Terra stablecoin depegging olayının ardından, Terraform Labs şirketine ve bir dizi başka kripto şirketine terrausd'un (UST) çöküşü nedeniyle toplu dava açıldı.

Toplu Dava, Terraform Labs

TFL ve Bağlı Firmalara Karşı Toplu Dava Açıldı, Davacılar Terra Tabanlı Tokenlerin Kayıtsız Menkul Kıymetler Olduğunu İddia Ediyor

Kuzey Kaliforniya'daki ABD Bölge Mahkemesinde yakın zamanda sunulan belgelere göre, Terraform Labs kayıt dışı menkul kıymetler satmak ve yatırımcıları yanıltmakla suçlanıyor. Davada TFL'nin yanı sıra Jump Crypto, Jump Trading, Republic Capital, Definance Capital, GSR Markets, Three Arrows Capital, Nicholas Platias ve Do Kwon'un da isimleri yer alıyor. Patterson ve davacılar grubu, sanıkları "tekrar tekrar UST'nin istikrarını övmekle" suçluyor.

Ayrıca dava, Terra tabanlı tokenlerin kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu iddia ediyor. Davacının avukatları, "Terra tokenleri, TFL'nin satmadan önce kaydettirmediği menkul kıymetlerdir" diye ısrar ediyor. Dava, 18 Haziran 2022'de ortaya çıktı ve ihbarcı Fatman, Kaliforniya'da açılan dava hakkında tweet attı. Dava, yatırımcılara UST ve Anchor'ın istikrarlı olduğu söylendiğini açıklıyor.

Anchor teknik incelemesinin yazarı Nicholas Platias, mahkeme dosyasında Anchor'un faiz oranının “durağan” olduğunu ve merkezi olmayan finans (defi) protokolünün “güvenilir getiri oranı” ile “düşük oynaklık getirisi” sunduğunu söyledi. Davacının iddiasına göre, “TFL ve Luna Foundation Guard, ABD yatırımcılarını UST ve LUNA'nın istikrarı ve ayrıca Anchor'ın sürdürülebilirliği konusunda yanlış yönlendirdi”.

Davacılar ayrıca, Anchor Protocol'ün resmi Twitter hesabı tarafından 17 Mart 2021'de atılan ve şunları söyleyen bir tweet'i aktarıyor :

Anchor sizin sıradan para piyasanız değil. Protokol, mevduat sahiplerine sabit, %20 APY faizi sunar ve yalnızca likit stake türevlerini borçlular tarafından teminat olarak gönderilenleri kabul eder.

Three Arrows Capital Kurucu Ortağı, İnsanlara Bitcoin Karşılığında Kredi Çekmelerini ve Anchor'a Para Yatırmalarını Söylemekle Suçlandı

TFL ve riskten korunma fonları grubuna karşı açılan dava, kayıt dışı menkul kıymetler satmak ve terrausd'u (UST) "güvenli" olarak tanıtmakla suçlanan Binance ABD'ye karşı açılan son davayı takip ediyor. Davacılar Coinbase'i UST'yi “sadece başka bir stabilcoin olarak” devre dışı bırakmakla suçladığından, UST çöküşüyle ilgili olarak Coinbase aleyhine başka bir dava daha açıldı. Dava, Erickson Kramer Osborne ve hukuk firması Milberg Coleman Bryson Phillips Grossman LLP tarafından başlatıldı.

TFL, Nicholas Platias, Do Kwon, Jump Crypto, Jump Trading, Republic Capital, Definance Capital ve GSR Markets'a ek olarak, Three Arrows Capital (3AC) kurucu ortağı Su Zhu, insanlara bitcoinlerinden kredi almalarını söylemekle suçlanıyor. Gelirleri Anchor'da kullanmak için. TFL'nin ayrıntılarına karşı açılan dava, "Yedi gün sonra, UST'nin çöküşünün hemen ardından bu gönderi silindi". Raporlara göre 3AC'nin mali zorluklarla karşı karşıya olduğu iddia ediliyor ve kripto topluluğu üyeleri kripto hedge fonunu iflas etmekle suçladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ