Yatırımcıları 2 milyar dolardan çaldığı iddia edildikten sonra kripto topluluğu tarafından teşhir edilen bir kripto platformu olan Bitconnect, kapatıldıktan üç yıl sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava edildi.

SEC, yalnızca BitConnect'i ve kurucusu Satish Kumbhani'yi değil, aynı zamanda ABD'de yatırım ürünleri satan şirketlerin SEC'e kaydolmasını gerektiren Menkul Kıymetler Borsası Yasası'nın ihlalleri için organizatör Glenn Arcaro ve firması Future Money'i de hedefliyor.

SEC, bu yılın başlarında, programa yeni yatırımcıları çekmek için BCC tokenleri  alan üç BitConnect destekçisine dava açtı. Ağustos ayında sanıklar Joshua Jeppesen, Michael Noble ve Laura Mascola, SEC ile 190 Bitcoin (9,25 milyon dolar değerinde) ve 3,5 milyon dolar nakit olarak anlaştı. Bu, BitConnect yönetimine karşı ilk ABD eylemidir.

2016 yılında piyasaya sürülen BitConnect, kripto tabanlı bir borç verme programı olduğunu iddia etti. Kullanıcılar Bitcoin yatıracak ve platformun yerel BCC madeni parasından bir kredi alacakken, tescilli ticaret botu onu yeniden yatıracak ve çift haneli aylık getiriler üretecekti. Bunun yerine sanıkların, yatırımcı fonlarını kendi kripto cüzdanlarına sızdırarak ve erken yatırımcılara ödeme yapmak için taze para kullanarak bir Ponzi şeması işlettikleri iddia ediliyor.

Ve sadece biraz para değil. Platform 325.000 Bitcoin topladı.

Ajans, ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinden sanıkların tüm parayı iade etmelerini ve bir para cezası ödemelerini talep ediyor.

BitConnect, Teksas ve Kuzey Carolina menkul kıymetler düzenleyicilerinin ihtar emri vermesi ve birçoğunun bunu bir dolandırıcılık olarak görmeye başlamasının ardından Ocak 2018'de borç verme platformunu kapattı. BitConnect, tokenin kripto borsalarında yaşamaya devam edeceğine söz vermiş olsa da, kullanıcıların borç verme cüzdanlarındaki fonları BCC cüzdanlarına BCC başına 363,62 $, yani o noktada ortalama 15 günlük kapanış fiyatı üzerinden aktaracağını duyurdu.

Ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde, güç durumdaki platformun tokeninin değeri hızla düşüyordu ve yatırımcılar BCC'yi aldıkları anda cüzdanlarında nakde çevirmek istediler. Duyuru ile aynı gün, BCC'nin değişim değeri 29 $'a düştü; sadece 10 gün önce 425 dolara kadar çıkmıştı.

BitConnect, diğer sözde token dolandırıcılığı gibi popüler hafızadan silinmiş olsa da, SEC unutmadı. Bu yıl bir dizi token projesine ve ilk kripto para tekliflerine karşı harekete geçti, ikincisi 2017 ve 2018'de kripto para birimi projelerinin nakit para toplaması için popüler bir yoldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ