Güney Afrika Hazinesi, kripto para birimlerini içeren ülkenin mali yasalarında yapılacak değişikliklerin 2022'de tamamlanmasını bekliyor.

Güney Afrika Hazinesi, kripto para birimlerini içeren ülkenin mali yasalarında yapılacak değişikliklerin 2022'de tamamlanmasını bekliyor.

Güney Afrika Hazinesi, kripto varlık hizmet sağlayıcılarını Mali İstihbarat Merkezi (FIC) Yasası kapsamında sorumlu kurumlar olarak dahil etme tekliflerinin bu yıl tamamlanmasını beklediğini söyledi. Güney Afrika, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından tanımlanan “ülkenin kara para aklama ve terörle mücadele sistemlerindeki önemli zayıflıkları” ele almaya çalışırken, kripto hizmet sağlayıcılarını düzenleme hareketi geliyor.

Güney Afrika Yakında Kripto Düzenlemelerini Tamamlayacak

Güney Afrika Hazinesi en son bütçe inceleme belgesinde, Haziran 2021'den bu yana kamu girdisine açık olan önerilen değişikliklerin FIC Yasası'nın FATF tarafından belirlenen standartlarla uyumlu hale geleceğini açıkladı. Hazine bütçe inceleme belgesinde, “Bu değişiklik, kripto varlıklar yoluyla kara para aklama ve terör riski finansmanı konusundaki endişeleri giderecek ve eylemi FATF tarafından sanal varlıklar ve ilgili hizmet sağlayıcılar için belirlenen standartlara uygun hale getirecek” dedi. Hazine'nin kripto para birimleri hakkındaki son sözleri, Hükümetlerarası Fintech Çalışma Grubu'nun (IFWG) kripto piyasası düzenlemesi çağrısında bulunan bir pozisyon belgesi yayınlamasından birkaç ay sonra geldi.

Hazine, Kripto Varlıklarının Finansal Ürünler Olarak İlan Edilmesini Bekliyor

Hazine ayrıca bütçe inceleme belgesinde kripto para birimlerinin Mali Danışmanlık ve Aracı Hizmetler Yasası (FAIS) kapsamında finansal ürünler olarak ilan edilmesini beklediğini açıkladı. Hazine'ye göre bu beyanname tüketicileri korumayı amaçlıyor. Belgede, “Bu beyana göre, kripto varlıklarla ilgili tavsiye veya aracılık hizmetleri sunan herhangi bir kişi, yasa kapsamında bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak tanınmalı ve yasanın gerekliliklerine uymalıdır. Bu, kripto varlık borsalarını ve platformlarını, aracıları ve danışmanları içerecektir. Bu çalışmanın 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ