Merkezi olmayan finans projesi Grim Finance protokolü, akıllı sözleşmelerde 30 milyon dolar kaybeden büyük bir hack yaşadığını bildirdi.

Grim Finance Bir Hack

Merkezi olmayan finans projesi Grim Finance protokolü, akıllı sözleşmelerde 30 milyon dolar kaybeden büyük bir hack yaşadığını bildirdi.

Merkezi olmayan finans projesi Grim Finance, kullanımlarını bu hafta sonu bir saldırıya karşı uyardı. Ekip, platformun 30 milyon dolar değerinde kripto varlığı çıkaran bir "harici saldırgan" tarafından istismar edildiğini belirtti. Grim Finance ekibi, bunun bilgisayar korsanının protokolün kasa sözleşmesinden yararlandığı gelişmiş bir saldırı olduğunu ortaya çıkardı. Kasaların duraklatıldığını ve kullanıcının fonlarını geri çekmesini tavsiye ettiğini ekledi.

Grim Finance'in Akıllı Sözleşmeleri 30 Milyon Dolardan İstismar Edildi

Grim Finance, kendisini, likidite sağlayıcı tokenlerinden artırılmış getiriler sunmak için karmaşık kasa stratejileri kullanan bir "bileşik getiri optimize edici" olarak adlandırıyor. Akıllı sözleşmelerden yararlanan saldırıdan yaklaşık bir saat önce saldırgan, Tornado Cash kullanarak Grim Finance'in Ethereum ve Binance Akıllı Zincir cüzdanlarına önceden fon sağladı. Çalınan kripto, USDC ve DAI'ye dönüştürülmeden önce Grim'in Ethereum'a dayandığı Fantom ağından köprülendi. Firma, güvenlik açığının kasa sözleşmesinde bulunduğunu, bu nedenle tüm kasaların ve yatırılan fonların şu anda risk altında olduğunu belirtti.

Bilgisayar Korsanı, Protokolü Yeniden Giriş Saldırısıyla Kandırdı

Bilgisayar korsanı, protokolü, bir ilk işlem devam ederken bir kasaya ek sahte mevduat oluşturan bir yeniden giriş saldırısıyla kandırdı. Firma, “Daha fazla fon transferini potansiyel olarak dondurmak için saldırgan adresiyle ilgili Circle (USDC), DAI ve AnySwap ile iletişime geçtik ve bilgilendirdik” dedi. Grim Finance ekibi, kullanıcıların kalıcı olarak kapanmadan önce geri çekilebilmeleri için “Tshare Masonry Vault”u yeniden açtıklarını söyledi. CoinGecko'ya göre protokolün yerel GRIM tokeni, saldırı sırasında 0,794 $'dan 0,151 $'a düşerek %80 oranında değer kaybetti. GRIM şu anda 20 Ekim'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.84$'dan %89 düştü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ