17 milyon dolarlık bir kripto dolandırıcılığı olduğu iddia edilen yatırımcılar, Port Elizabeth Yüksek Mahkemesinde VaultAge Solutions CEO'su hakkında dava açmayı planlıyorlar.

Güney Afrika Merkezli Kripto Şirketi VaultAge Solutions Yatırımcıları CEO

17 milyon dolarlık bir kripto dolandırıcılığı olduğu iddia edilen yatırımcılar, Port Elizabeth Yüksek Mahkemesinde VaultAge Solutions CEO'su hakkında dava açmayı planlıyorlar.

Güney Afrika merkezli kripto para birimi şirketi VaultAge Solutions'daki yatırımcılar, şirketin CEO'su Willie Breedt'e karşı 2.000 yatırımcıyı 17 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen bir dava açmayı planlıyorlar. CEO Breedt'in yatırımcılara ödeme yapamadıktan sonra Aralık 2019'da ülkeyi Mozambik'e kaçtığı bildirildi. Güney Afrika İçişleri Bakanlığı, VualtAge Solutions CEO'sunun o zamandan beri geri dönmediğini belirtti.

Güney Afrika'dan ayrıldıktan sonra, Breedt'in yatırımcılarıyla yaptığı tüm iletişimi, fonlarının güvenli olduğunu ve onlara geri ödeneceğini güvence altına almaya çalışan bir e-posta dışında kestiği bildirildi. Yerel bir haber bülteni News24, VaultAge Solutions CEO'sunun geri ödemelerin Mayıs ayı sonuna kadar başlayacağını belirtti. Şirketten herhangi bir yanıt alındıktan sonra, yatırımcılar şimdi Breedt aleyhinde açılan bir dava için avukatlara danışıyor. Bu hafta Port Elizabeth Yüksek Mahkemesi'nde acil başvuruda bulunmayı planlıyorlar.

VaultAge Solutions kripto şirketi 2018'de Willie Breedt tarafından başlatıldı ve iki yıllık varlığında, girişim milyonlarca dolar topladı. Bir yatırımcı News24'e şirkete 348.000 dolar değerinde 6 milyon rand yatırdığını söyledi.

 Güney Afrikalı şirket, 2000'den fazla yatırımcıdan milyonlarca dolar toplasa da, VaultAge Finansal Hizmetler Yürütme Otoritesine (FSCA) kayıtlı değildi. Pandemi ortasında kripto dolandırıcılığı da arttı. Daha önce, FBI COVID-19 pandemisinin ortasında kripto dolandırıcılığındaki potansiyel dalgalanma konusunda uyardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ