Ethereum fiyatları artmaya devam ederken son zamanlarda olan olaylara baksak biraz faydalı olacak gibi duruyor. Sebebi ise geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde birçok kişinin yerel veya yurt dışı olarak Ethereum madenciliğine başlaması yada varolan tesislerini büyütmesi ile ilgili bir makale yazmak istedim.

Türkiye de yapılabilecek en ucuz ve en çok destek alabileceğiniz (ekipman açısından) madencilik tarzı GPU madenciliği tabi ki GPU madenciliği yapıyorsanız sadece Ethereum kazmak zorunda değilsiniz. Kâlı olduğu sürece diğer ETHASH ve EQUIHASH algoritmalarını da madenleyebilirsiniz. Önrek olarak Ethereum Classic, Zcash, Monero veya Bitcoin Gold madenciliğide yapabilirsiniz. 

Fakat fiyat bazında şuan en kârlı olan ve kazımı daha mantıklı olan Ethereum olacaktır. Son iki hafta içerisinde Ethereum madenciliği bir çılgınlık halini aldı diyebilirim. Sebebi ise bu işi etrafından duymuş ve kulaktan dolma bilgilerle herhangi bi tedarik noktasından Sapphire RX 580 yada türevleri olan ekran kartlarını alıp. Diğer ekipmanlarını da toplayarak RIG kurmaya çalışan arkadaşlarımız. Evet, herkes madencilik yapmak isteyebilir herkes bütçesine göre madencilik işine girebilir fakat bunun için biraz bilgi sahibi olmak gerekir ve yapılan yatırımın vazgeçilmiş bir tutar olması gerekir. Çünkü kripto para piyasaları çok kırılgandır, bankadan kredi çekerek madencilik işine girmek çok büyük bir risk almaktır. 4 ay olarak hesapladığınız ROI süresi genelde 4 ay sürmez daha uzun bir süre tutar tabi ki piyasaya bağlı olarak kısalabilir de fakat bu işi yaparken hep olumsuz düşünmekte fayda vardır. Buda temkinli olarak ilerlememizi sağlayacaktır.

Yaklaşık olarak bir hesap yaptığımızda elimizde 10 adet kart olduğunu düşünürsek bu kartlar bize 1 ay gibi bir sürede aşağı yukarı sürekli değişen zorluk seviyesine bağlı olmayarak yapılan bu hesapta 1.04 ETH üretmekte ve günümüz piyasasında ETH/USD: 1300$ seviyelerine gelmiş durumda. İşte burada sizin aslında madencilik ile kazanabileceğiniz tutar ETH cinsinden belli değil bu sadece tahmini bir hesaplama. Şimdi diğer grafiklere bakalım;

Zorluk en son Byzantium hard forku ile düşürülmüştü çünkü o herkesin dilinde dolanan ve gerçekleşmesi beklenen "Buz Devri" Ethereum için yavaş yavaş başlamıştı. Fiyatlar 250$ seviyesinde sanki sabitlenmiş bir şekilde kalmıştı. Fork sonrasında zorluk azaltıldığı için piyasa biraz daha canlandı ve mandenciler daha kârlı üretim yapmaya başladı fakat çok uzun bir zaman olmamasına rağmen kazım zorluğu düştüğü miktarın yarısı kadar artmış durumda. Bunun sebebi ise;

Gün geçtikçe artan madencilik çılgınlığına yeni eklenen RIG lerdir. Gördüğünüz gibi yukarıdaki grafik bize ağdaki toplam kazım gücünü göstermekte Ekim 2017 den sonra sürekli artış göstermiş ve belli bir noktadan sonra artık eksponansiyonel olarak artış göstermiş ve şu günlerde en yüksek seviyelerine dayanmış durumda.

Her yeni eklenen madenci ile birlikte ağdaki toplam kazım gücü seviyesi artacağı için kazım zorluğuda bu eksponansiyonel seviyede artış gösterecektir. Yani 10 gün sonra 0.95 ETH kazar hale gelebilirsiniz buda evdeki hesap çarşıya uymadı durumu yaratabilir. O yüzden yatırım yaparken üzülmeyeceğiniz ve gözden çıkarabileceğiniz miktarlarda yatırım yapmanızı öneririm. Elinizde bir imkan varsa kazdığınız coinleri sakın satmayın çünkü elinizde bekledikçe değerleneceklerdir. Tabi ki orsa tecrübeniz varsa alış/atış yaparak daha hızlı şekilde ETH sayınızı arttırabilirsiniz. Fakat madencilik iyiye gitmiyor grafikler madenciliğin yakında sıkışacağını ve kazançlı olmayacağını göstermekte. Daha öncede yaşanan bu olayın bir tekrarı önümüzdeki aylarda bakalım nasıl yansıyacak.

GPU fiyatları da ülkemizde karaborsa olmuş durumda yaklaşık 2-3 hafta önce 1500-1700 TL civarında satılan kartlar şuan 2500-3500 TL arasında satışta buda zaten talep fazlalığından kaynaklanmakta ve stok yok, stok bitti hikayeleri de (bence hikaye) pek gerçekliğini yansıtmıyor. Satıcılar, GPU ları soklayıp daha fazla kâr etme amacıyla karaborsa yapıyor. Kart alırken ROI ye dikkat etminizi öneririm birde "DAG" önemli bir konu 4 GB kartlar ile 2018 sonunda kazım yapamayabilirsiniz. Kesin olmamakla beraber bu hashrate artışından ötürü bloklar daha hızlı çözüleceğinden dolayı 2018 sonu yada 2019 ortaları diye düşünmekteyim. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ