Kripto varlık yönetim firması, geçtiğimiz ay spot Bitcoin ETF teklifini reddetmesi üzerine ABD SEC'e karşı hızla yasal işlem başlattı.

Grayscale, ABD SEC ile Bitcoin ETF Üzerinden Mahkeme Hesaplaşmasına Hazırlanıyor

Kripto varlık yönetim firması, geçtiğimiz ay spot Bitcoin ETF teklifini reddetmesi üzerine ABD SEC'e karşı hızla yasal işlem başlattı.

Son zamanlarda, Grayscale, yatırımcıların spot Bitcoin ETF hakkındaki endişelerini gidermek için bir Soru-Cevap oturumu düzenledi.

Şu anda temyiz mahkemesi, SEC'in ret kararını analiz etmek için Grayscale'in başvurusunu inceliyor. Ancak Grayscale, temyiz mahkemesinde davayı kaybederse ABD yüksek mahkemesine gitmeyi umursamayacağını belirtti. Kripto varlık yönetimi firması “en banc” seçeneğini de kullanabilir.

En banc duruşma, DC metropolünde nihai bir karar vermeden önce konuyu birlikte tartışacak bir grup yargıcı içerecek. Bu duruşma, herhangi bir hakimin konuyla ilgili bir karar verdiği normal duruşmadan farklıdır. Ancak, bunun için güçlü bir neden olmadıkça veya diğer yargıçlar dava hakkında kesin bir karara varmadıkça Grayscale bu seçeneği keşfedemez.

ABD SEC, şu ana kadar herhangi bir spot Bitcoin ETF teklifini onaylamaya ilgi göstermedi. Bununla birlikte, birçok kripto firması, SEC'in bir gün bu tekliflerden birini onaylayacağını umarak spot Bitcoin ETF tekliflerini sundu. Bununla birlikte, Grayscale, ünlü Grayscale bitcoin tröstünün  GBTC  yerini aldığı için kendi spot Bitcoin ETF'sine sahip olmaya kararlı.

Mahkeme Kararının Yaklaşık Bir Zaman Çizelgesi

Soru-Cevap oturumu sırasında Grayscale'in aldığı sorulardan biri davanın uzunluğuna ilişkin bir tahmindi. Yanıtında Grayscale, zamanlamadan emin olmadığını belirtti. Bununla birlikte, federal davalardan önceki deneyimler, kararların genellikle ortalama iki yıl sürdüğünü göstermektedir.

Ancak firma, nihai karara varmak ne kadar uzun sürerse sürsün bu davanın lehinde olacağını umuyor. Kripto piyasası, yılın başından bu yana büyük bir düzeltme altında. Bu nedenle, düzenleyiciler piyasada devam eden operasyonlar konusunda daha eleştireldir.

Ayrıca, birçoğu kripto politikası benimsemelerini eskisinden daha hızlı bir şekilde zorluyor. Birçok endüstri analisti, kripto piyasası zamanla olgunlaştıkça ABD SEC'nin spot bir Bitcoin ETF'yi hala onaylayacağını tahmin ediyor. Bir Ycharts verileri, saniyenin Grayscale'in önerisini reddetmesinin Grayscale'in Bitcoin tröstünün  GBTC hisselerinde yüzde 35'lik bir düşüşe neden olduğunu gösterdi.

Grayscale CEO'su Michael Sonnenschein, geçen haftanın başlarında bir röportajda konuşurken, Grayscale'in niyetinin, saniyenin ürününü daha yüksek bir standartta tutarak daha fazla yatırımcı koruması sağlamak olduğunu söyledi.

Ayrıca GBTC'nin spot Bitcoin ETF'ye dönüştürülmesinin milyar dolarlık “gerçekleşmemiş hisse değeri”nin kilidini açacağını söyledi. Diğer kripto firmaları gibi Grayscale de mevcut kripto kışının sıcaklığını hissediyor. Geçen hafta, büyük sermayeli dijital fonundan beş dijital para biriminin kaldırıldığını duyurdu.

Duyuruya göre, hareket, mevcut kripto ayı piyasasında hayatta kalmak için varlık yönetimi firmasının portföyünü yeniden düzenleme girişimidir. Uniswap (UNI), Bitcoin Cash (BCH), Polkadot (DOT), Chainlink (LINK) ve Litecoin (LTC), Grayscale tarafından kaldırılan beş kriptodur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ