Güney Kore hükümetinden Bitcoin açıklaması

Aralık ayı Bitcoin için son derece fırtınalı bir havada geçti. Bir taraftan da Güney Kore hükümetinin Bitcoin ve kripto para borsaları için endişeleri devam ediyor. Güney Kore, bilindiği üzere kripto para borsaları için büyük bir paya sahip. Hükümet, piyasaları el verdiğince takip etmeye  ve düzenlemeye çalışıyor. Yetkililer, Aralık ayı başında bazı kripto para borsalarını kapatma kararını yineledi.

Bloomberg'e göre Bitcoin ticareti Güney Kore'de, ulusal verilere göre %30 daha fazla hacime sahip. Görünen o ki, Güney Koreli yetkililer Bitcoin'in popülerliğini bir nebze de olsa düşürmek için uğraşıyorlar. Yapılan açıklama ise şu şekilde:

Kripto para piyasası Kore'de fazlasıyla gündemde. Hükümet ise bu anormal duruma karşı artık sessiz kalamaz.

Güney Kore, kripto paralar üzerinde kontrolü elinde tutmak adına ve düzenlemelere gitmek için adımlar atmaya devam ediyor. Hükümet defalarca Bitcoin borsalarını kapatma kararı yetkisine sahip olduğunu yineliyor, ancak bunu faaliyete geçirmek için yaptıkları henüz somut bir adım yok.

Hükümetin açıklamalarına piyasaların tepkisi

Güney Kore, dünya kripto ticaretinin neredeyse %20'sine sahip olduğu için, hükümetin bu açıklamalarıyla birlikte dün Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında düşüş yaşandı. Bitcoin bu 24 saatlik süreç içerisinde, %12 düşüş yaşayarak 13 bin 100 dolarlara kadar geriledi. Ardından bir toparlanma yaparak 14 bin 800 dolar seviyelerine tekrar yükseldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ