Güney Kore'nin kripto para borsaları hükümet hamleleri konusunda endişelerini dile getiriyor

Güney Kore Kripto Borsaları, Hükümetin Kripto Para Birimleri Düzenlemesinden Endişeli

Güney Kore'nin kripto para borsaları hükümet hamleleri konusunda endişelerini dile getiriyor

Kripto para borsaları neden endişeli

Güney Kore'de kripto para birimlerinin düzenlenmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Güney Kore hükümetinden gelen son sinyaller, Güney Kore borsalarında bazı endişelere neden oluyor. Hükümetin attığı adımlarla borsalara ciddi kısıtlamalar getirmeye ve kripto para birimlerinin kullanımını sınırlamaya çalıştığına inanıyorlar.

Buna karşılık, Güney Koreli yetkililer kripto para birimlerini kalıcı olarak yasaklamak istemiyor, ancak düzenleyici önlemler talep ediyor. Dijital varlıklarda, finansal plan için bir dereceye kadar tehlike ve dolandırıcılık planlarının olası bir payını görüyorlar.

Örneğin, Güney Kore başbakan yardımcısı Hong Nam-ki, daha önce bir merkez bankasının dijital para birimi tanıtılırsa, bir kripto para birimi olarak hareket edebileceğini söylemişti. Ayrıca, özellikle kripto para biriminin volatilitesi konusunda endişeli olduğunu vurguladı.

Ülkenin yetkilileri uzun süredir bu konuda belirsizlik içinde. Sonunda sessizliklerini bozdular. Özellikle Güney Kore hükümeti, ülkedeki kripto para borsalarına ve ilgili makamlara somut adımlar atmaları için Eylül 2021'e kadar süre verdi. Ancak kripto borsaları, bu kararın sonucu çıkarlarına uygun değilse dava açacaklarını söylüyor.

Güney Kore'nin nispeten yakın zamanda vergi ödemediğinden şüphelenilen zengin vatandaşların kripto para varlıklarına el koyduğunu unutmamak gerekiyor. Daha önce, Kore Cumhuriyeti Strateji ve Maliye Bakanlığı, madenciler için yıl boyunca çıkarılan dijital varlıkların değerinin %20'si tutarında bir vergi getireceğini açıklamıştı.

Bu yasa, yalnızca bir yılda 2,220 doların üzerinde çeşitli kripto para birimi çıkaranlar için geçerli olacak. Verginin Ocak 2022'de uygulamaya konması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ