Güney Kore hükümeti, vatandaşlarının kripto para gelirlerinden vergi almaya başlamak istiyor.

Güney Kore, Bitcoin Gelirlerinden Vergi Almayı Planlıyor

Yerel haber kaynağı The Korea Times Pazar günü “hükümet kaynakları”nın yaptığı açıklamada ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığının, önümüzdeki yıl uygulanacak önlemi almak için baskı yaptığını ifade ettiklerini belirtiyor.

Gelecek Yıl

İsimsiz bir bakanlık görevlisinin verdiği demeçte, "İlgili tartışmalar yapıldı. Gözden geçirilmiş tasarı, gelecek yılın ilk yarısına kadar hazırlanacak." İfadesini kullandığı belirtiliyor.

Hükümetin, fatura geçişinden bağımsız olarak kripto para birimleri üzerinden sermaye kazancı vergisi koymaya çalıştığı bildiriliyor. Bu amaçla, hükümetin habere göre hisse senetleri veya emlak sermayesi kazançları doğrultusunda kripto kazançlarının kesin bir tanımını yapması ve kripto kazancını nasıl vergilendireceğine karar vermesi gerekecek. Hükümetin ayrıca vergileri uygun şekilde almak için kripto para birimi borsalarından ticaret kayıtları alması gerektiği de bildiriliyor.

Ukrayna’dan Vergi Hazırlığı

Sadece geçen ay, Ukrayna kripto kazancı için vergi taslağı önermişti. Tasarı geçtiğinde, Avrupa ülkesi ilk beş yıl boyunca kripto kazancı için % 5 vergi uygulayacak. Bu süreden sonra % 18'lik standart oran geçerli olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ