek sürekli artan bir grafik olduğunu görüyoruz bu grafikte beni korkutan tek taraf 2013-2017 arasında geçen karanlık süre, bu süre içerisinde birçok kişi elindeki Bitcoinleri neredeyse bedavaya sattı ve şuan inanılmaz bir parite değerine ulaşan Bitcoin daha nekadar çıkmaya devam edecek kimse bilmiyor. Acaba tekrar o karanlık dönem geri gelecekmi?

2014 yılı başlarındaki 1200$ lık Bitcoin değeri bir anda çöküşe geçmişti tabiki ozamanında kendine özgü spekülatif olayları vardı hatta birçok kişi FBI ve CIA baskınlarıyla yakalanıp sorguya daha sonrasında kodese tıkılmıştı. Çünkü Bitcoin o dönemde yaygın olarak kara para aklamak ve uyuştucu ticaretinde kullanılıyordu. Gerçi günümüzdede durumlar çok değişmiş değil oyun gene aynı biraz daha resmi ve aktörler değişik. Çin'in ICO ve BTC yasaklama hamlesinden sonra Japonya'nın Bitcoin'i evlat edinerek meşrulaştırması bu fiyatlara gelmemize sebep oldu hiçbir olumsuz haberde olmadığı için Bitcoin'in fiyatı hep artmaya devam etti.

SegWit2x ten sonra neler olacak hep birlikte göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ