Shinhan Bank, Güney Kore'de kurumlar için gerçek adı nakitten kriptoya ticaret hesapları sunan ilk banka olarak tarih yazdı.

Shinhan Bank, Güney Kore'de kurumlar için gerçek adı nakitten kriptoya ticaret hesapları sunan ilk banka olarak tarih yazdı. Banka, bu hamleyi ülkedeki lisanslı bir borsa olan Korbit ile ortaklaşa üstlenecek.

Güney Koreli Shinhan Bank, kripto para birimi ile ilgili hesaplar yayınlayan ilk yerel finans kurumu oldu. Ayrıca, Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanımı Yasası'nın uygulanmasının ardından böyle bir girişimde bulunan ilk şirkettir. İkincisi, kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı (AML/CTF) düzenlemelerini sanal varlık hizmeti sağlayıcılarına kadar genişleten bir yasadır.

Ayın başında, Kore Bankalar Federasyonu (KFB) benzer bir hamle izledi. Kuruluş, kripto ticareti, e-cüzdanlar ve saklama hizmetleri de dahil olmak üzere kripto hizmetleri sağlamak için gelen yönetimden onay istedi. Bütün bunlar, eski hükümetin şiddetle karşı çıktığı girişimlerdi. Bu hükümet, Z Kuşağı ve Y kuşağı üyelerinin kripto para ticareti yaptıkları için borç krizinde olduğunu bile belirtti. Eski rejim sırasındaki şirketler, dijital varlıklara yatırım yapmanın dolaylı yollarını bulmak zorundaydı.

Ancak, şimdi Güney Kore kripto savunucusu Yoon Suk Yeol'u başkanı yaptığına göre, kripto yanlısı politikaların akması muhtemel.

Güney Kore Bankası Kurumlara Kripto Ticaret Hesapları Sunuyor

Shinhan bankası, projeyi kripto değişim platformu Korbit ile ortaklaşa üstlenecek. Güney Kore'de yalnızca lisanslı ve banka ortaklı borsaların nakitten kriptoya hizmet sağlamasına izin verilir, Korbit bunlardan biridir.

Kurumsal hesapları bankada kayıtlı olan işletmeler, artık fonlarını sağladığı kripto alım satım hesaplarına yönlendirebilir. Diğer kuruluşlar bu nedenle kara para hareketlerini izleyebilir ve kara para aklamaya etkin bir şekilde karşı koyabilir. Shinhan destekli Kore Dijital Varlık Saklama (KDAC) üyeleri, deneme bazında kripto hesapları alan hesap sahiplerinden bazıları. KDAC ayrıca kurumlara kripto saklama hizmetleri sunacak ve böylece banka için kara para aklama endişelerini hafifletecek.

Kripto Kurumlara Geliyor

Not olarak, bankanın bu hareketi Güney Kore'deki geleneksel kurumları kripto para birimlerine açıkça girmeye teşvik ediyor. Kore Blockchain Endüstrisi Derneği, Güney Koreli şirketlerin sanal varlıklardaki küresel eğilimleri takip etmesi gerektiğini söyleyerek hareketi memnuniyetle karşıladı. Ancak bir endüstri kaynağı, finansal işlem bilgi yasasının bunu yasakladığını söyleyerek eyleme karşı çıktı.

Bununla birlikte, Güney Kore'deki diğer kripto para borsalarının UPbit ve Bithumb dahil olmak üzere Korbit'i taklit etmesi muhtemeldir. Halihazırda ikisi, sırasıyla K Bank ve NH Bank ile ortak projeler üzerinde çalışıyor. Ülkedeki diğer bankalar, kripto borsalarına veya saklama hizmetleri yatırımcılarına finansal hizmet ortakları olarak hareket ediyor. Yahoo Finance'e göre, Güney Kore'de kriptodan kriptoya borsalarda işlem gören 4.426 kurumsal yatırımcı bulunuyor. Finansal Hizmetler Komisyonu'na göre, bu yatırımcılar dijital varlıklarını denizaşırı ülkelerde veya eşler arası (P2P) ticaret platformları aracılığıyla satın aldı. Bunun dışında Güney Kore, ulusal bir projeye 187 milyon dolar yatırım yaparak metaverse oldukça olumlu yanıt veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ