Güney Kore'deki kripto para borsalarının büyük çoğunluğu, yasal gereklilikleri karşılamak için son tarih olan Eylül ayı yaklaşırken "varoluşsal bir kriz" ile karşı karşıya.

Güney Kore Kipto Borsaları, Son Tarih Yaklaşırken Yeni Yasal Gerekliliklere Uymakta Zorlanıyor

Güney Kore'deki kripto para borsalarının büyük çoğunluğu, yasal gereklilikleri karşılamak için  son tarih olan Eylül ayı  yaklaşırken "varoluşsal bir kriz" ile karşı karşıya.

Financial Times'ın bildirdiğine göre, Güney Kore kripto para borsalarının işletme lisansları almasına dört aydan az bir süre kaldı. Çoğu borsa yeni yasal gerekliliklere uymakta zorlanıyor. Güney Kore, küresel olarak en aktif kripto pazarları arasında yer alıyor ve son raporlar, ülkenin 20'li ve 30'lu yaşlarındaki çalışanlarının çoğunun tam zamanlı kripto yatırımcısı olmak için işlerini bıraktığını iddia ediyor.

Kripto Borsaları 24 Eylül'e Kadar Yeni Düzenlemelere Uymak Zorunda

Güney Koreli kripto para borsalarının 24 Eylül'den önce gerçek isim doğrulama sistemlerini uygulamaya koymaları gerekiyor. Güney Kore'nin düzenleyicileri, kripto para kullanıcılarının ve işletmelerinin kurallara göre oynadığından emin olmak için çeşitli önlemler uygulayarak yüksek alarmda bulunuyor. Ulusal Meclis tarafından Mart 2020'de kabul edilen Belirli Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanılmasına İlişkin Kanun'da yapılan değişikliğe göre, kripto para alım satım platformları, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele etmek için Finansal Eylem Görev Gücü'nün (FATF) yönergelerine uymak zorunda kalacak. Kripto para borsalarının da ülkede faaliyet göstermesi için Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı'ndan onay alması gerekiyor. Onay için  son tarih 24 Eylül olarak belirlendi.

Yeni Kurallar, Borsaları Gerçek İsim Doğrulama Sistemlerini Dahil Etmeye Zorluyor

En önemlisi, yeni kurallar, kripto para borsalarının ve cüzdan operatörlerinin, onaylanmış finans kurumlarıyla ortaklıklar gerektiren gerçek isim doğrulama sistemlerini dahil etmesini gerektiriyor. Bununla birlikte, Upbit, Bithumb, Korbit ve Coinone gibi Kore'nin büyük borsalarının gerekli bankacılık ortaklıklarını sağladıkları ve FSC'ye kaydolmaya hazırlandıkları bildirilirken, birçok küçük kripto para borsası ve cüzdan operatörü sorunlarla karşı karşıya. Güney Koreli bankalar, kripto para işletmeleriyle iş yapmak konusunda hala isteksiz.

Maliye Bakanlığı, Adil Ticaret Komisyonu ve Ulusal Vergi Hizmetleri ve Kore Gümrük Hizmetleri, kripto düzenlemesinin ve denetiminin belirli alanlarını denetlemekle görevlendirilecek. Dahası, tüm kripto işletmelerinin - aralarında saklama görevlileri, borsalar ve aracı kurumlar - 25 Eylül'e kadar Kore Finansal İstihbarat Birimi'ne kaydolması gerekiyor. Eğer kayıt yapılmaz ise, beş yıla kadar hapis ve yaklaşık 45.000 Dolarlık bir para cezası söz konusu olacak.

Vergi kanunu 1 Ocak 2022'den itibaren yürürlüğe girecek. Kripto işletmecilerinin ayrıca bankalarda gerçek isimli hesaplar kullanmaları gerekiyor; Hükümete göre ülkede aktif olduğu tahmin edilen 60 borsadan sadece dördü – Upbit, Bithumb, Korbut ve Coinone – bunu yapıyor. Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı tarafından bilgi güvenliği yönetim sistemleri için 20 sertifika daha alındı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ