Güney Kore Hükümeti Bitcoin

Güney Kore Hükümeti yerel kripto döviz piyasasının ve dijital para ticaretinin değerlendirilmesi için bir acil toplantı düzenliyor.

Güney Koreli bir merkez bankası yetkilisi, hükümetin, geleneksel finans sektöründen kaynaklanan Bitcoin ve diğer kripto para talebindeki son artışı göz önüne alındığında, 13 Aralık Cuma günü aciliyetle çeşitli düzenleyici tedbirler almayı planladığını belirtti.

Güney Koreli Merkez Bankası yetkilisinin açıklamasından hemen sonra, kripto döviz alışverişi ve borsa şirketlerinin hisse senetleri yüzde 4-8 oranında düştü.

Yönetmelik Gerekli
Şu an Güney Koreli kripto para ve Bitcoin piyasalarının düzenleyici çerçeveleri ve politikaları mevcut değil. Borsalarda ve piyasada tam bir serbesti var.

Güney Kore Hükümeti, yerel pazarda kripto paralar ile ilgili ponzi şemalarına giderek daha fazla ilgileniyor. Geçtiğimiz yıl, on binlerce yatırımcı kripto ile ilgili dolandırıcılıklara kurban gitti. Bir dolandırıcı proje, kurbanlarını aldatarak kendine 200 milyon dolarlık vurgun yaptı. Firma kendisini Bitcoin danışmanı firması olarak pazarladı ve kurbanlarından para çaldı.

Güney Kore pazarında, yatırımcıların büyük çoğunluğu kulaktan kulağa iletişim yoluyla yatırımlarını tercih ediyor. 140 milyon dolarlık kripto borsası olan Korbit'in kurucu ortağı ve CEO'su Tony Lyu şunları söyledi:

"Kelimeler Kore'de gerçekten hızlı yayılıyor. Bir kişi yatırım yaptıysa, herkesin aynı partiye dahil olmasını ister. Bu durumun çevresinde oluşmuş büyük bir topluluk hareketi var "diye belirtti.

Güney Kore Bitcoin ve kripto döviz piyasalarının mevcut yapısı ile ilgili önemli bir husus, birçok yatırımcının kripto paralarına, düzenlenmemiş merdivenaltı pazarlar ve doğrudan temaslarla yatırım yapmaya çalışması. Bu nedenle, yatırımcılar giderek ponzi şemaları ve açık dolandırıcılık şebekelerinin kurbanı olabilirler.

ABD ve Japonya gibi iyi düzenlenmiş ve yapılandırılmış pazarlarda yaşayan çoğu yatırımcı, danışmanlık firmaları ve borsalarının belirli bir kar marjı ve aylık bir ödeme garantisi vermesinin mümkün olmadığını çok iyi biliyorlar. Dolayısıyla, düzenli olarak yüzde kar marjı ödemeyi teklif eden herhangi bir proje, bir ponzi şeması veya aldatmaca olarak düşünülebilir.

Güney Kore pazarında birçok yatırımcı bariz ponzi planlarına giriyor ve Güney Koreli hükümet, kesin bir şekilde düzenlenen finansal hizmet sağlayıcıları olarak çalışması için lisanslama ile alışveriş yapacak bir sistemle sorunu çözmeyi hedefliyor. Kripto para borsalarının tanınması ve onaylanması yoluyla, Güney Kore Hükümeti, daha fazla yatırımcıdan, düzenlenen ticaret platformlarına yatırım yapmasını bekliyor.

Genç dolandırıcı tutuklandı!
Diğer pazarların aksine, Güney Kore kripto piyasası dolandırıcılıklarla dolup taşıyor. Son zamanlarda, Güney Kore Bitcoin pazarı yaklaşmakta olan bir çatal olarak pazarlanan Bitcoin Diamond üzerinden alevlendi.

Açıklanmasından iki ay sonra, Bitcoin Diamond'ın, sert bir çatal ilanıyla Bitcoin’in fiyatını düşürerek Bitcoin pazarını etkileyen olayın Güney Koreli lise öğrencisinin yarattığı bir aldatmaca olduğu anlaşıldı.

Bitcoin Diamond aldatmacasının keşfinden birkaç saat sonra, Güney Kore polisi dolandırıcılıktan suçlu bulunan dolandırıcı genci tutukladı.

Haksız operasyonlar, ponzi şemaları ve dolandırıcılıkların önemli bir konu haline geldiği Güney Kore kripto pazarında önümüzdeki haftalarda Hükümet muhtemelen yatırımcıları daha iyi korumak için çeşitli düzenlemeler yayınlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ