Güney Kore, dijital para biriminin çıkarılması ve dağıtımı için üç potansiyel test bölgesini daraltarak Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) pilot uygulamasına devam ediyor.

Güney Kore CBDC Pilot Uygulaması İçin Seul Dışında Üç Şehir Seçti

Güney Kore, dijital para biriminin çıkarılması ve dağıtımı için üç potansiyel test bölgesini daraltarak Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) pilot uygulamasına devam ediyor. Beklentilerin aksine başkent Seul, seçilen bölgeler arasında yer almıyor. Güney Koreli yerel bir medya kuruluşuna göre, Kore Merkez Bankası Jeju, Busan ve Incheon'u "özel hedef CBDC test yatağı" için aday olarak belirledi.

Seçilen Test Bölgeleri

Kore Merkez Bankası CBDC pilot uygulamasında ilerlerken, yukarıda belirtilen bölgelerden birini seçmeyi ve aynı zamanda kamu ölçeğinde ödeme ve dağıtım deneyleri yapmayı hedefliyor. Ayrıca banka, CBDC aracılığıyla ödeme kabul edebilecek bayilikleri güvence altına almaya çalışıyor. Bankadan bir yetkili şunları söyledi: "CBDC elektronik cüzdan uygulaması yalnızca yerel halkın değil, turistler gibi pek çok sivilin de [bu uygulamadan] yararlanmasına olanak tanıyacak."

Yerel Para Birimi Programından İlham Alınıyor

CBDC'nin bölgesel kapalı testleri, Güney Kore'nin çeşitli bölgelerinde yaygın olan mevcut yerel para birimi planının çıkarılması ve dağıtılmasına benzer bir şekilde gerçekleştirilecektir. İlk olarak COVID-19 salgını sırasında temel gelir ve yardım ödemesi çözümü olarak uygulamaya konulan yerel para birimi programı Jeju, Busan ve Incheon'da halihazırda yürürlüktedir. Bu bölgeler şu anda sırasıyla 'Tamranjeon', 'Dongbaekjeon' ve 'Incheon e-Eum' adlı kendi yerel para birimlerini çıkarmakta ve dağıtmaktadır.

Bölge Seçiminde Etkili Olan Faktörler

Kore'deki bir ticari banka yetkilisi, Busan'daki uygun vatandaşların sayısının önemli ölçüde fazla olduğunu ve Kore Bankası'na birçok yönden yük getirdiğini açıkladı. Sonuç olarak karar, adaylar arasında ikinci en büyük nüfusa sahip olan Jeju'ya "büyük ölçüde meyilli" oldu.

Teknik Engellerin Aşılması

Yerel rapora göre, yerel para birimi planı CBDC'lere kıyasla daha az "teknik engelle" karşı karşıya ve bu da Kore Merkez Bankası'nın bölge seçimini etkilemiş olabilir.

CBDC Alternatifi Olarak Stablecoin'leri Keşfetmek

Güney Kore'deki çok sayıda banka, verimlilik adına CBDC'lere potansiyel alternatifler olarak sabit paralar üzerinde araştırma başlattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ