Güney kore ve dijital para birimleri

Son birkaç ayda Bitcoin, Güney Kore'deki insanlar tarafından daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu nedenden dolayı da Güney Kore yetkilileri, ülkedeki kripto para birimleri kullanımını yasallaştırmak için şuanda yeni bir oluşumun içerisine girmiş gibi görünüyor.

Demokrat Parti üyesi olan bir milletvekili, olayları daha iyi bir açıdan bakmak ve kullanımın yasallaşmış için üç madde üzerinde bir teklif hazırlıyor. Bununla birlikte, yapılması planlanan ilk oluşumlardan biri, dijital para birimlerini yasallaştırmaya yardımcı olacak Elektronik Finansal İşlemler Kanunu olrak gözüküyor. Bunun dışında, dijital para birimlerine bağlı yatırımcıların, tüccarların ve şirketlerin, hükümetin, yasalara uygun olması için izlenebileceğini de belirtiyor.

Bununla birlikte, tasarı aynı zamanda dijital para birimlerinin değerini garanti altına alabilecek devlet temelli korumanın gerçeği de göz önüne alındığında kripto para birimleri ile ilgili bir belirsizlik de oluşmuyor değil. İlk maddenin haricinde, tabloda bir kaç değişiklik daha mevcut; bunlardan biri de ülkedeki kurumsal ve gelir vergisi kanunlarına hitap ediyor. Bu maddei yetkili makamların dijital para birimleriyle ilişkili olası vergi kaçakçılığını sınırlamasına yardımcı olabilir.

Yakın tarihli bir açıklamada, Güney Kore'den gelen FSC başkanı "hükümetin, dijital para biriminin Japonya, ABD ve diğer ülkelerdeki küresel eğilime paralel olarak tam ölçekte sistemleştirilmesi için baskı yapacağını" belirtti.

Halen yürürlükte olan yasama çabaları, devletin dijital para birimlerinin fiilen yasal hale getirilmesine açık bir yol gösteriyor olsa da, milletvekilleri için piyasanın çıkarlarını, kendi çıkarlarından daha fazla takip etmek daha önemlidir. Bununla birlikte, Güney Kore'nin bir dijital para birimi merkezi haline gelmesine ve ülkenin halihazırda dünya çapında işlem gören dijital para trafiğinin yaklaşık % 8.5'ini oluşturduğu gerçeğini de dikkate alırsak, kuşkusuz ülkeye sayısız ekonomik yararı olacak.

Şu ana kadar anlatılanlara dayanarak, Bitcoin, Ethereum ve muhtemelen diğer dijital para birimlerini yasallaştırmaya çalışan Güney Kore hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ