Luno ve VALR gibi en iyi Güney Afrika kripto para borsalarının tümü yeni kripto düzenlemelerini benimsemeye hazır.

Güney Afrika Borsaları, Kriptoyu Finansal Bir Varlık Olarak Ele Alma Düzenleyici Kararını Destekliyor

Luno ve VALR gibi en iyi Güney Afrika kripto para borsalarının tümü yeni kripto düzenlemelerini benimsemeye hazır.

Güney Afrika'daki en iyi kripto borsalarından bazıları, gerekli Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Terörle Mücadele Finansmanı (CTF) önlemleriyle birlikte KYC kurallarını zaten takip ediyor.

Güney Afrika'daki kripto borsaları, kripto para birimlerini finansal varlıklar olarak ele almak için düzenleyici eyleme desteklerini genişletti. Kripto alanındaki düzenleyici kurallar önümüzdeki 18 ay içinde devreye girecek. Kripto borsaları bunu ülkede kriptonun benimsenmesini artıracak olumlu bir gelişme olarak görüyor.

Bu haftanın başlarında, Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB), 2023'ün başlarına kadar kripto endüstrisine düzenleyici kurallar getireceğini duyurdu. Güney Afrika merkez bankası, kripto para birimlerini para birimi olarak değil finansal varlıklar olarak ele alma arzusunu dile getirdi. Güney Afrika Rezerv Bankası başkan yardımcısı Kuben Chetty şunları söyledi:

Tüm tanımlara göre, bu  kripto para birimleri  bir para birimi değil, bir varlıktır. Bu takas edilebilir bir şey, yaratılmış bir şey. Bazılarının desteği var, bazılarının yok. Bazılarının gerçek bir destekleyici, gerçek ekonomik faaliyeti olabilir.

Güney Afrika'da kripto benimsenmesi önemli bir hızla büyüyor. 6 milyondan fazla Güney Afrikalı şu anda kripto alanına yatırım yaptı. SARB'nin son kararı, Güney Afrika'da faaliyet gösteren kripto firmaları için daha fazla düzenleyici netlik getirecek. Bu ayrıca, müşteri güvenliğini sağlayan güvenli bir ortamda çalışmalarına yardımcı olacaktır.

İşte SA'daki En İyi Kripto Borsalarının Söyleyecekleri

Kripto yayını CoinTelegraph, Güney Afrika'da faaliyet gösteren en iyi borsalardan bazılarıyla konuştu. Güney Afrika'nın en iyi kripto borsası Luno'nun genel müdürü Marius Reitz, kripto düzenlemelerinin hareketini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Reitz, ülkedeki kripto kullanıcıları için daha güvenli bir ortam yaratacağını da sözlerine ekledi. Ekledi:

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının  CASP'ler  FSP lisansları almasını gerektirecek ve halkın güvenilir ve lisanslı bir platform belirlemesi daha kolay olacaktır. Müşteri fonlarının ve müşteri bilgilerinin güvenliğine bakılmaksızın bu platformlara giriş engeli oluşturacaktır.

Güney Afrika'nın ötesinde Luno, Malezya ve Singapur gibi çeşitli küresel pazarlarda faaliyet göstermektedir. Reitz, Luno'nun SA'daki düzenleyici değişiklikleri önlemek için zaten çalıştığını söyledi. Ayrıca, yeni düzenleyici parametrelere uymanın, süreçlerde büyük bir değişiklik yapmalarını gerektirmeyeceğini söyledi. Kripto borsası Luno zaten KYC kontrolleri yapıyor. Ayrıca gerekli AML ve CTF önlemlerini de başlatmıştır.

Bir başka Güney Afrika kripto para borsası olan VALR, kripto ticareti için çok popüler ve güvenilir bir platformdur. Luno gibi, VALR da AML ve CTF önlemlerinin yanı sıra KYC kontrollerine sahiptir. Ayrıca kendi risk yönetimi ve uyum programına da sahiptir. CEO Farzam Ehsani, CoinTelegraph'a kripto düzenlemelerinin borsa için herhangi bir engel oluşturmayacağını söyledi. Tüm kripto endüstrisinin Finansal İstihbarat Merkezi'nin altına düşeceğini söyledi ve şunları ekledi:

VALR, Mali İstihbarat Merkezi'ne zaten kayıtlıdır ve biz uzun yıllardır FIC ile çalışıyoruz, bu nedenle bu konudaki herhangi bir resmi düzenleyici çerçeve, VALR'ın halihazırda sahip olduğu şeyi resmileştirecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ