Google, Bulut Platformunu kripto ve Web3 alanındaki geliştiriciler için gidilecek yer haline getirmeyi planlıyor.

Google

Google, Bulut Platformunu kripto ve Web3 alanındaki geliştiriciler için gidilecek yer haline getirmeyi planlıyor.

Google'ın ekibi şu anda Web3 araçları geliştiriyor ve işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için blok zinciri düğümleri oluşturma ve çalıştırma sürecini basitleştirmeyi hedefliyor.

Teknoloji devi Google, bulut bilişim kolu aracılığıyla gelişmekte olan kripto ve Web3 alanına parmak basıyor. Yeni bir rapor, Google'ın bulut kolunun, blockchain uygulamalarını kullanan geliştiricilere hizmet sunmaya özen gösterecek bir ekip oluşturduğunu gösteriyor.

En son gelişme, daha fazla teknoloji devi hızla gelişen kripto pazarına girmeye çalışırken ortaya çıkıyor. Google Cloud başkan yardımcısı Amit Zavery, geçtiğimiz Cuma günü çalışanlara gönderdiği bir e-postada, Google Cloud Platform'u bu alandaki geliştiriciler için ilk tercih haline getirmeyi hedeflediğini söyledi. Bulut depolama çözümleri sunan Amazon ve Microsoft gibi rakipler zaten bu yönde çalışıyor. E-postada Zavery şunları yazdı:

Dünya Web3'ü kucaklamanın henüz başlarında olsa da, birçok müşterinin Web3 ve Crypto ile ilgili teknolojilere desteğimizi artırmamızı istemesiyle şimdiden muazzam bir potansiyel sergileyen bir pazar.

Web3'ün destekçileri, merkezi olmayan bir eşler arası sistem oluşturmak için çalışıyorlar. Böyle bir sistemin internetin yeni neslini oluşturacağına inanıyorlar. Bununla birlikte, böyle bir sistem aynı zamanda büyük şirketler tarafından büyük ölçüde kontrol edilen Web'in mevcut durumuna da meydan okuyor.

Google'ın Web3 Dünyasındaki Rolü

Google, kendi Web3 yazılımlarını oluşturmaya ilgi duyan geliştiricilere arka uç hizmetleri sunmaya odaklanacağını söylüyor. Ayrıca Google'ın bulut altyapısı pazarından daha fazla pay almasına yardımcı olabilir. Şu anda, Amazon ve Microsoft gibi rakipler bu alanda zaten öndeler.

Bununla birlikte, bu hareket, ortaya çıkan kripto alanına dolaylı olarak maruz kalmaya yardımcı olacaktır. CNBC'ye konuşan Zavery şunları söyledi:

Doğrudan bu kripto para birimi dalgasının bir parçası olmaya çalışmıyoruz. Şirketlerin mevcut işlerinde ve işletmelerinde Web3'ün dağıtık yapısından yararlanmaları ve bundan yararlanmaları için teknolojiler sağlıyoruz.

Bu nedenle Google, Web3 araçları için bir ekip oluşturmaya çalışıyor. Bu yılın Ocak ayının başlarında, Google'ın Bulut Birimi, Dijital Varlıklar Ekibinin müşterilerle çalışmasına yönelik planlarını açıkladı. Google, müşterilerin dijital varlıkları kullanarak nasıl ödeme yapabileceklerini araştırdığını söyledi.

Gelecekte Google, insanların blok zinciri verilerini kolayca keşfetmesini kolaylaştırabilecek bir sistem kurmayı da planlıyor. Aynı zamanda, işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için blok zinciri düğümleri oluşturma ve çalıştırma sürecini basitleştirmeyi de amaçlamaktadır. Ayrıca Google'ın aracının Amazon Web Servisleri gibi diğer bilgi işlem ortamlarında da çalışabileceğini kaydetti.

Google'ın Blockchain Üzerine Bahsi

Söylendiği gibi, en iyi teknoloji devleri kripto ve blok zinciri dünyasını keşfediyor. Zavery, blockchain uygulamalarının ana akıma girmeye devam edeceğine inanıyor. Eski Google CEO'su Eric Schmidt kısa süre önce kendisinin de Web 3.0 konusunda çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Microsoft ve Amazon şu anda bulut bilişim alanında Google'ın önünde. Ancak Web3'ün erken benimsenmesi, muhtemelen Google'a bir miktar avantaj sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ