Güney Afrika başkanı Blockchain

Uzmanlara göre, kripto pazarı için spekülatif haberler önemli bir yer teşkil eder. Uzmanlar bir konuda deneyimlerini paylaşır ve profesyonel tavsiyelerde bulunur fakat bu konuda yapılan yorumlar her zaman profesyonelce olmayabiliyor. Bunlar blockchain teknolojisi, ICO fonundan vergilendirme, düzenleme ve ekonominin farklı sektörlerine kadar her şeyi kapsıyor.

Güney Afrika'nın Başkanı Jacob Zuma Şubat ayında istifa ettiğini açıkladı. Afrika Ulusal Kongresi'nin liderlerleri onu  zorla istifa etmesi için çalıştı. Aynı gün polis Güney Afrika'nın en zengin Gupta ailesinin evine baskın düzenledi. Zuma 2009 yılında başkan olmuştu. Gupta Kardeşler ile bağlantılı olan ve tartışmalara yol açan yolsuzluk skandalı sonrası Atul, Rajesh ve Ajay, istifa etmek zorunda kaldı. Bu olay Afrika'nın en büyük ekonomilerinden birinde ciddi hasara yol açtı.

Zupta offshore şirketlerinde hükümet sözleşmeleri  düzenleyerek hükümet kurumlarından milyarlarca kaynağın tükenmiş olduğu bildirdi. Şirketler bu fonları dünyanın dört bir yanındaki gizli banka hesaplarına gönderdiler. Zupta'nın kamu fonlarının ve mülklerinin gasp edilmesi, sonunda dünya regülatörlerinin dikkatini, Güney Afrika, BAE, Çin, Hindistan, ABD ve Kanada bankalarından şüpheli nakit akımlarıyla bireyler, çok uluslu şirketler ve Bankalardan oluşan çok taraflı yolsuzluk soruşturmaları dalgasını tetiklediğini ortaya çıkardı.

Bu bankalar; baroda, Hindistan devlet Bankası tarafından takip edilen Güney Afrika şubesi olan ABSA'da dahil olmak üzere, Zupta bağlantılı tüm banka hesapları kapatmak zorunda kaldı kara para aklama ilgili yasal sorunları azaltmak için, bu da domino etkisi yarattı. 

Güney Afrika Bankalarının Blockchain Teknolojisini Benimsemesi Zupta skandalının sonucu oldu demek yanlış olmaz.Güney Afrika finans kurumlarI tüm finansal işlemler için kripto paraları kabul etmesini umuyoruz. Farzam Ehsani, Güney Afrika finansal Blockchain konsorsiyumu Başkanı bu konuda açıklamalar yaptı. Primechain Teknolojileri ile işbirliği içinde/konsorsiyum kredileri, ticari finansman, varlık kayıdı ve değerlerin yeniden ipotek edilmesi , g sendikasyon, sınır ötesi ödemeler, peer-to-peer ödemeler ve güvenlik kontrollerini blockchain teknolojisi ile bağdaştırmaya başlanacağını duyurdu. Bunların dışında blockchain teknolojisinin  uygulamada olacağını  Zupta skandalına karışan Hindistan'ın en büyük Bankası olan Hindistan Devlet Bankası açıkladı.

Güney Afrika Merkez Bankası Blockchain'i test ediyor

Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB),  bu gelişmelere karşılık  politikacılarInda bu konuya yardımcı olması ve gelişmeleri takip edebilmesi için ve birincil hedefleri analiz olan mali teknoloji programını oluşturdu. Program aynı zamanda SARB'nin özel kripto paralar üzerinden pozisyonunu gözden geçirerek uygun bir politika ve düzenleyici rejimi oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu proje , JP Morgan tarafından oluşturulan bir platform üzerine bankalar arası transfer çoğaltmak için ConsenSys ile olan ortaklığında Ethereum tabanlı blockchain teknolojileri üzerinde deney yapacak ve proje  başlatacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ