Kanada merkezli kripto para madencilik şirketi Great North Data hakkında bir süredir ortaya atılan iddialar doğru çıktı ve firma iflas başvurusunda bulundu.

Great North Data

Canadian Broadcasting Corporation tarafından 4 Aralık tarihinde bildirilen habere göre, Labrador City ve Happy Valley-Goose Körfezi'ndeki kripto madenciliği tesislerini işleten Great North Data, kasım ayı sonunda iflas başvurusu yaptı. Sunulan belgede, firmanın ödemesi gereken yükümlülüklerin 13,2 milyon Kanada doları (~10 milyon ABD doları) olarak belirtilirken, şirketin varlıkları yalnızca 4,6 milyon Kanada doları (~3,5 milyon ABD doları) olarak kayda alındı.

Devlet Borçları

İflas haberinde, Great North Data şirketinin, Newfoundland’ın yanı sıra Labrador hükümetinin inşaat, arazi, makine ve ekipman için güvence altına aldığı Business Investment Corporation adlı kuruma da 313.718 Kanada doları (~238.080 ABD doları) borcu olduğu bildirildi.

Atlantic Canada Opportunities Agency firmasının da 281.675 Kanada doları (~213.868 ABD doları) tutarında teminatsız alacaklı olduğu ve şirkete 2015 yılında koşulsuz olarak geri ödenebilir yatırım şeklinde 500.000 Kanada doları (~379.637 ABD doları) tutarında fon sağladığı aktarıldı.

Haberin yayına hazırlandığı sırada firmanın web sitesi aktif değildi. Firmaya telefon aracılığıyla ulaşmanın olanaksızlığıyla beraber Cointelegraph ekibi, LinkedIn üzerinden Great North Data'ya ulaşmaya çalıştı ancak herhangi bir yanıt alamadı.

Sektör, madenciler için gittikçe daha zorlu olmaktadır. Kripto madenciliğinde ilk beş firmadan biri olan Washington merkezli Giga Watt, borçlarını zamanında ödeyemediği gerekçesiyle ocak ayında faaliyetlerini durduracağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Ekim ayında, ABD, Virginia Beach'te yer alan Bitcoin (BTC) madenciliği işletmesi olan BCause Mining, iflas ettiğini söylemesinin ardından, varlıklarını tasfiye etmesi, faaliyetlerini durdurması, 27 tam ve 4 yarı zamanlı çalışanını işten çıkarması için yaptırımla karşılaştı.

Diğer tarafta ise, madencilik şirketi Bitfarms, Quebec Şehri kent sakinleri şikayet ettiği halde hala faaliyetlerine devam etmektedir. Bitfarms'ın eyalete yayılmış ucuz yerel hidroelektrikten yararlanmak için beş maden işletmesini yönettiği bildirilirken, sahaya yakın yerde yaşayan sakinler ses ve gürültü sebebiyle şikayette bulunmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ