Greenpeace, yüksek enerji tüketim oranı nedeniyle Bitcoin'i eleştiriyor.

Greenpeace: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) Standartlarına Ulaşmalı, Aksi Takdirde Kaybolacak

Greenpeace, yüksek enerji tüketim oranı nedeniyle Bitcoin'i eleştiriyor. Bitcoin savunucusu Michael Saylor, Bitcoin'in enerji kullanımını savunuyor.
Ethereum Merge'in başarısından sonra, kar amacı gütmeyen çevre koruma firması Greenpeace, Bitcoin'i yüksek tüketim oranı nedeniyle eleştirdi. Ethereum Merge'in nedenlerinden biri, karbon emisyonlarında önemli bir azalma elde etmektir. Greenpeace'e göre, "iklimi değil kodu değiştir" kampanyasına yönelik 1 milyon dolarlık bir reklam bütçesi var.

Kampanya, Bitcoin'in kodunda değişiklik isteyen ve yüksek enerji tüketim oranını azaltan yeni çevrimiçi reklamlar olacak. Analistler, Bitcoin'in iş kanıtı modelinin yoğun, yüksek enerjili bir model olduğunu sık sık yinelediler. Reklam kampanyasının direktörü Michael Brune, şirket yöneticilerinin ve eyalet ve federal yetkililerin dünyayı etkileyen devasa yangınları ve tarihi selleri durdurmak için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde karbondan arındırmayı hedeflediklerini söyledi.

Brune ayrıca Ethereum'un enerji verimli bir protokole geçmenin mümkün olduğunu kanıtladığını söyledi. Böylece su, hava ve iklim daha az kirlenir. Brune, Bitcoin'in diğer kripto protokollerinin uzun yıllardır yaptığı gibi verimli bir fikir birliği mekanizmasına geçerek iklim sorumluluğunu kabul etmesinin zamanının geldiğini de sözlerine ekledi.

Greenpeace, kampanyanın Jack Dorsey'in Block, Paypal ve Fidelity yatırımları gibi ünlü Bitcoin savunucularının da dikkatini çekmeyi hedeflediğini söylüyor. Böylece, bu Bitcoin savunucuları, Bitcoin'in daha enerji verimli bir protokol haline gelmesi için çaba gösterebilir.

Pennfuture  Pennsylvania'da temiz enerji ekonomisine ve toprak, hava ve suyun korunmasına odaklanan kar amacı gütmeyen bir şirket kıdemli direktörü Rober Altenburg, kripto madencilerinin operasyonlarına yakın savunmasız toplulukların gerçek maliyetleri ödediğini söyledi. Bu madencilerin yarattığı hava kirliliğinin neden olduğu halk sağlığına ve çevreye zarar veriyorlar.

Ayrıca, en kötü durumun, vergi mükelleflerinin parası bu enerji kaynağını büyük ölçüde sübvanse ettiğinden, Bitcoin madencilerinin operasyonları için eski, kirletici kömür santrallerini kullanmaları olduğunu söyledi. 15 Eylül'de gerçekleşen Birleşme, Ethereum'un (ikinci en büyük kripto) hisse kanıtı (PoS) Konsensüsüne geçişini gördü. Blockchain yazılım firması Consensys tarafından akredite edilmiş bir CCRI raporu, PoS modeline geçişin Ethereum'un karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 99,99 oranında azalmasına neden olacağını belirtiyor.

Michael Saylor, Bitcoin'in Enerji Kullanımını Savunuyor

Bu arada, vokal Bitcoin destekçisi Michael Saylor, Bitcoin'in enerji kullanımının elektriğin en temiz ve en verimli endüstriyel kullanımı olduğunu iddia etti. Saylor, nedenlerini açıklamak için ayrıntılı bir blog yazısı yazdı. İş analitiği şirketinin kurucusu Microstrategy, firmasının analizinin Bitcoin madenciliği için enerjinin yüzde 59,5'inin sürdürülebilir kaynaklardan geldiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Bitcoin madenciliğinin enerji verimliliğinde yıllık yüzde 46 iyileşme olduğunu da sözlerine ekledi. Saylor ayrıca Bitcoin ve hisse kanıtı ağlarını karşılaştırmanın bir temeli olmadığını söyledi. Ona göre, Bitcoin madenciliği (proof-of-work), oldukça adil bir şekilde uygulandığında, dijital bir meta yaratmanın kanıtlanmış tek yoludur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ