Facebook'tan sonra Google da kripto para ve ICO reklamlarını yasaklama kararı aldı.

Google kripto para reklamlarını yasaklıyor

Google, kripto para birimlerini ve ilk para tekliflerini (ICO) tanıtan çevrimiçi reklamları yasaklayacağını açıkladı. Riskli finansal ürünlerin pazarlanmasına yönelik bir önlem olarak uygulanan kararın ardından, bir ayda Bitcoin en düşük seviyeye geriledi.

Facebook Inc. Ocak ayında benzer bir adım attı ve en büyük iki web reklamcısının dijital para birimine erişimini engelledi. Facebook’un kripto paralarla ile ilgili içeriklere yönelik reklam yasağı getirmesinin ardından şimdi de Google haziran ayında aynı yolu izleyeceğini açıkladı. Alphabet Inc. yaptığı açıklamada, Google’ın kripto para birimleri ve içerik reklamlarını engellemeye başlayacağını belirtti.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Google'ın açıklamasından sonra yaklaşık yüzde 2'lik bir düşüş yaşadı. İnternet arama devi, ikili opsiyonlar dahil olmak üzere finansal ürünlere yönelik reklamları da sınırlıyor. Google'ın "ikili seçenekler" ve "bitcoin satın al" gibi terimlerle ilgili sorguları sıralamada geriledi.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Google, yıllık reklam raporunu yayınladı. Güncellenmiş politikası ile kötü amaçlı aldatıcı ve tartışmalı reklam sayısının incelenmesini kapsayan bu raporda, yıllık kötü reklamlara da yer verildi. 2017'de Google, Web'den 3.2 milyardan fazla reklamı kaldırdığını söyledi. 2016'da bu rakam 1,7 milyar oldu.

2017 yılında kaldırılan 3.2 milyar reklamın ve uygulanacak olan kripto para birimi yasağının satışlar üzerinde ciddi bir etkisi olacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl, Google, 2016’dan yüzde 20’ye çıkarak, reklam gelirlerinde 95,4 milyar dolarlık bir gelir elde etti.

2017 yılında çektiği 3.2 milyar reklamın veya gelecek kripto para birimi yasağının satışlar üzerinde ciddi bir etkisi olacağı ihtimal dışıdır. Geçtiğimiz yıl, Google, 2016’dan yüzde 20’ye çıkarak, reklam gelirlerinde 95,4 milyar dolarlık bir rakam elde etti.

Google’ın uygulayacağı reklam yasağı ile kripto para birimleri, cüzdanları, ticari borsaları, danışmanlık hizmetlerini içeren reklamları göremeyeceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ